Parzenie kawy i kserowanie dokumentów czy przydatna praktyka? Czy warto iść na staż? Stopa bezrobocia wśród młodych osób do 25. roku życia utrzymuje się od jakiegoś czasu na stałym poziomie i wynosi 26,1 proc. Uczelnie wypuszczają bezproduktywnych absolwentów, a wszystko dlatego, że w Polsce wciąż pokutuje mit dyplomu wyższej uczelni. Mamy za dużo absolwentów w stosunku do potrzeb rynku. Co więcej, jak zauważa Dominika Staniewicz, ekspertka BBC, 70 proc. młodych Polaków podejmuje złe decyzje, co do wyboru wyższej uczelni. Mamy nierealne oczekiwania, co do możliwości rynku.
,,Ktoś idzie np. na psychologię biznesu, bo mu się wydaje, że jak skończą taki kierunek, to będą pracowali w biznesie, gdzie są większe pieniądze. Tylko nie zastanawiają się nad tym, że dwudziestopięciolatek z dyplomem psychologa biznesu raczej nie będzie doradzał zarządom" - tłumaczy Dominika Staniewicz w wywiadzie dla portalu Kariera.forbes.pl.
Zmiany na rynku pracy to bardzo powolny proces. Ale najważniejszy jest przemyślany wybór ścieżki kariery. Kiedy decydujemy się na studia, warto zastanowić się, dlaczego ten kierunek właśnie wybraliśmy. Czy to nas rzeczywiście interesuje, co chcemy robić, czy są miejsca pracy w tym zawodzie? Studia to jednak nie wszystko, zwłaszcza w obliczu tego, że pracodawcy, coraz częściej zwracają uwagę, że absolwentom brakuje umiejętności praktycznych. Jak je zdobyć? Może warto iść na staż?
- Kiedy sama byłam na studiach, praktyki nie były jeszcze aż tak powszechne. W ogóle zjawisko pracujących studentów było czymś zupełnie nowym, do czego nie zawsze nawet namawiali nas wykładowcy, dla których najważniejsza była obecność na wykładach i ćwiczeniach, a nie zdobywanie praktycznej wiedzy - mówi Justyna Łukasik, właścicielka Warsztatu PR, która w czasie wakacji sama zatrudniła stażystkę. - Cieszę się, że ta sytuacja uległa zmianie, bo teraz, już jako pracodawca, chętnie korzystam z pomocy praktykantów. Jest to dla mnie, jako dla osoby prowadzącej firmę, opartą min.: o nowoczesne technologie i internet, bardzo ciekawe doświadczenie. Ja po prostu od swoich praktykantów też się uczę. Dowiaduję się, co ich interesuje, jakie strony www są na topie, jakiej słuchają muzyki i czym się fascynują. To bardzo pomocne w późniejszym tworzeniu komunikacji marketingowej skierowanej do młodszych grup docelowych. Zatem praktykant to nie tylko pomoc, to coś więcej i warto na to spojrzeć również z tej strony.
Przynajmniej w branży takiej jak moja - tłumaczy Justyna Łukasik.
Takie podejście może zachęcić wielu młodych ludzi, choć niestety nie każdy ma takie szczęście. Ola, była studentka ekonomi, dziś pracowniczka jednej z międzynarodowych korporacji wspomina, jak w czasie studiów trafiła na staż.
- Jedyne, co tam robiłam, to parzyłam kawę dla gości prezesa, adresowałam koperty i czasem odebrałam jakiś telefon - to była droga przez mękę, bo mało praktycznych rzeczy mogłam się wtedy nauczyć, a poza tym, atmosfera nie była zbyt miła - wspomina.
Ola zdobyła się na odwagę i porozmawiała z przełożonym, choć w firmie panowała atmosfera autorytarna. Ale udało się, już za parę dni, dostała nowe, ciekawsze zadania, była angażowana w działania zespołu i poczuła się doceniona.
- Jeśli staż nie spełnia naszych oczekiwań, zadziałajmy i zróbmy coś z tym. W pierwszej kolejności porozmawiajmy z naszym opiekunem albo osobą, która nas rekrutowała. Zapytajmy, w jakie działania, projekty możemy być zaangażowani. Dajmy sygnał, że jesteśmy otwarci na udział w bardziej odpowiedzialnych zadaniach. Być może istnieje możliwość dokończenia stażu w innym dziale. Ostatecznie, jeśli nie widzimy innej możliwości porozmawiajmy z opiekunem stażu i wspólnie ustalmy warunki wcześniejszego zakończenia współpracy - radzi Barbara Ryguła, specjalista ds. HR w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.
Na staż iść warto z kilku powodów.
- Dla osoby, która wkracza na rynek pracy jest to doskonała okazja do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat zawodu, który planuje wykonywać w przyszłości. Studia to najlepszy okres do podejmowania tego typu prób. Jeśli tylko ilość zajęć na uczelni nam na to pozwala, to warto skorzystać z okazji i spróbować bliżej poznać pracę, którą zamierzamy podjąć po zdobyciu wykształcenia. Udział w dobrze zorganizowanym stażu to możliwość zdobycia doświadczenia, którym będzie można się pochwalić nie tylko w CV. Przede wszystkim, które ułatwi nam start u przyszłego pracodawcy. Dzisiejszy rynek pracy stawia wysokie oczekiwania kandydatom do pracy, a jednym z ważniejszych jest właśnie doświadczenie zawodowe. Staż to dobra okazja do zawarcia przydatnych kontaktów oraz sprawdzenia siebie i swoich umiejętności - tłumaczy Barbara Ryguła, specjalista ds. HR w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.
Wiele ofert stażowych można znaleźć na uczelni. Warto też korzystać z programów dla studentów, które często odbywają się w postaci konkursów. Nawet, jeśli nie uda nam się dostać do wybranej firmy, sam proces rekrutacji na taki staż może być bardzo bogatym doświadczeniem, który pozwala nam zweryfikować nasze braki i kompetencje.
- Najciekawsze staże to te, które są przygotowane w odpowiedni sposób - student może poznać wcześniej program stażu, ma wyznaczonego opiekuna i jest zachęcany do samodzielnych działań przy wyznaczonych projektach. Prawidłowo wybrany staż to taki, który daje realną możliwość zdobycia doświadczenia w danej branży i zawodzie - mówi ekspert ManpowerGroup.
md