Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
CHE
|

Wynagrodzenie netto – ile to brutto. Jak się je oblicza?

5
Podziel się

Wynagrodzenie netto to kwota jaką ostatecznie pracownik otrzymuje do ręki, czyli po odliczeniu podatku, składek, ulg i innych składników pensji. Te różnić mogą się w zależności od wysokości płacy.

Wynagrodzenie netto – ile to brutto. Jak się je oblicza?
portfel spodnie facet pasek mężczyzna (Pixabay)
bDyUYHGt

Wynagrodzenie netto zwane jest również pensją na rękę. Jak je obliczyć? Najłatwiej zrobić to przy pomocy kalkulatora wynagrodzeń. Jeśli znamy kwotę brutto, to możemy obliczyć kwotę netto czy nawet koszt jaki ponosi pracodawca. Kalkulator nie oblicza jednak najczęściej tzw. kosztów dodatkowych, benefitów pozapłacowych.

Jeśli na przykład pracownik korzysta z karty na siłownię oraz ma wykupiony przez firmę pakiet medyczny lub ubezpieczeniowy, to musi pamiętać, że do tego również zapłaci podatek. Kwota na rachunku bankowym może się więc nieznacznie różnić od kwoty podawanej przez kalkulator.

Dlaczego wynagrodzenie netto jest niższe niż brutto? Pracownik od kwoty wpisanej do umowy o pracę (najczęściej to właśnie pensja brutto) musi zapłacić podatek. Podstawowa stawka w Polsce to obecnie 17 proc. (podatek PIT). Do tego dochodzą też składki społeczne.

bDyUYHGv

Pracownik zanim otrzyma pensję netto musi uiścić ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe czy zdrowotne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyUYHGW
poradniki
praca
KOMENTARZE
(5)
Ben
miesiąc temu
Pracownik w Polsce musi odbprowadzić około 45% swojej pensji. Gdy wpada w 2 próg to robi się z tego już prawie 60%. Podatek od pracy w polsce jest jednym z największych w Europie. Dlaczego nikt nigdy nie bierze pod uwagę dodatkowych danin jakie pracodawca placi na pracownika? Bo wypadlibyśmy na tle świata jako największy wyzyskiwacz pracownika który nic z tych składek nie otrzymuje! Darmowa służba zdrowi? Śmiech na sali. Godna emerytura? A to ci dopiero! Bezpieczeństwo ? Policja złamie ci rękę! Gdy placi się tak wysokie podatki to wymagam aby za nie otrzymal rowniez benefity a nie tylko dla Kolesi z PIS i PO
Pelasia
miesiąc temu
Takie marne wyjaśnienie dla głupich? Brak dokladności i konkretów. Ale wysilił się autor bzdetów. Gratulacje.
Plastak
miesiąc temu
Ludzie co wy piszecie za bzdury, jakie 45% skąd to bierzecie sobie, dokładnie wychodzi ok 30% w tym jest podatek oraz ZUS do ok 80 tysięcy rocznie.
bDyUYHGX
Piotr
1 tyg. temu
Ten artykuł dokładnie wyjaśnił mi jak to obliczyć... Żenada.
Pioter
5 dni temu
Około 29 % i wszystko w tym temacie.