Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak skutecznie szukać pracy w internecie

0
Podziel się:

Internet jest i na długo pozostanie, podstawowym narzędziem poszukiwania pracy. Wciąż jednak wielu spośród kandydatów nie wykorzystuje wszystkich możliwości, jakie oferuje komunikacja tego typu. Jak należy szukać, by znaleźć pracę?

Jak skutecznie szukać pracy w internecie
(ssuni/iStockphoto)
Wygoda, efektywność korzystania, a także możliwość szybkiej interakcji sprawiły, że Internet jest i na długo pozostanie, podstawowym narzędziem poszukiwania pracy. Wciąż jednak wielu spośród kandydatów nie wykorzystuje wszystkich możliwości, jakie oferuje komunikacja tego typu. Jak należy szukać, by znaleźć pracę?

Po pierwsze: szukaj świadomie

Przede wszystkim przystępując do poszukiwania pracy nie powinieneś szukać na opak. Zastanów się na wstępie, na czym Tobie zależy i co chcesz osiągnąć. Jakie elementy przyszłej pracy są dla Ciebie istotne. Postaw sobie cel w postaci osiągnięcia danego stanowiska i zastanów się, co może Cię do niego przybliżyć.

Po drugie: znaj swoje silne strony

Kiedy wiadomo już, czego szukasz, powinieneś zastanowić się, które z cech przemawiają za Twoją kandydaturą przy rekrutacji na wymarzone stanowisko. Zastanów się nad tym, jakie masz zalety, w czym jesteś dobry, co Cię wyróżnia spośród innych. Warto też spisać te wszystkie argumenty.

Po trzecie: przeanalizuj i popraw swoje CV

Po dokonaniu takiej analizy, warto ponownie przyjrzeć się swojemu CV. Czy rzeczywiście odzwierciedla te zalety, o jakich myslałeś przed chwilą? Jeśli tak, to świetnie! Jeśli jednak jest inaczej, warto poświęcić trochę pracy i przeredagować dokument tak, by stały się Twoją wizytówką. Zwróć uwagę na jego przejrzystość, chronologię poszczególnych miejsc pracy, sposób, w jaki opisujesz pełnione dotychczas stanowiska. Dodaj też na początku CV opis celu zawodowego.

Na koniec upewnij się, czy wybrane zdjęcie jest odpowiednie i czy pokazuje Cię z dobrej, profesjonalnej strony. Niewskazane jest zamieszczanie zdjęć z wakacji, tych, na których jesteś ubrany nie biznesowo, czy też tych, na których masz niemiłą, zmęczoną minę.

Z poprawianiem swoich dokumentów nie trzeba borykać się samemu. Na pewno warto skorzystać z wielu porad dotyczących ich profesjonalnego kształtu, jakie występują w Internecie. Oszczędzi to wielu potknięć i upewni, że dokumenty wreszcie wyglądają odpowiednio. Zastanów się też nad skorzystaniem z pomocy doradców zawodowych (np. ArchitekciKariery.pl).

Po czwarte: rozszerz krąg poszukiwań

Kiedy już upewniłeś się, że twoje dokumenty aplikacyjne wyglądają odpowiednio, czas na dalszy krok- przeglądanie ogłoszeń. Na pewno warto skorzystać tu z czołowych portali rekrutacyjnych. Nie ograniczaj się jednak tylko do śledzenia wyników ich wyszukiwarek. Warto założyć profile na kilku wybranych serwisach. Dzięki temu trafisz do baz przeglądanych przez korzystających z nich pracodawców. Ważne, by aktualizować swoje profile. Długo nie odświeżany profil traktowany jest przez przeglądającego go pracodawcę jak martwy.

Nie zapominaj o Alertach, czyli powiadomieniach o nowo pojawiających się ofertach. Dzięki nim, jak tylko na danym serwisie zostanie zamieszczona oferta zgodna z profilem Twoich poszukiwań, dowiesz się o tym, jako jeden z pierwszych.

Nie poprzestawaj jednak tylko na serwisach rekrutacyjnych. Warto również zajrzeć na strony interesujących cię pracodawców. Często posiadają oni zakładki „Praca” lub „Kariera”. W nich można znaleźć informacje o prowadzonych właśnie rekrutacjach lub też kontakt do działu HR. Nawet, jeśli w momencie poszukiwania pracy, nie znajdziesz tam upragnionej informacji o prowadzonym naborze, na pewno warto wysłać swoją aplikację, dołączając w ten sposób do bazy potencjalnych przyszłych kandydatów danej firmy. Może to zaprocentować w przyszłości - kiedy rekrutacja ruszy.

Po piąte: ten znajduje, kto szuka aktywnie

Nie pozostawaj bierny. Jeśli pracodawca nie szuka pracownika, odezwij się do niego pierwszy. Nie bój się wysłać maila. To niewielki koszt w porównaniu z tym, co możesz zyskać w przypadku pozytywnej odpowiedzi.

Serwisy rekrutacyjne i sekcje „Kariera” na stronach firm, z pewnością pomogą w dotarciu do wielu ciekawych ogłoszeń, ale pamiętaj: to nie wszystkie oferty, jakie są dostępne na rynku. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ponad 40% rekrutacji to rekrutacje ukryte. To bardzo duża suma, po której część warto sięgnąć. Ogłoszeń o takich rekrutacjach nie znajdziesz w gazetach czy Internecie. Jak je znaleźć? Zaglądając na serwisy społecznościowe, a także portale i fora branżowe. Zostając uczestnikiem kilku czołowych grup dyskusyjnych poruszających tematy z Twojej branży. Słuchając i rozmawiając. Nie bój się nawiązywać znajomości biznesowych. Pytaj również pośród znajomych i rodziny. A nóż wymarzone stanowisko jest bliżej niż myślisz. Wystarczy tylko zdobyć informacje na jego temat.

Po szóste: twórz sieć kontaktów

Twórz własną sieć kontaktów. Pytaj o pracę, zdobywaj informacje na jej temat. Z takich wiadomości warto skorzystać również wtedy, gdy aplikujesz na jawną ofertę, by zebrać informacje na temat rzeczywistych warunków pracy u przyszłego pracodawcy.

Networking, bo właśnie tak nazywa się budowanie takiej własnej sieci kontaktów w sieci, daje ogromne szanse, ale narzuca też pewne obowiązki. Dla osób, z którymi nawiązujemy znajomość przestajemy być anonimowi. Pamiętajmy zatem o tym, że mimo często idącej za nimi życzliwości i chęci niesienia nam pomocy, networkingowe rozmowy wymagają od nas pewnej kontroli. Bądź świadomi tego, że nie toczysz ich w bezpiecznym, prywatnym środowisku. Unikaj zbyt swobodnego wypowiadania się, czy niecenzuralnych określeń. Pamiętaj o tym, że osoba, z którą nawiązujesz kontakt w jednym momencie, w kolejnym może stać się Twoim szefem lub kolegą z firmy, przed którym nie zawsze chciałbyś się odkrywać.

Buduj świadomie swój wizerunek, pamiętając zarówno o długofalowych zaletach networkingu, jak i o konsekwencjach jego nieumiejętnego wykorzystania. Poszukiwanie pracy przez Internet to przede wszystkim większy dostęp do pracodawców a także większa interakcja z nimi. To jednak również większe obowiązki ze strony Kandydata.

Szukaj pracy aktywnie i świadomie. Powodzenia!

Autor: Małgorzata Sacewicz-Górska, ArchitekciKariery.pl

rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)