Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Wampir energetyczny w pracy - kto to?

2
Podziel się:

Wysysa dobrą energię, manipuluje współpracownikami i sprawia, że praca staje się udręką – to typowe zachowania charakterystyczne dla wampira energetycznego. Sprawdź, jakie jeszcze inne cechy ma wampir energetyczny w pracy i jak sobie z nim radzić?

Wampir energetyczny w pracy - kto to?
Wampir energetyczny w pracy - kto to? (Getty Images)

Wampir energetyczny to osoba, która – podobnie jak mityczny wampir z horrorów – wysysa dobrą energię z innych ludzi. Poprzez swojej zachowanie sprawia, że ciężko nam jest pracować, rozwijać się i po prostu cieszyć pracą.

Wampir energetyczny – cechy osobowości

Wampir energetyczny to osoba, która lubi skupiać na sobie uwagę, często opowiada o swoim problemach a wszystko wokół widzi w czarnych barwach. Przebywając w jej obecności, często czujemy się smutni, osłabieni i przygnębieni. W skrócie wampir energetyczny wysysa z ciebie dobrą energię i często robi to nieświadomie.

Wampir energetyczny to osoba, która uważa, że wszystko wokół jest nie tak. Chętnie i obficie dzieli się z innymi złymi wydarzeniami, oczekując współczucia i notorycznego wsparcia. O swoich niepowodzeniach mówi energicznie, dramatyzuje, a nawet zmienia fakty, by nadać swojej opowieści bardziej wyrazistego charakteru.

Wampir energetyczny oczekuje pełnego skupienia i stuprocentowego wsparcia, ale jednocześnie nic nie chce dać w zamian. Nie interesują go kłopoty innych. Jeśli rozmawia o osobach trzecich, to tylko po to, by uzyskać jakieś dodatkowe informacje i zmanipulować rzeczywistość. Uważa, że wszystko i wszyscy są przeciwko niej. To osoba, która potrzebuje naszej atencji. Oczekuje pocieszenia, pochlebstw, „pogłaskania” ego. Notorycznie szuka zainteresowania innych.

Wampir energetyczny – 5 typów

Jeśli po spotkaniu z daną osobą czujesz się wyczerpany, przygnębiony i sfrustrowany, oznaczać to może, że miałeś do czynienia z wampirem energetycznym. Jednak nie każdy wampir energetyczny postępuje tak samo. Psycholog kliniczny dr Albert J. Bernstein określił 5 typów wampira energetycznego, które różnią się między sobą zachowaniem.

Wampir aktor

Wampir energetyczny typu aktor zagra przed tobą każdą rolę, by zdobyć Twoje zainteresowanie. Chcą uchodzić za idealnych. W tym celu ukryją przed Tobą każdą swoją wadę i porażkę, wyolbrzymiając jednocześnie niedociągnięcia innych. To osoby próżne i niepokorne, które bardzo łatwo narzekają na innych, krytykują ich i oceniają, nie dostrzegając jednocześnie belki we własnym oku.

Wampir hedonista

To typ wampira energetycznego, który uwielbia imprezy, nocne życie i alkoholowe libacje. Nie przepuści żadnej okazji do dobrej zabawy. Chętnie wdaje się w romanse na jedną noc. Gardzi społecznymi normami. O swoich przygodach i podbojach chętnie opowiada innym, zamęczając ich historiami, bardzo często przekoloryzowanymi a nawet zmyślonymi.

Skupiony tylko i wyłącznie na sobie nie interesuje się życiem, a tym bardziej problemami innych. Potrafi kłamać i ranić, manipulować.

Wampir narcyz

Wampir energetyczny typu narcyz skupiony jest w stu procentach na sobie. Uważa się za wspaniałego, genialnego i niedoścignionego. Jeśli w jego życiu wydarzy się coś trudnego lub bolesnego, nigdy nie czuje się winni. Zawsze, często podświadomie, zrzuca odpowiedzialność na innych i cały świat wokół.

Nie liczą się z potrzebami i zdaniem innych. Bardzo często narzekają na swoją trudną sytuację – w pracy czy domu, obwiniając za nią szefa, żonę czy państwo.

Wampir paranoidalny

Pewny siebie, przekonany o tym, że tylko on ma rację, nieufny wobec innych i gardzący ich poglądami. To typ wampira energetycznego, który jest targany uprzedzeniami, zasłyszanymi historiami, „teoriami spiskowymi”. Nie ufa nikomu, nawet najbliższej rodzinie.

Bardzo ciężko przekonać go do swoich racji. Trudno też z nim rozmawiać, bo „rozmowa” polega głównie na głoszeniu jego poglądów. Paranoidalny wampir energetyczny bardzo często popada w obsesję na jakimś punkcie.

Wampir obsesyjno-kompulsyjny

Małostkowy, drobnostkowy, szukający dziury w całym – taki jest wampir energetyczny obsesyjno-kompulsyjny. To osoby, które bardzo często są perfekcjonistami, dostrzegając nawet najmniejszą rysę i niedociągnięcie. Są obsesyjnie dokładni i wytykają najmniejsze błędy. W związku z tym, że nic i nikt nie jest tak idealny, jak oni, czują się podirytowani, zestresowani i nieszczęśliwi.

Często popadają w obsesję kontroli, nie doceniając pozytywnych aspektów pracy czy życia rodzinnego.

Jak radzić sobie z wampirem energetycznym?

Pierwszy krok to świadomość tego, że mamy do czynienia z wampirem energetycznym. Drugi to postawa asertywna pełna dystansu i poszanowania własnych granic. Trzeci to w miarę możliwości stopniowe zmniejszanie liczby spotkań z wampirem energetycznym, unikanie jego wpływu.

Jeśli wampir energetyczny zaczyna szantażować cię emocjonalnie, powiedz jasno i wyraźnie, co sądzisz o całej sytuacji i nie daj się zmanipulować. Często wampir energetyczny nie jest do końca świadomy swojego destrukcyjnego zachowania, dlatego szczera rozmowa z nim może pozytywnie wpłynąć na wasze relacje.

Ważne jest, by w kontaktach z wampirem energetycznym jasno określić granice komfortu i nie pozwalać na ich przekraczanie. Ważne, by nie dać się sprowokować, unikać wszelkich konfliktów i stopniuj emocje. Brak emocjonalnej reakcji, zaangażowania w dyskusję itp. to najlepsze, co możesz zrobić, ponieważ wampiry energetyczne karmią się złą energią, wysokimi emocjami, kłótniami. Skup się na sobie i budowaniu własnego poczucia wartości. W sytuacjach podbramkowych skorzystaj z pomocy innych lub radykalnie zerwij kontakty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Kinia
3 lata temu
Ja mam wampirke w pracy manipuluje ludźmi uwagę ma tylko na sobie skarży ogólnie człowiek nie do współpracy doradźcie jak go traktować ani dobrocią ani złością
Upir
3 lata temu
No dobrze, cwaniaczki. A co, jeśli takim wampirem jest przełożony? To wszak najczęstsza sytuacja, a dziwnym trafem nie została omówiona w artykule. "Szczera rozmowa" i "wyznaczanie granic komfortu" prowadzi tu wprost do zerwania kontaktu bez stacji pośrednich, za to z dodatkiem utraty dochodu, prawda? Co tu robić, jak żyć?