Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Wampir energetyczny w pracy - kto to?

2
Podziel się

Wysysa dobrą energię, manipuluje współpracownikami i sprawia, że praca staje się udręką – to typowe zachowania charakterystyczne dla wampira energetycznego. Sprawdź, jakie jeszcze inne cechy ma wampir energetyczny w pracy i jak sobie z nim radzić?

Wampir energetyczny w pracy - kto to?
Wampir energetyczny w pracy - kto to? (Getty Images)
bDyUZTBx

Wampir energetyczny to osoba, która – podobnie jak mityczny wampir z horrorów – wysysa dobrą energię z innych ludzi. Poprzez swojej zachowanie sprawia, że ciężko nam jest pracować, rozwijać się i po prostu cieszyć pracą.

Wampir energetyczny – cechy osobowości

Wampir energetyczny to osoba, która lubi skupiać na sobie uwagę, często opowiada o swoim problemach a wszystko wokół widzi w czarnych barwach. Przebywając w jej obecności, często czujemy się smutni, osłabieni i przygnębieni. W skrócie wampir energetyczny wysysa z ciebie dobrą energię i często robi to nieświadomie.

Wampir energetyczny to osoba, która uważa, że wszystko wokół jest nie tak. Chętnie i obficie dzieli się z innymi złymi wydarzeniami, oczekując współczucia i notorycznego wsparcia. O swoich niepowodzeniach mówi energicznie, dramatyzuje, a nawet zmienia fakty, by nadać swojej opowieści bardziej wyrazistego charakteru.

bDyUZTBz

Wampir energetyczny oczekuje pełnego skupienia i stuprocentowego wsparcia, ale jednocześnie nic nie chce dać w zamian. Nie interesują go kłopoty innych. Jeśli rozmawia o osobach trzecich, to tylko po to, by uzyskać jakieś dodatkowe informacje i zmanipulować rzeczywistość. Uważa, że wszystko i wszyscy są przeciwko niej. To osoba, która potrzebuje naszej atencji. Oczekuje pocieszenia, pochlebstw, „pogłaskania” ego. Notorycznie szuka zainteresowania innych.

Wampir energetyczny – 5 typów

Jeśli po spotkaniu z daną osobą czujesz się wyczerpany, przygnębiony i sfrustrowany, oznaczać to może, że miałeś do czynienia z wampirem energetycznym. Jednak nie każdy wampir energetyczny postępuje tak samo. Psycholog kliniczny dr Albert J. Bernstein określił 5 typów wampira energetycznego, które różnią się między sobą zachowaniem.

Wampir aktor

Wampir energetyczny typu aktor zagra przed tobą każdą rolę, by zdobyć Twoje zainteresowanie. Chcą uchodzić za idealnych. W tym celu ukryją przed Tobą każdą swoją wadę i porażkę, wyolbrzymiając jednocześnie niedociągnięcia innych. To osoby próżne i niepokorne, które bardzo łatwo narzekają na innych, krytykują ich i oceniają, nie dostrzegając jednocześnie belki we własnym oku.

bDyUZTBF

Wampir hedonista

To typ wampira energetycznego, który uwielbia imprezy, nocne życie i alkoholowe libacje. Nie przepuści żadnej okazji do dobrej zabawy. Chętnie wdaje się w romanse na jedną noc. Gardzi społecznymi normami. O swoich przygodach i podbojach chętnie opowiada innym, zamęczając ich historiami, bardzo często przekoloryzowanymi a nawet zmyślonymi.

Skupiony tylko i wyłącznie na sobie nie interesuje się życiem, a tym bardziej problemami innych. Potrafi kłamać i ranić, manipulować.

bDyUZTBG

Wampir narcyz

Wampir energetyczny typu narcyz skupiony jest w stu procentach na sobie. Uważa się za wspaniałego, genialnego i niedoścignionego. Jeśli w jego życiu wydarzy się coś trudnego lub bolesnego, nigdy nie czuje się winni. Zawsze, często podświadomie, zrzuca odpowiedzialność na innych i cały świat wokół.

Nie liczą się z potrzebami i zdaniem innych. Bardzo często narzekają na swoją trudną sytuację – w pracy czy domu, obwiniając za nią szefa, żonę czy państwo.

Wampir paranoidalny

Pewny siebie, przekonany o tym, że tylko on ma rację, nieufny wobec innych i gardzący ich poglądami. To typ wampira energetycznego, który jest targany uprzedzeniami, zasłyszanymi historiami, „teoriami spiskowymi”. Nie ufa nikomu, nawet najbliższej rodzinie.

bDyUZTBH

Bardzo ciężko przekonać go do swoich racji. Trudno też z nim rozmawiać, bo „rozmowa” polega głównie na głoszeniu jego poglądów. Paranoidalny wampir energetyczny bardzo często popada w obsesję na jakimś punkcie.

Wampir obsesyjno-kompulsyjny

Małostkowy, drobnostkowy, szukający dziury w całym – taki jest wampir energetyczny obsesyjno-kompulsyjny. To osoby, które bardzo często są perfekcjonistami, dostrzegając nawet najmniejszą rysę i niedociągnięcie. Są obsesyjnie dokładni i wytykają najmniejsze błędy. W związku z tym, że nic i nikt nie jest tak idealny, jak oni, czują się podirytowani, zestresowani i nieszczęśliwi.

Często popadają w obsesję kontroli, nie doceniając pozytywnych aspektów pracy czy życia rodzinnego.

bDyUZTBI

Jak radzić sobie z wampirem energetycznym?

Pierwszy krok to świadomość tego, że mamy do czynienia z wampirem energetycznym. Drugi to postawa asertywna pełna dystansu i poszanowania własnych granic. Trzeci to w miarę możliwości stopniowe zmniejszanie liczby spotkań z wampirem energetycznym, unikanie jego wpływu.

Jeśli wampir energetyczny zaczyna szantażować cię emocjonalnie, powiedz jasno i wyraźnie, co sądzisz o całej sytuacji i nie daj się zmanipulować. Często wampir energetyczny nie jest do końca świadomy swojego destrukcyjnego zachowania, dlatego szczera rozmowa z nim może pozytywnie wpłynąć na wasze relacje.

Ważne jest, by w kontaktach z wampirem energetycznym jasno określić granice komfortu i nie pozwalać na ich przekraczanie. Ważne, by nie dać się sprowokować, unikać wszelkich konfliktów i stopniuj emocje. Brak emocjonalnej reakcji, zaangażowania w dyskusję itp. to najlepsze, co możesz zrobić, ponieważ wampiry energetyczne karmią się złą energią, wysokimi emocjami, kłótniami. Skup się na sobie i budowaniu własnego poczucia wartości. W sytuacjach podbramkowych skorzystaj z pomocy innych lub radykalnie zerwij kontakty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyUZTCa
poradniki
praca
KOMENTARZE
(2)
Upir
miesiąc temu
No dobrze, cwaniaczki. A co, jeśli takim wampirem jest przełożony? To wszak najczęstsza sytuacja, a dziwnym trafem nie została omówiona w artykule. "Szczera rozmowa" i "wyznaczanie granic komfortu" prowadzi tu wprost do zerwania kontaktu bez stacji pośrednich, za to z dodatkiem utraty dochodu, prawda? Co tu robić, jak żyć?
Kinia
2 tyg. temu
Ja mam wampirke w pracy manipuluje ludźmi uwagę ma tylko na sobie skarży ogólnie człowiek nie do współpracy doradźcie jak go traktować ani dobrocią ani złością