W celu zapobiegania wielokrotnego zatrudnienia osób na czas określony Kodeks Pracy wprowadza korzystne dla pracowników ograniczenia. Jeżeli pracodaca zawarł z pracownikiem dwukrotnie umowę na czas określony w następujących po sobie okresach( przerwa między nimi nie powinnna przekraczać 1 miesiąca). To kolejna umowa powinna być zawata na czas określony.(art. 25)
Pamiętajmy, że ten przepis nie dotyczy umów na zastępstwo, prac dorywczych, sezonowych lub realizowanych cylkicznie.(art.25)
Przykład:
Pani Kasia jest fryzjerką i została przyjęta do pracy w renomowanym salonie. 1 maja 2005r. zawarła ze swoim pracodawcą umowę na okres próbny, który trwał miesiąc i zakończył się 30 maja.
Właściel salonu postanowił zatrudnić Pania Kasię na czas określony i zawarł z nią kolejną umowę obowiązującą od 1 do 30 czerwca. Po upływie tego czasu pracodawca zaproponował Pani kolejna umowę na czas określony.
Pani Kasia powinna pamiętać, że zawarła już dwie umowy na czas określony w następujących po sobie okresach. Trzecia umowa zgodnie z przepisami Prawa Pracy powinna być zawarta na czas nieokreślony.