W Polsce kształci się obecnie prawie 2 miliony studentów, nie powinno zatem dziwić, że dyplom wyższej uczelni przestał być gwarancją znalezienia pracy. Odpowiedzią na zmieniające się warunki powinno być zwiększenie aktywności zawodowej studentów jeszcze w trakcie nauki.
Podstawowymi działaniami, które warto podejmować jest realizowanie projektów w ramach organizacji studenckich, odbywanie praktyk w firmach oraz nauka języków obcych.
Działalność w organizacjach studenckich
Na większości polskich uczelni działają obecnie liczne organizacje studenckie. Młodzi ludzie mogą wybierać między działalnością w krajowych oddziałach międzynarodowych instytucji, takich jak AIESEC czy AEGEE, oraz w lokalnych stowarzyszeniach i kołach naukowych. Niezależnie od tego, którą możliwość wybierzemy, należy pamiętać, że zapisanie się do organizacji nie jest tożsame z działalnością w niej. Z punktu widzenia pracodawcy sam wpis w CV nie niesie za sobą żadnej wartości - istotne jest, czego dana osoba miała okazję się nauczyć.
Polecamy: Jak się nie skompromitować na wyjeździe?
Organizacje studenckie oferują możliwość realizacji różnorodnych projektów, dzięki czemu młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności za realizację powierzonych zadań, pracy w zespole, a także umiejętności kierowania ludźmi. Dopiero przedstawienie konkretnych doświadczeń stanowi ważny argument z punktu widzenia naszych szans na otrzymanie zatrudnienia. Dodatkowo, realizacja studenckich projektów, w ramach których współpracujemy z pracodawcami, daje możliwość poznania firm od wewnątrz oraz zaprezentowania się ich pracownikom odpowiedzialnym za rekrutację. W tej sytuacji już tylko krok dzieli nas od otrzymania oferty praktyk w jednej z takich firm.
Praktyki w firmach
Niezależnie od tego, czy zdobędziemy praktyki w firmie dzięki wcześniejszej współpracy z ramienia organizacji studenckiej, czy też aplikując na konkretną ofertę, jest to bardzo dobry pomysł na zwiększenie swoich szans na późniejsze znalezienie ciekawej pracy. Praktyki pozwalają nam z jednej strony poznać realia pracy w dziale, który nas interesuje, z drugiej natomiast pokazać siebie jako zmotywowanego i przydatnego pracownika. W wielu organizacjach praktyki są jednym z najczęstszych kanałów pozyskiwania pracowników na stanowiska specjalistyczne.
Nauka języków obcych
Obiegowa opinia mówi, że angielski przestał być rozpatrywany przez pracodawców jako język obcy. Rzeczywiście, coraz częściej jest on jednym z podstawowych kryteriów, bez spełnienia którego nie można nawet liczyć na zaproszenie na rozmowę. Naszą prawdziwą przewagą konkurencyjną na rynku pracy może być natomiast znajomość kilku języków obcych, lub też języka niszowego, np. holenderskiego. W ośrodkach akademickich działa wiele szkół oferujących kursy na wszystkich poziomach zaawansowania. Jeśli jednak nie chcemy narażać się na koszty związane z prywatną nauką, warto więcej uwagi poświęcić lektoratom na uczelniach. Przyłożenie się do tego rodzaju zajęć pozwoli nam za darmo uczyć się języka obcego, co może później bezpośrednio wpłynąć na naszą pozycję na rynku pracy.
W czasach, gdy wykształcenie wyższe nie jest już gwarancją zatrudnienia, warto pracować nad swoją pozycją na rynku pracy już w trakcie studiów. Najlepszymi sposobami wydają się być rozwijanie kompetencji miękkich w ramach organizacji studenckich, zdobywanie doświadczenia w trakcie praktyk oraz nauka języków obcych. Działania te pozwolą nam wyraźnie zwiększyć swoje szanse w wyścigu o satysfakcjonującą pracę.
Katarzyna Parasiewicz
Team Leader zespołu Business Services