Niedługo idę na pierwszą w życiu rozmowę kwalifikacyjną. Zupełnie nie mam pojęcia co mnie czeka. Boję się, że popełnię jakąś gafę. Czego powinnam unikać a na co zwracać szczególną uwagę? Jakie błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej popełniają kandydaci? Postaraj się spojrzeć na rozmowę nie z perspektywy petenta, a raczej partnera. Zostałeś na nią zaproszony, więc obu stronom zależy, aby wypadła ona pozytywnie. W najgorszym wypadku nie dostaniesz pracy, która w przyszłości mogłaby nie satysfakcjonować Cię w pełni. Pomyśl o rozmowie kwalifikacyjnej jak o dwukierunkowym procesie wymiany opinii. Ty też powinieneś sprawdzić potencjalnego pracodawcę, tak jak on sprawdza Ciebie. Zapytaj sam siebie czy pasujesz do firmy, co może Ci zaoferować dana praca w dłuższej perspektywie.
Musisz zdać sobie sprawę, że na jedno stanowisko aplikuje wielu kandydatów, a więc konkurencja jest duża. Ważne jest, by jak najbardziej umiejętnie sprzedać swoje kwalifikacje. Potraktuj siebie trochę jak produkt, który musisz jak najlepiej zareklamować. Bez ramowego scenariusza reklama może się nie powieść. Dlatego do rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś podejść przygotowany. Pozwoli Ci to zachować spokój i opanowanie.
Żeby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dowiedz się jak najwięcej o firmie oraz osobie, z którą będziesz rozmawiał. Przejrzyj stronę firmową, materiały dostępne w Internecie oraz sprawdź portale społecznościowy.
o Z kim będziesz rozmawiać? Czy będzie to Twój potencjalny menedżer, czy ktoś z działu HR? Jakie są oczekiwania Twojego rozmówcy?
o Jaki jest dress code? Ubierz się elegancko i oficjalnie. Zadziwiające jak wiele osób potrafi przyjść na rozmowę w stroju odpowiednim, co najwyżej, na luźne spotkanie towarzyskie.
o Sprawdź lokalizacją firmy i wyjdź odpowiednio wcześnie. Zanotuj numer telefonu, by w razie potrzeby poinformować o ewentualnym spóźnieniu. Jeżeli pojawisz się spóźniony i dodatkowo zestresowany tym faktem, rozmowa nie pójdzie dobrze.
Zebranie tych kilku informacji nie zajmie Ci dużo czasu, a na pewno ułatwi odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.
Zapoznaj się ze stroną internetową firmy i poszukaj informacji dotyczących:
o liczby zatrudnionych pracowników oraz obrotów firmy,
o świadczonych produktów i usług,
o działalności firmy i faktów, o których chciałbyś podyskutować.
Oprócz rozmowy o Tobie i Twoich umiejętnościach rozmówca może chcieć sprawdzić, jak dużo wiesz o firmie.
Bądź gotów odpowiedzieć na typowe pytania np. kilka słów o sobie. Zapisz i zapamiętaj kilka faktów mówiących o Twoich sukcesach. Opowiedz o sytuacjach, kiedy czułeś sie naprawdę dumny ze swoich osiągnięć. Pokazują one wszystkie trudne do oceny cechy, takie jak zdolność do krytycznej oceny sytuacji, umiejętność pracy zespołowej czy zdolności przywódcze.
Przygotuj strój na rozmowę dzień wcześniej, wyśpij się i wstań o takiej porze, byś nie musiał martwić się brakiem czasu. Ostatnie czego Ci potrzeba to zmarnować całe przygotowania, przez pojawienie się spóźnionym i spanikowanym, tylko dlatego, że nie mogłeś znaleźć miejsca parkingowego.
Podstawowym błędem kandydatów jest brak odpowiedniego przygotowania do rozmowy.