Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Wynagrodzenie netto – ile to brutto. Jak się je oblicza?

5
Podziel się:

Wynagrodzenie netto to kwota, jaką ostatecznie pracownik otrzymuje do ręki. W porównaniu do wynagrodzenia brutto miesięczne zarobki pracownika zostają pomniejszone o podatek, składki, ulgi podatkowe i inne składniki pensji. Te różnić mogą się w zależności od wysokości płacy.

Wynagrodzenie netto – ile to brutto. Jak się je oblicza?
portfel spodnie facet pasek mężczyzna (Pixabay)

Od czego zależy wysokość wynagrodzenie netto?

Wynagrodzenie netto zwane jest również pensją na rękę. Jak je obliczyć? Najłatwiej zrobić to przy pomocy kalkulatora wynagrodzeń. Jeśli znamy kwotę brutto, to możemy obliczyć kwotę netto czy nawet koszt, jaki ponosi pracodawca. Kalkulator nie oblicza jednak najczęściej tzw. kosztów dodatkowych, benefitów pozapłacowych.

Jeśli na przykład pracownik korzysta z karty na siłownię oraz ma wykupiony przez firmę pakiet medyczny lub ubezpieczeniowy, to musi pamiętać, że do tego również zapłaci podatek. Kwota na rachunku bankowym może się więc nieznacznie różnić od kwoty podawanej przez kalkulator.

Dlaczego wynagrodzenie netto jest niższe niż brutto? Pracownik od kwoty wpisanej do umowy o pracę (najczęściej to właśnie pensja brutto) musi zapłacić podatek. Podstawowa stawka w Polsce to obecnie 17 proc. (podatek PIT). Do tego dochodzą też składki społeczne. Wynagrodzenie netto wypłacane jest więc pracownikom dopiero po potrąceniu wszelkich zobowiązań składkowych i podatkowych. 

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia brutto?

Wynagrodzenie brutto to natomiast pensja przed opłaceniem składek zdrowotnych, ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Pracodawca w imieniu pracownika musi bowiem uiścić składki na:

  • ubezpieczenie emerytalne, 
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • podatek dochodowy,
  • ubezpieczenie rentowe, 
  • ubezpieczenie chorobowe.

Jak sprawdzić ile wynosi wynagrodzenie brutto? W tym przypadku również wystarczy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Tak się liczy
3 lata temu
Brutto x 0.71 = Netto. Tak na szybko
Pioter
3 lata temu
Około 29 % i wszystko w tym temacie.
Plastak
3 lata temu
Ludzie co wy piszecie za bzdury, jakie 45% skąd to bierzecie sobie, dokładnie wychodzi ok 30% w tym jest podatek oraz ZUS do ok 80 tysięcy rocznie.
Pelasia
3 lata temu
Takie marne wyjaśnienie dla głupich? Brak dokladności i konkretów. Ale wysilił się autor bzdetów. Gratulacje.
Ben
3 lata temu
Pracownik w Polsce musi odbprowadzić około 45% swojej pensji. Gdy wpada w 2 próg to robi się z tego już prawie 60%. Podatek od pracy w polsce jest jednym z największych w Europie. Dlaczego nikt nigdy nie bierze pod uwagę dodatkowych danin jakie pracodawca placi na pracownika? Bo wypadlibyśmy na tle świata jako największy wyzyskiwacz pracownika który nic z tych składek nie otrzymuje! Darmowa służba zdrowi? Śmiech na sali. Godna emerytura? A to ci dopiero! Bezpieczeństwo ? Policja złamie ci rękę! Gdy placi się tak wysokie podatki to wymagam aby za nie otrzymal rowniez benefity a nie tylko dla Kolesi z PIS i PO