Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wykrywacze kłamstw - tak rekruterzy demaskują kandydatów

0
Podziel się:

Do głównych zadań rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej, należy zweryfikowanie kompetencji kandydata starającego się o posadę. Często trzeba po prostu sprawdzić, czy kandydat napisał prawdę w swoim CV i czy jego odpowiedzi podczas rozmowy również są prawdziwe

Do głównych zadań rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej, należy zweryfikowanie kompetencji kandydata starającego się o posadę. Często trzeba po prostu sprawdzić, czy kandydat napisał prawdę w swoim CV i czy jego odpowiedzi podczas rozmowy również są prawdziwe.

Nie jest przecież tajemnicą, że osoby ubiegające się o pracę czasem trochę naginają rzeczywistość np. pisząc o zadaniach, których tak naprawdę samodzielnie nie wykonywali. W jaki sposób rekruterzy dochodzą prawdy? Czasami pytają o to samo, ale w rożny sposób. Dzięki temu weryfikują, czy wersja przekazywana przez kandydata jest jednakowa. Mogą również pytać o bardzo szczegółowe i z pozoru nieistotne rzeczy dotyczące np. dlaczego szkolenie odbyło się w danym miejscu lub jak nazywał się trener.

Osoby rekrutujące są również wyczulone na pewne frazy, które wypowiadamy zazwyczaj, gdy to co chcemy powiedzieć mija się z prawdą. Są to zwroty typu: ,,szczerze powiedziawszy", ,,skłamałbym gdyby...", ,,tak naprawdę", ,,nie ukrywając", itp. Gdy mówimy prawdę w stu procentach nigdy nie używamy tego typu sformułowań, więc nic dziwnego że po ich użyciu zapala się czerwona lampka. Dlatego warto na rozmowach kwalifikacyjnych opierać się na prawdziwych doświadczeniach.

Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

rozmowa kwalifikacyjna
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)