Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Blended learning - Co to jest?

0
Podziel się:

Blended learning to zintegrowana metoda nauczania, łącząca w sobie zajęcia tradycyjne (oparte na bezpośrednim kontakcie z nauczycielem) z zajęciami online, prowadzonymi przez internet (M-learning). Mieszana metoda nauczania ma wiele zalet, a jej popularność wzrasta również w Polsce. Na czym dokładnie polega blended learning i jakie są jego korzyści?

Blended learning - Co to jest?
Blended learning - Co to jest? (Google Maps)

Blended learning – co to jest i na czym polega?

Blended learning, czyli w skrócie B-learning, to nowoczesna metoda nauczania łącząca zajęcia online z zajęciami na miejscu. Choć mieszana metoda nauczania rozpowszechniona została dopiero na początku XXI wieku, jej korzenie sięgają lat 60. ubiegłego stulecia i początkowo nie była związana z E-learningiem. Obecnie B-learning bardzo popularny jest w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie oraz coraz częściej stosowany przez wykładowców i nauczycieli również w Polsce.

Warto zaznaczyć, że w B-learningu nie ma ściśle określonych proporcji między zajęciami tradycyjnymi a prowadzonymi online. Stosunek poszczególnych zajęć w mieszanej metodzie nauczania jest zmienny i zależny od potrzeb kursantów czy nauczyciela oraz dziedziny nauki, której kurs dotyczy.

Blended learning polega w praktyce na tym, że kursanci w znacznej mierze uczestniczą w zajęciach online i realizują zadania poprzez nowoczesne środki komunikacji, a stacjonarnie „twarzą w twarz” spotykają się tylko sporadycznie, w celu weryfikacji zdobytej wiedzy.

Dodajmy też, że blended learning stosowany jest nie tylko na uczelniach, szkołach czy w różnego rodzaju kursach, ale coraz częściej doceniają go również firmy, chcące rozwijać i szkolić pracowników.

Blended learning – zalety

Elastyczność, indywidualne podejście do osoby uczącej się i wysoka skuteczność – to zalety blended learningu. Jego zwolennicy podkreślają również, że B-learning to nie tylko zaoszczędzony czas i pieniądze, ale też wygoda, która sprawia, że coraz więcej osób podejmuje się rozwoju kompetencji. Oto lista najważniejszych korzyści:

·   Oszczędność czasu

·   Mniejsze koszty nauczania

·   Elastyczność i dopasowanie kursu do indywidualnych potrzeb kursanta

·   Wysoka skuteczność

·   Zwiększona regularność nauki

·   Atrakcyjność zajęć dodatkowych 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)