Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zasady e-rekrutacji

0
Podziel się:

O czym powinieneś wiedzieć, zanim wyślesz do pracodawcy swoje CV drogą elektroniczną?

1. Aplikacja powinna składać się z życiorysu i listu motywacyjnego. Muszą to być dwa osobne dokumenty (w dwóch załącznikach). Nie wysyłaj pustego e-maila, ale napisz 3-4 zdania tytułem wstępu - przedstaw się w nich i wyjaśnij, dlaczego akurat ty ubiegasz się o daną posadę. Pusty mail z samymi tylko załącznikami po pierwsze źle wygląda, a po drugie może być potraktowany jako wirus.
2. Dokumenty muszą być przygotowane pod kątem konkretnego pracodawcy i konkretnej oferty. Agencje rekrutacyjne i działy kadr w firmach są szczególnie wyczulone na punkcie korespondencji seryjnej. Niekiedy ich nadawcy są wpisywani na specjalne czarne listy. Zatem w liście motywacyjnym udowodnij, że wiesz, w jakim przedsiębiorstwie chcesz pracować i na jakim stanowisku.
3. Nie nazywaj plików ,,życiorys" lub ,,CV", napisz raczej: ,,życiorysJanKowalski". Kadrowcy narzekają, że w gorących okresach zarzucani są setkami aplikacji, a w tytułach załączników nie pojawiają się nazwiska kandydatów. Rekruterzy mają wówczas dużo więcej roboty, bo każdą dokument powinni przyporządkować do danej osoby. Gdy brakuje im czasu, po prostu ignorują aplikacje źle opisane.
4. Jeśli pracodawca wymaga fotografii, wiedz, że chodzi mu o zdjęcie legitymacyjne lub paszportowe, a nie na przykład w bikini na plaży. Chyba że ogłoszenie dotyczy pracy w charakterze modelki. Fotka powinna być ,,wklejona" do CV.
5. Nie używaj opcji potwierdzenia odbioru, bo twój adresat - rekruter z agencji doradztwa personalnego, menedżer czy kadrowiec - może pomyśleć, że chcesz go kontrolować.
6. Upewnij się, że wysyłane przez ciebie pliki nie są zainfekowane (zainwestuj w program antywirusowy). W przeciwnym razie możesz wyjść na osobę mało rozważną i nieodpowiedzialną.
7. Pamiętaj, że w korespondencji elektronicznej obowiązują te same zasady pisowni co w zwykłej. Co z tego, że nie starasz się o pracę w charakterze polonisty lub korektora w wydawnictwie literackim? Lekceważenie reguł gramatycznych, ortografii czy interpunkcji może świadczyć o tym, że jesteś niedbały także w innych dziedzinach życia, nie wyłączając pracy zawodowej.

Zebrał Janusz Sikorski

cv
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)