Choć bezrobocie na Wyspach cały czas rośnie, nasi rodacy szukający pracy w tym kraju nie mają powodów do obaw. Nawet w czasie kryzysu nie brakuje tam ofert dla Polaków. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.
- Więcej zarobią w Afganistanie
- Nie chcą pracować na czarno
- Złote góry śmieci Patrząc na strony z ofertami zatrudnienia w Wielkiej Brytanii trudno uwierzyć doniesieniom mediów, że kryzys dotkliwie uderzył także Wyspy. A jednak! Od zeszłego roku, bezrobocie w tym kraju wzrosło o 118 tys., sięgając 2,68 mln. To najwyższy poziom od 1994 roku. Nie jest to jednak powód do zmartwień. - Ofert pracy dla Polaków nie brakuje i nie zabraknie jeszcze przez jakiś czas - mówi Adam Sikorowski, pracownik londyńskiej agencji pracy. - Może tylko konkurencja jest teraz nieco większa ze względu na kryzys, zmianę systemu pomocy socjalnej i oczywiście zbliżające się wakacje. Ale dla chcącego nic trudnego, praca znajdzie się dla każdego.
Fach i nie fach
Najwięcej ofert pracy dla polskich pracowników jest nadal w branży budowlanej. Firmy budowlane doceniają i wciąż szukają polskich spawaczy, monterów, kafelkarzy, tynkarzy, stolarzy, murarzy, złotych rączek, hydraulików, elektryków i innych fachowców. Wymaga się od nich jedynie umiejętności w swojej dziedzinie i znajomości dosłownie kilku słów po angielsku. Takiej pracy nie trzeba wcale szukać z Polski, fachowcy mogą spokojnie zjeżdżać na Wyspy w ciemno, dla nich praca znajdzie się zawsze. Ale liczba rodzajów prac, w których Polacy są mile widziani stale się zwiększa.
- W ostatnim okresie wiele firm szuka polskich kierowców. Szczególnie często zdarzają się ogłoszenia o pracy jako dostawca. Firmy takie jak Lynas (dostawca żywności mrożonej), White Arrow (firma dostawcza do magazynów) oraz firmy kurierskie FedEx czy Parcel2go zawsze szukają kierowców, którzy także pomogą przy załadunku i rozładunku towaru. Do wielu z nich można aplikować przez internet, wysyła się CV oraz kopię prawa jazdy na określony typ pojazdów" - mówi Adam.
Catering i żywność
,,Poszukujemy kelnerów i kelnerek w Anglii (Berkshire, Gloustershire, Somerset, Cardiff, Devon i Cornwal)." - czytamy w jednym z ogłoszeń. Pracodawca gwarantuje zakwaterowanie przez pierwszy tydzień pobytu, pomaga znaleźć własne lokum, oferuje wsparcie innych pracowników w kwestii aklimatyzacji i załatwienia potrzebnych formalności. Aplikacje można składać online na www.imperial.org.pl Tam też można znaleźć inne oferty pracy dla tych, którzy dopiero wybierają się na Wyspy.
Jeszcze niedawno specjaliści zapowiadali ogromny spadek popytu na żywność typu ,,fast-food". Upadać miały restauracje, ludzie mieli tracić pracę. Paradoksalnie obserwujemy wzrost liczby ogłoszeń oferujących pracę w kuchni jako kitchen porter (pomywacz i pomocnik), kitchen assistant (pomoc kuchenna), floor staff (sprzątacze sali), team leader (lider grupy), pilnie poszukiwani są także kelnerzy, barmani, nawet kucharze i kierownicy. Statystycznie najwięcej ogłoszeń dotyczących pracy w barach, restauracjach, pubach, z których Polacy nie są już wykluczani, jest w Londynie, Manchesterze i Birmingham. W tych miastach każdy nowicjusz znajdzie posadę w szeroko pojętym cateringu.
W związku z rozwojem przemysłu żywnościowego, w siłę rosną także fabryki jedzenia. - Wiele zmieniło się w fabrykach, teraz już stawka dla pakowaczy czy taśmowców nie jest najniższa. Praca jest łatwa, zmianowa i nie wymaga umiejętności, łatwo się tam zaaklimatyzować, potem szukać innego zajęcia - komentuje Adam Sikorowski. Obecnie wiele miejsc rekrutuje pracowników na okres wakacyjny, czerwiec - wrzesień z możliwością przedłużenia. Na przykład Agencja Imperial Workforce poszukuje osób na stanowisku Line Team Leader w fabryce żywności w Middlesbrough za 7,5 Ł za godzinę. Również TESCO w Middlesbrough poszukuje pracowników na taśmę. Agencja Maxwell Bruce szuka ludzi do pracy w fabryce w żywności w Cambuslang w Szkocji, Prime Time Recruitment Glasgow rekrutuje do fabryki przy pakowaniu ciastek, a Malton Bacon Factory w Glasgow zatrudni pakowaczy.
Gratka dla studentów!
Rekordy biją ostatnio także ogłoszenia agencji pracy w polskich portalach odnośnie opieki nad ludźmi starszymi. W tej dziedzinie dominują miasta takie jak Bristol, Southampton i Christchurch. Do takiej pracy nie trzeba mieć już wysokich kwalifikacji, ponieważ większość pracowników otrzymuje szkolenie na miejscu. Niektóre placówki oferują też płatne studenckie praktyki, na które można dostać się niemal wchodząc tam z ulicy. Takie praktyki to świetna sprawa dla studentów medycyny czy farmacji. Jednak w razie czego lepiej najpierw z Polski napisać maila do odpowiedniej agencji pracy.
- Więcej zarobią w Afganistanie
- Nie chcą pracować na czarno
- Złote góry śmieci Ci, którzy obawiają się opieki nad starszymi ludźmi, nadal mają szansę na studenckie zatrudnienie. W najbliższe wakacje, począwszy od czerwca, zarówno hotele będą zatrudniać dodatkowych sprzątaczy, pokojówki, ochroniarzy, recepcjonistów, itp.; restauracje i puby także zainteresują się dodatkowymi pracownikami na każdym stanowisku, jak i wiele sklepów i placówek turystycznych będzie poszukiwało pracowników władających różnymi językami, w tym także polskim. Wszystko to szczególnie w Londynie i jego okolicach, ale nie tylko. Zbliża się Olimpiada w Londynie, szaleństwo zacznie się już niedługo. Firmy już szykują się do poszukiwania pracowników na potęgę. To dobry moment dla studentów na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia na wakacje. Ale jeszcze większą gratką może się dla nich okazać praca przy samych Igrzyskach. Wiele agencji pracy ma do rozdysponowania dziesiątki miejsc pracy przy samej Olimpiadzie, wystarczy poszperać w internecie.
Długoterminowo
A co po wakacjach? Szansa na pracę pozostanie nadal! Duże przedsiębiorstwa żywnościowe, posiadające już tysiące punktów sprzedaży w całej Wielkiej Brytanii ogłosiły niedawno plany kolejnego rozwoju na rynku brytyjskim. Subway i McDonald's poinformowały o planach inwestycji. Firmy zamierzają otworzyć setki nowych lokali, w których pracę najdzie ponad 8 tysięcy osób. Sam Subway ogłosił plany otwarcia aż 600 nowych lokali w ciągu zaledwie trzech lat, pierwsze mają zostać otwarte już w październiku 2012. Warto dodać, że obie firmy zawsze chętnie zatrudniają Polaków na wszystkich stanowiskach. ,,Polacy chwalą sobie pracę szczególnie w Subway'u. Dobre wynagrodzenie, przyjazna polityka firmy i nie dyskryminująca atmosfera przyciągają." - mówi Adam Sikorowski. Na zwiększenie ilości swoich lokali stawia także amerykańska sieć kawiarni Starbucks, która planuje ekspansję w UK. Motywem do takiego działania są zeszłoroczne wyniki, według których sprzedaż kawy w największych sieciach kawiarni wzrosła o 10 proc.
Również przemysł hotelarski zaoferuje niebawem wiele nowych miejsc pracy. Sieć Traveloge, która już teraz ma ponad 450 placówek w całej Wielkiej Brytanii, planuje budowę kolejnych 36 oddziałów w najbliższym czasie. Inwestycja ta ma kosztować ponad 100 milionów funtów i zapewnić pracę ponad 1000 nowym pracownikom.
Poza gałęziami usługowymi, także planowane są nowe inwestycje. Vauxhall, czyli znany nam Opel, zapowiedział niedawno inwestycję 125 milionów funtów w Wielkiej Brytanii. Firma planuje uruchomienie produkcji nowej Astry w fabryce w Ellesmere Port w hrabstwie Cheshire. Pociąga to za sobą utworzenie ponad 700 nowych miejsc pracy, na których mile widziani będą Polacy. Pośrednio powstanie też około 4 tysięcy miejsc pracy u lokalnych dostawców firmy w Ellesmere Port i na pozostałym obszarze Wielkiej Brytanii.
Także Cardiff Aviation w Walii, za sprawą swojego szefa Bruce'a Dickinsona, wokalisty Iron Maiden, zakłada firmę oferującą naprawę i remont dużych samolotów pasażerskich. W ciągu najbliższego półtora roku w południowej Walii powstanie więc ponad tysiąc miejsc pracy. W Wielkiej Brytanii nie zabraknie pracy dla Polaków przynajmniej przez kilka lat. Polacy nadal będą zjeżdżać tam w poszukiwaniu pełnego portfela. Ale właśnie teraz, w dobie kryzysu, Wielka Brytania może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla wielu wahających się jeszcze Polaków!
Andrea Dymus
Praca i Życie za Granicą - www.pracaizycie.pl