Wypowiedzenie umowy zlecenie. Czym jest?
Kodeks cywilny zezwala obu stronom umowy na wypowiedzenie umowy zlecenie niezależnie od czasu jej obowiązywania. Można ją rozwiązać w każdym czasie, a po złożeniu wypowiedzenia, umowa wygasa ze skutkiem natychmiastowym.
Zleceniodawca, który wypowiedział umowę zlecenie z ważnego powodu, jest zobowiązany do zwrotu wydatków, jakie poczynił zleceniobiorca w celu wykonania zapisów umowy. Z kolei jeśli któraś ze stron wypowiedziała umowę bez podania przyczyny, to może to wywołać odpowiedzialność odszkodowawczą na rzecz drugiej strony.
Wypowiedzenie umowy zlecenie. Co powinno zawierać?
W wypowiedzeniu umowy zlecenie powinny zawierać się następujące elementy:
- data i miejsce podpisania dokumentu
- dane zleceniobiorcy,
- dane zleceniodawcy,
- podpisy zleceniodawcy i zleceniobiorcy, .
Wzór i wypowiedzenie umowy zlecenie. Warunki
Wzór wypowiedzenia umowy zlecenie powinien zawierać numer umowy, datę wypowiedzenia umowy zlecenie i zastrzeżenie o zachowaniu okresu wypowiedzenia. Jeśli w umowie zlecenie zawarte są zapisy o wypowiedzeniu, to należy też wskazać datę upłynięcia okresu wypowiedzenia.
We wzorze wypowiedzenia umowy zlecenie konieczne jest wskazanie przyczyny, ale jedynie w przypadku wypowiedzenia bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy zlecenie. Czym jest umowa zlecenie?
Umowa zlecenie to zobowiązanie się zleceniobiorcy do wykonania określonej czynności dla innego podmiotu-zleceniodawcy. Określa się w niej warunki wykonania pracy. Umowa zlecenie to jedna z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych. Wynagrodzenie z tytułu tych umów zostało uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Przedsiębiorcy nie muszą jednak stosować się do przepisów dotyczących udzielania urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu za niego. Nie muszą też wypłacać wynagrodzenia za okres choroby.
Skąd ściągnąć wzór wypowiedzenia umowy o dzieło? Dostępny jest TUTAJ.