Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wynagrodzenie chorobowe w okresie ciąży

0
Podziel się:

Pracownica w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim otrzymuje świadczenia chorobowe w wysokości 100% wynagrodzenia

Pracownica w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim otrzymuje świadczenia chorobowe w wysokości 100% wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 92 par. 1 pkt 2 k.p. za czas niezdolności do pracy na skutek choroby przypadającej w czasie ciąży, pracownica zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Wynagrodzenie chorobowe w tej wysokości należy się ciężarnej pracownicy w ciągu pierwszych 33 dni niezdolności do pracy (w skali danego roku kalendarzowego). Po tym okresie przyszła mama ma prawo do zasiłku chorobowego, który zgodnie w art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Oznacza to, że za cały okres ciąży pracownica powinna otrzymywać świadczenia w wysokości 100% jej wynagrodzenia. Co ważne, taka wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłku przysługuje jej niezależnie od tego, czy choroba ma jakikolwiek związek z ciążą. W przypadku choroby, która występuje w trakcie ciąży dłuższy jest też okres zasiłkowy - wynosi on 270 dni, a nie 182 dni.

Zasady ustalania podstawy świadczeń za okres choroby przypadający w ciąży są takie same dla świadczeń z innych tytułów. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje to świadczenie. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych od chwili zatrudnienia, to podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

MA

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)