Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Opiekun kolonijny - praca marzeń czy wyzwanie?

0
Podziel się:

Napisz CV, zdobądź pracę i przekonaj się sam!

Opiekun kolonijny - praca marzeń czy wyzwanie?
W dzieciństwie zapewne patrzyłeś na nich, jak na przedstawicieli zawodu marzeń. Podróżują po Polsce i świecie, doglądają bawiących się dzieciaków, opalają się, wypoczywają, zwiedzają. Nie wiedziałeś wówczas, że kolonijni opiekunowie biorą na siebie ogromną odpowiedzialność i do swojej pracy muszą być odpowiednio przygotowani. Zastanawiasz się jakie wykształcenie jest potrzebne? Jak bardzo musisz być wykształcony? Przeczytaj nasze rady, napisz profesjonalne CV i zdobądź wymarzoną posadę.

Pedagog do zadań specjalnych

Choć praca wydaje się nieskomplikowana, nie każdy może zostać opiekunem kolonijnym. Najlepiej jeśli masz wykształcenie pedagogiczne i na co dzień pracujesz jako etatowy nauczyciel. Preferowani są także instruktorzy i trenerzy sportowi, jak również pracownicy sektora tzw. Turystyki kwalifikowanej, to znaczy przewodnicy turystyczni lub piloci wycieczek. Nie posiadasz takiego wykształcenia? Jeśli jesteś studentem szkoły wyższej, także masz szansę na tę pracę. Warunkiem będzie jednak odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Jeśli ukończyłeś jedynie szkołę wyższą i chcesz podjąć takie zajęcie podczas wakacji, musisz przejść kurs instruktorski opiekuna kolonijnego. Oferują je biura turystyczne, ośrodki doskonalenia nauczycieli oraz instytucje szkoleniowe. Wpisz w CV nazwę instytucji oraz tytuł certyfikatu jaki ukończyłeś – często to warunek przyjęcia aplikacji. Nie wiesz jak to zrobić? Skorzystaj z gotowych szablonów życiorysów. Te, oferowane przez www.myCV.pl, mają specjalne kolumny, w
których możesz w czytelny sposób przedstawić listę posiadanych dyplomów, certyfikatów i ukończonych szkoleń.

Poznaj swój target

No dobrze, spełniasz warunki formalne. Ale czy faktycznie to praca dla Ciebie? Jeśli nie lubisz gwaru, tłumu oraz przebywania z dziećmi i młodzieżą – nie będziesz najlepszym kandydatem na to stanowisko. Pracodawca będzie wymagał, abyś nie tylko był obecny ciałem i duchem, ale faktycznie stanowił odpowiednie towarzystwo dla kolonistów. Napisz w CV że lubisz pracę z ludźmi i posiadasz dobry kontakt z dziećmi. Jeśli pracowałeś na podobnym stanowisku, opiekowałeś się dziećmi w przedszkolu, na placach zabaw, pełniłeś funkcję au-pair – koniecznie o tym wspomnij. Ważną informacją będą dodatkowe szkolenia, które wyślą sygnał, iż będziesz umiał wypełnić czas młodym ludziom. Jesteś przewodnikiem turystycznym, trenerem, animatorem zabaw, ratownikiem? Nie zapomnij wpisać tych informacji w CV!

Praca dla wymagających

Jak zapewne się domyślasz, dzieci niekoniecznie będą chętnie poddawały się reżimowi i będą dostarczały Ci większej liczby atrakcji niż Ty im. Wpisz w CV informacje, które przekonają pracodawcę, że poradzisz sobie z okiełznaniem gromadki. Wykorzystaj do tego celu sekcje CV poświęcone umiejętnościom i kompetencjom miękkim. Przede wszystkim zaznacz, że jesteś osobą odpowiedzialną. To ważne, bo odpowiadasz za zdrowie i bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Kolejna rzecz to otwartość, zdolności komunikacyjne oraz organizatorskie. Musisz nie tylko umieć wprowadzić dyscyplinę, ale także ciekawie zaplanować plan dnia. Umiejętność trzymania nerwów na wodzy, pracy w sytuacjach stresowych oraz rozwiązywania konfliktów będą na wagę złota, więc nie zapomnij wpisać także tych informacji.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Bez względu na to, czy wybierasz się na kolonię organizowaną w Polsce, czy zagranicą, musisz znać języki obce w stopniu przynajmniej komunikatywnym (angielski jest absolutnym minimum). Dużym plusem będzie znajomość zasad pierwszej pomocy oraz medycyny podróżniczej. Oczywiście, podczas takich wyjazdów zawsze będziesz miał do pomocy przeszkoloną pielęgniarkę, jednak gdyby akurat nie było jej w miejscu wypadku, to Ty będziesz musiał opatrzyć ranę lub udzielić innej pomocy. Jeśli skończyłeś adekwatne kursy – będzie to ważny i mocny punkt Twojego CV. Skoro o leczeniu mowa – umiejętność leczenia duszy także się przydaje, bo dzieci miewają różne kryzysy i przeżywają wakacyjne zawody miłosne. Umiejętność rozmowy, wzbudzenia zaufania i udzielenie mądrej rady często okażą się bardzo pomocne. Pamiętaj też, by koniecznie dołączyć do CV aktualne, kolorowe zdjęcie. Postaraj się sprawiać na nim wrażenie człowieka uśmiechniętego, otwartego, ale także odpowiedzialnego.

Jak nasze rady wykorzystać w praktyce? Zobacz _ przykładowe CV _ przygotowane dla kandydata starającego się o posadę opiekuna kolonijnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)