Oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej. Co powinno zawierać?
Oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej może być wymagane przez pracodawcę w momencie podpisywania umowy o pracę. Co powinno zawierać oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej? Przede wszystkim oznaczenie pracodawcy i stanowiska pracy.
W następnej kolejności wzór oświadczenia dotyczącego zachowania tajemnicy firmowej zawiera klauzulę o zapoznaniu się o obowiązku zachowania tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę oraz o przepisach ustawy z 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
a w szczególności z art. 11 tej ustawy.
Wzór i oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej. Warunki
By oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej było ważne, niezbędne jest, by zawierało następujące elementy:
- datę i miejsce zawarcia oświadczenia,
- dane pracownika,
- dane pracodawcy,
- podpisy obu stron oświadczenia,
- nagłówek "oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej.
Oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej. Czym jest?
Zgodnie z artykułem 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, tajemnica przedsiębiorstwa to "informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności".
Oświadczenie dotyczące zachowania tajemnicy firmowej to dokument, który zobowiązuje pracownika do zachowania tajemnicy na temat działań przedsiębiorstwa. Za jej złamanie grozi odpowiedzialność karna.
Skąd ściągnąć wzór oświadczenia dotyczącego zachowania tajemnicy firmowej? Dostępny jest TUTAJ.