Aby znaleźć pierwszą pracę, zdobywaj doświadczenie pozazawodowe
Wiele osób uważa, że zdobycie pierwszej pracy bez doświadczenia zawodowego jest zupełnie niemożliwe. Jednak to, co się znajdzie w tej części życiorysu, nie musi dotyczyć konkretnie pracy zawodowej.
Duże uznanie zyskują niedoświadczeni kandydaci, których CV zawiera wpis o wolontariacie, działaniu w organizacji studenckiej, organizacji pozarządowej, fundacji czy stowarzyszeniu. Nawet studenckie wymiany zagraniczne świadczą o ciekawości świata i chęci poznania innych kultur.
Pierwszą pracę pomoże zdobyć również odbycie kursów, szkoleń czy chociażby udział w konkursach i konferencjach. Takie aktywności najczęściej bywają darmowe, zwłaszcza gdy organizowane są przez uniwersytety. Nie wymagają zatem nakładu pieniężnego, a jedynie poświęcenia odrobiny czasu.
Aby znaleźć pierwszą pracę, ucz się języków obcych, rozwijaj umiejętności dodatkowe
Znajomość języków obcych jest atutem w każdej sytuacji, również podczas szukania pierwszej pracy. Normą jest podstawowa znajomość języka angielskiego. Wyróżnić spośród innych kandydatów może natomiast biegła, a tym bardziej specjalistyczna znajomość języka obcego. Kursy specjalistyczne oferowane są przez fundacje, uniwersytety czy urzędy pracy. Najlepiej zainteresować się nimi jeszcze przed znalezieniem pierwszej pracy czy obroną pracy dyplomowej, ponieważ często kursy przeznaczone są dla osób bezrobotnych i o niższych kwalifikacjach.
Dużym atutem podczas szukania pierwszej pracy mogą okazać się języki mniej popularne: holenderski, norweski czy portugalski. Znalezienie odpowiedniej oferty może zająć więcej czasu niż w przypadku pracy w kawiarni czy agencji reklamowej, ale praca może okazać się bardziej stabilna i lepiej opłacana.
Warto również zaznajomić się, chociażby z technikami sprzedażowymi, podstawą psychologii biznesu czy zasadami szybkiego pisania na klawiaturze. Wszelkie informacje związane z tymi tematami znajdziemy w internecie oraz literaturze przedmiotu.
Aby znaleźć pierwszą pracę, sporządź CV i list motywacyjny
Osoba, która szuka pierwszej pracy powinna w CV oraz liście motywacyjnym położyć nacisk na inne sekcje niż w przypadku dokumentów osoby z doświadczeniem zawodowym. Przede wszystkim należy rozbudować podpunkty dotyczące umiejętności i zainteresowań. To tam możemy napisać o kursach i szkoleniach, w których braliśmy udział czy przedstawić nasze hobby.
List motywacyjny to miejsce na opisanie naszej wizji przyszłości zawodowej oraz stanowiska, o które się ubiegamy. Możemy również zawrzeć fragment o tym, co było dla nas motywacją do zaaplikowania na dane stanowisko pracy czy wyboru konkretnej ścieżki zawodowej.
Podczas szukania pierwszej pracy warto poświęcić dłuższą chwilę na dopracowanie dokumentów – wybrać ciekawą szatę graficzną, dobrać odpowiednie słowa, tak, żeby treść brzmiała profesjonalnie i zachęcająco.
Pierwsza praca – gdzie szukać?
Jest to kluczowe zagadnienie w temacie poszukiwania pierwszej pracy. Ścieżek jest dużo. To, którą z nich wybierzemy, zależy tylko od nas. Oto przykłady miejsc, gdzie warto szukać pierwszej pracy:
- organizacje pozarządowe – fundacje, stowarzyszenia i inne tego typu organizacje bardzo chętnie przyjmują młodych pracowników, licząc na świeże pomysły oraz energię do działania. Oferują stanowiska, które mogą nauczyć wielu ważnych umiejętności związanych między innymi z funkcjonowaniem firm i instytucji. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to miejsca, gdzie od początku, a może nawet i w późniejszych latach, nie będziemy otrzymywać wysokiej wypłaty. Warto traktować je bardziej jako start-up do dalszej kariery.
- urząd pracy – chociaż krążą różne opinie na temat tej instytucji, warto spróbować skorzystać z jej pomocy. Urzędy pracy mogą zaoferować staż, kursy doszkalające oraz bony na zasiedlenie w lokalizacji innej niż miejsce naszego zamieszkania.
- portale agencji pośrednictwa pracy i social media – warto regularnie szukać ofert w internecie. Coraz częściej portale z ofertami posiadają funkcje podobne do serwisów społecznościowych – pozwalają, aby pracodawca miał wgląd w nasz profil oraz dokumenty, a także prowadzą newsletter z najnowszymi ofertami pracy.
- znajomi – obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz częściej młodzi ludzie decydują się na pomoc ze strony rodziny czy znajomych. Nie ma w tym nic złego. Jeśli w ten sposób będziemy mogli nabyć doświadczenie, będzie nam łatwiej przejść płynnie na nowe stanowisko na własnych warunkach.