Poszukujący pracy po studiach powinni być cierpliwi. Drobne stanowisko na początek może być bowiem odskocznią do dalszej kariery. Absolwenci uczelni wyższych, którzy szukają pracy, powinni postawić na zdobywanie doświadczenia, dobrze sporządzone CV oraz pozytywny wizerunek w sieci.
Jak zdobyć umiejętności i doświadczenia na studiach?
Czas studiów nierzadko służy znalezieniu własnej drogi, dlatego warto zadbać o doświadczenie już od pierwszego roku. Jak wiadomo, praca w branży na pełen etat to rzecz niemożliwa, zwłaszcza jeśli studiujemy w trybie dziennym. Jednak dodatkowe aktywności, takie jak wolontariat, udzielanie się w strukturach samorządu studenckiego czy prosta praca dodatkowa, mogą okazać się naszym atutem podczas szukania pierwszej pracy po studiach.
Dorywcza praca, aktywność w fundacji czy chociażby stypendium zagraniczne to mocny punkt w CV i liście motywacyjnym osoby szukającej pracy po studiach. Każde doświadczenie rozwija w nas bowiem pewne umiejętności, przystosowuje do pracy z ludźmi o różnych charakterach i wymaganiach, a przede wszystkim świadczy o tym, że rozwój osobisty nie jest nam obojętny.
Studia to także doskonały czas na naukę języków obcych. Nie traktujmy lektoratu jako niepotrzebnego balastu w planie zajęć, ale starajmy się z konwersatorium czerpać jak najwięcej. Podczas szukania pracy po studiach może to mieć ogromne znaczenie, bo od jakiegoś czasu od młodych ludzi wymaga się dobrej znajomości języka angielskiego czy niemieckiego bez względu na branżę.
Małymi krokami po wymarzoną pracę po studiach
Znalezienie odpowiedniej pracy po studiach zależy nie tylko od naszych umiejętności i wiedzy, ale również od oczekiwań. Studia nie gwarantują spektakularnego sukcesu zaraz po odebraniu dyplomu, ale dają początek karierze, o którą powinniśmy zadbać sami.
Osoba po studiach bez doświadczenia, aby uniknąć rozczarowania, powinna zatem przyjąć taktykę małych kroków. Ubieganie się o niższe stanowisko da większe szanse na zatrudnienie i pozwoli zdobyć doświadczenie, a także pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony. Cierpliwość i ciężka praca mogą bowiem zapewnić awans oraz podwyżkę.
Jeśli znalezienie pracy po studiach w wyuczonym zawodzie jest w danym momencie trudne, być może warto poszukać tymczasowego zatrudnienia w sektorach pobocznych. Przyszły tłumacz zyska wiele nowych umiejętności przy korekcie tekstów redakcyjnych, inżynier podczas pracy fizycznej na placu budowy, a finansista w drobnych rozliczeniach księgowych. Poza tym mało angażująca praca zaraz po studiach pozwoli na podejmowanie dodatkowych kursów i aktywności w czasie wolnym.
Pierwsza praca po studiach a CV i list motywacyjny
Ważnym czynnikiem wpływającym na to, czy znajdziemy satysfakcjonującą pracę po studiach bez doświadczenia, jest sporządzenie dobrego CV i listu motywacyjnego. Dokumenty te będą bazować bowiem na naszych umiejętnościach, kompetencjach, zainteresowaniach i doświadczeniach pozazawodowych.
CV osoby szukającej pracy po studiach powinno mieć układ graficzny, który skutecznie uwypukli wyżej wymienione sekcje. Jeśli absolwent europeistyki, który ubiega się o stanowisko w firmie zajmującej się handlem międzynarodowym, nie ma doświadczenia, ale zna komunikatywnie dwa języki obce, to właśnie te punkty powinien najbardziej wyeksponować w swoim CV.
W przypadku, gdy trudno ciekawie uzupełnić życiorys, warto postawić na list motywacyjny. Jest to miejsce na kilka zdań o tym, co wiemy o danej firmie, dlaczego chcemy dla niej pracować, a także co możemy zyskać zarówno my, jak i pracodawca, jeśli zostaniemy zatrudnieni.
Jak znaleźć pracę przez internet?
W dobie wszechobecnego internetu warto istnieć w sieci, zwłaszcza gdy szukamy pierwszej pracy po studiach. Profesjonalne portale społecznościowe, takie jak LinkedIn czy GoldenLine, pozwalają stworzyć profil-wizytówkę zawierający elementy CV oraz listu motywacyjnego. Przynależność do grup czy udzielanie się na forum daje szanse na poznanie branży oraz wykazanie się wiedzą, co zwiększa szanse na zostanie zauważonym przez rekruterów.
Aktywność w internecie ma jednak jeszcze jedno oblicze. Nie jest tajemnicą, że bardzo często rekruterzy po przeczytaniu CV wyszukują kandydatów na Facebooku. To jak wygląda nasz profil, ile jesteśmy w stanie udostępnić, w jaki sposób wypowiadamy się w postach czy komentarzach, ma wielkie znaczenie.
Profil osoby szukającej pracy tuż po studiach nie może obfitować w zdjęcia z szalonych imprez, linki do śmiesznych, niewybrednych filmików czy frywolne komentarze. To wypada ukryć. Wkraczamy bowiem na rynek pracy, którym kierują inne wartości.