Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europejskie CV

0
Podziel się

Znalezienie pracy, praktyk czy szkoły w krajach Unii z pewnością ułatwi specjalny, europejski życiorys zaprojektowany według określonych kryteriów, który zagwarantuje, że informacje w nim zawarte będą czytelne dla przyszłego pracodawcy.

Europejskie CV
bCZQieGJ

Pomysł wprowadzenia europejskiego CV według jednolitego wzoru narodził się w 2002 r. Kontynuacją tego projektu jest tzw. życiorys Europass - jeden z pięciu dokumentów poświadczających nasze kwalifikacje, wykształcenie i umiejętności.

Kompletny Europass zawiera oprócz życiorysu ,,paszport językowy", tzw. mobility pass określający wykształcenie i umiejętności zdobyte poza krajem pochodzenia (np. staże, praktyki, stypendia), suplement do dyplomu ukończenia uczelni wyższej lub innej oraz suplement stwierdzający zdobycie pozaakademickich umiejętności i różnego rodzaju certyfikatów.

Ubiegając się o pracę za granicą najlepiej byłoby mieć wszystkie wymienione dokumenty. Warto zacząć od przygotowania europejskiego życiorysu. CV to podstawa w ubieganiu się o niemal każdą pracę - również w Polsce proces rekrutacyjny zaczyna się od przejrzenia aplikacji kandydatów. Za granicą warto przedstawić CV przygotowane według międzynarodowych standardów. Obok ,,paszportu językowego' jest to dokument, który można sporządzić samemu. Pozostałe są wydawane przez odpowiednie instytucje i stanowią w zasadzie załączniki do życiorysu.

bCZQieGL

Wskazówki do życiorysu
Są dwie możliwości stworzenia europejskiego CV - online, podążając za kolejnymi wskazówkami lub po ściągnięciu odpowiedniego formularza oraz instrukcji wypełniania.
Pięć podstawowych zasad Europass, tyczących się w zasadzie każdego życiorysu, to:

  • skoncentrowanie się na najważniejszych rzeczach
  • pisanie jasno i zwięźle
  • dostosowanie zawartości do stanowiska, o jakie aplikujemy
  • trzymanie się kwestii formalnych - odpowiednia czcionka, papier
  • sprawdzenie wszystkich informacji po wypełnieniu dokumentu Europejski życiorys składa się z siedmiu części: dane osobowe, preferowane miejsce zatrudnienia/charakter pracy, doświadczenie zawodowe, wykształcenie i odbyte szkolenia, umiejętności i kompetencje (tu jest sporo możliwości: społeczne, organizacyjne, techniczne, artystyczne, obsługa komputera, prawo jazdy i inne), język oraz informacje dodatkowe i załączniki.

Wypełnianie życiorysu online (http://europass.cedefop.eu.int/instruments/cv/step0.do) nie jest skomplikowane. Na razie jest jednak możliwe jedynie w kilku językach. System prowadzi nas od etapu do etapu. Wystarczy wypełnić puste miejsca w odpowiednich rubrykach.

Poszczególne części można wypełniać w dowolnej kolejności - np. zacząć od języków. Jeśli ktoś ma wątpliwości, co powinien lub czego nie powinien w danym miejscu wpisać, może skorzystać z podpowiedzi. Obok każdej rubryki można wyświetlić wyjaśnienie, co powinno się w danym miejscu znaleźć i zobaczyć przykład.

Po wypełnieniu formularza online zapisuje się gotowy dokument na dysku komputera. Można wybrać odpowiedni format, (Word, Open Office, PDF, HTML). również po polsku.
Formularz do wypełnienia na własnym komputerze można wraz z instrukcją ściągnąć w języku polskim ze strony www.europass.cedefop.eu.int (zakładka Downloads, CV Template oraz Instructions for filling in the CVs). W instrukcji bardzo dokładnie opisane są poszczególne rubryki oraz to, co powinno i nie powinno się w nich znaleźć. Gotowy dokument również zapisujemy na dysku komputera.
Korzystając z takiego wzoru możemy mieć pewność, że struktura naszego CV nie odbiega od powszechnie przyjętych standardów. Pracodawca otrzyma od nas dokument z logo Europassu. CV wypełniamy sami i sami oceniamy np. znajomość języka obcego (oddzielnie umiejętność mówienia, pisania itd.), dlatego też pracodawca może poprosić nas o udokumentowanie wymienionych kwalifikacji czy umiejętności.

bCZQieGR

Do samodzielnie sporządzonego CV możemy dołączyć inne dokumenty Europassu - np. potwierdzenie kwalifikacji zdobytych zagranicą. Taki dokument musi być jednak wystawiony przez kompetentną organizację np. uczelnię, która wysłała nas na zagraniczne stypendium.

Takie rozwiązania jak Europass mają na celu zwiększanie mobilności zawodowej Europejczyków. Mając Europass CV będziemy mogli mieć pewność, że w konkurencji z innymi kandydatami do pracy będą oceniane nasze kompetencje i umiejętności.
O wyniku rekrutacji nie zdecyduje np. źle skonstruowany, niezrozumiały życiorys. Również to, co w nim wpiszemy i załączniki w postaci mobility pass czy suplementu do dyplomu będą miały dla pracodawcy realną wartość.

Więcej informacji o dokumentach Europassu można znaleźć na stronie http://europass.cedefop.eu.int/ lub na polskiej stronie www.bkkk-cofund.org.pl.

Autor: Iza Zbonikowska
www.pracuj.pl

bCZQieHm
wiadomości
praca
rynek pracy
KOMENTARZE
(0)