Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ubezpieczenie chorobowe przy umowie zleceniu

0
Podziel się:

Zleceniobiorca, którego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest umowa zlecenie, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, natomiast składka chorobowa ma dla niego charakter dobrowolny.

Zleceniobiorca, którego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest umowa zlecenie, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, natomiast składka chorobowa ma dla niego charakter dobrowolny. Jeśli zleceniobiorca oświadczy, że w czasie trwania umowy zlecenia, ma podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą, z której osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie, to z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Taka osoba może również podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Jeśli jednak zleceniobiorca nie osiąga z tytułu umowy o pracę minimalnego wynagrodzenia, to z tytułu umowy zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, a ponadto dobrowolnie może się zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca, który zawrze dodatkowo drugą umowę zlecenia, podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z drugiej umowy oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co ważne, kolejna umowa zlecenie nie może stanowić tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Pracownik może jednak wybrać, z której umowy chce być objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami. Jeśli na podstawie kolejnej umowy zlecenia otrzyma wyższe wynagrodzenie, może zadeklarować, że to z niej chce mieć potrącaną składkę chorobową - w ten sposób zapewni sobie w przyszłości wyższy zasiłek chorobowy lub macierzyński.

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat życia.

ES

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)