Coraz gorsza sytuacja na rynku pracy sprawia, że wybór uczelni, która pozwoli na pracę w wyuczonym zawodzie, graniczy z cudem. Są jednak takie kierunki studiów, które kształcą specjalistów wciąż potrzebnych na rynku pracy. Odpowiada Barbara Osuchowska, Grupa K&K Selekt
Niestety tę kwestię należy osobno traktować dla Polski i państw zachodnich. O ile np: biotechnologia za granicami daje duże możliwości zawodowe, o tyle w Polsce liczba jednostek wprowadzających w życie nowatorskie technologie z tej dziedziny jest znikoma. Dlatego pod kątem możliwości zawodowych osoby rozpoczynające studia obecnie powinny rozważyć takie dziedziny jak: informatyka (szczególnie rozwój aplikacji mobilnych i systemy ERP), robotyka i automatyka, a także wszystkie kierunki umożliwiające rozwój pod kątem branży produkcyjnej (działy jakości czy R&D).
Spore możliwości będą dawały też kierunki powiązane z branżą farmaceutyczną. Dobrym pomysłem może być studiowanie języka chińskiego, gdyż relacje azjatyckiego giganta z Europą będą się ciągle zacieśniać.
Firmy produkcyjne będą miały stałe zapotrzebowanie na pracowników związanych z utrzymaniem ruchu, optymalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań. Jeszcze pewniejsze jest zatrudnienie w branży farmaceutycznej, która na całym świecie jest w dobrej kondycji i nie ma wielu przesłanek na negatywne zmiany.
Natomiast informatyka to nieco bardziej skomplikowana sprawa. Jest to młoda dziedzina i w dłuższej perspektywie można mieć wątpliwości w jakim kierunku należy się kształcić, gdyż jest to branża szczególnie podatna na szybkie zmiany i rewolucje powodujące przestarzałość chwilowo popularnych technologii. Jednak osoby, które zainwestują czas w systemy wspomagające zarządzanie zasobami przedsiębiorstw (ERP), administracją oraz rozwojem technologii telekomunikacyjnych. Zarobki na powyższych stanowiskach są bardzo zróżnicowane.
Młodzi konsultanci SAP (rodzaj systemu ERP) mogą liczyć na miesięczne zarobki zaczynające się od 3000 zł brutto (bez doświadczenia). Konsultanci z doświadczeniem we wdrażaniu różnych modułów systemu mogą w zależności od regionu zarobić nawet 20000 zł brutto (i więcej).