Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Ppoż. – co oznacz skrót? Co to jest Ppoż. według polskiego prawa

3
Podziel się:

Ppoż. to skrót oznaczający przepisy przeciwpożarowe. Najczęściej wymawia się go „pepoż”. Pisownia skrótu według Słownika Języka Polskiego PWN to „ppoż.”, czyli powinna zawierać na końcu kropkę, a sama nazwa jeśli nie jest na początku zdania powinna być pisana małą literą.

Ppoż. – co oznacz skrót? Co to jest Ppoż. według polskiego prawa
Pożar w Sosnowcu (Materiały prasowe)

Przepisy ppoż. to ogół zasad formalnych i zapisanych w polskim prawie, które wymagają zabezpieczenia przeciwpożarowego w miejscu pracy. Przedsiębiorcy przede wszystkim ustalając swoje zasady muszą stosować się do ustawy z 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Szczegółowe wytyczne znajdują się także w rozporządzeniach.

Pierwszym obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej (ppoż.). Zgodnie z prawem firma powinna poinformować pracowników o zasadach przeciwpożarowych i instrukcji bezpieczeństwa ppoż.

Szkolenia ppoż. można podzielić na:

·    Wstępne szkolenie ppoż. dla pracowników rozpoczynających pracę

·    Podstawowe szkolenie ppoż. na którym pracownicy uczą się obsługi gaśnicy, sposobu gaszenia poszczególnych pożarów, ryzyka pożarowego w zakładzie pracy oraz dróg ewakuacyjncych

·    Specjalistyczne szkolenia ppoż. dla pracowników, którzy w swojej pracy mogą stykać się z materiałami łatwopalnymi.

Kto przeprowadza szkolenia ppoż.?

Najczęściej za przeprowadzenie szkolenia ppoż. odpowiada wyznaczony przez pracodawcę inspektor. Firmy mogą jednak oddelegować do tego obowiązku wyspecjalizowane instytucje lub podmioty zewnętrzne.

Zgodnie z rozporządzenie z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków szkolenia ppoż powinny być przeprowadzana przez właściela budynku dla ponad 50 stałych użytkowników minimum raz na dwa lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
tysia
3 lata temu
witam jestem firma jednoosobowa otwieram salon fryzjerski czy musze przejsc takie szkolenie ppoż?
Dolejlama
4 lata temu
Utrzymując wymóg UDT na 6 kg gaśnice proszkowe rząd zabija polskie usługi importem z Chin, bo bardziej opłaca się kupić nową Chińską gaśnicę, niż starą dać na przegląd.
Krzychu
4 lata temu
Co to znaczy ppoz w naszych warunkach? Przyjeżdża Pan płacisz 300zl, pyk pieczątka i już jesteś zgodny z ppoz... A na pytanie czy sprawdzi Pan gaśnice czy są sprawne mówi że nie ma się tam co psuć bo tam jest tylko nabój i proszek...