Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

List motywacyjny bez doświadczenia — jak go napisać?

0
Podziel się:

Jeśli nie mamy doświadczenia, napisanie listu motywacyjnego powinniśmy oprzeć na innych filarach. Warto napisać o motywacji, kompetencjach miękkich i twardych czy zainteresowaniach.

List motywacyjny bez doświadczenia — jak go napisać?

Wykształcenie w liście motywacyjnym

Osoba bez doświadczenia zawodowego nie powinna rezygnować z dołączenia do wymaganych dokumentów listu motywacyjnego. Zamiast wzmianki o podjętych aktywnościach zawodowych może napisać o innych doświadczeniach, które w mniejszym lub większym stopniu kształtują charakter i podejście do zagadnienia pracy.
Warto zatem wspomnieć o swoim wykształceniu: o tym, czego się nauczyliśmy na zajęciach oraz podczas pracy z ludźmi, co nam się szczególnie podobało i dlaczego. Wskazanie na pewne zainteresowania może dać potencjalnemu pracodawcy znak, że potrafimy podejść do danych rzeczy, nawet przedmiotów szkolnych, z pasją.

Kompetencje – które zawrzeć w liście motywacyjnym?

Brak doświadczenia zawodowego w liście motywacyjnym można zastąpić również fragmentem o kompetencjach miękkich i twardych, które mogą się okazać kluczowe.
Kompetencje miękkie to takie, które związane są z naszym charakterem oraz umiejętnościami społecznymi. Najczęściej wymienianymi w listach motywacyjnych są oczywiście umiejętność pracy w zespole czy zarządzania czasem. Jednak warto sięgnąć dalej. Można wspomnieć o dynamizmie w działaniu, odwadze w przyznawaniu się do błędów czy opanowaniu sztuki szukania kompromisu.
Kompetencje twarde to umiejętności nabyte. Nie muszą wiązać się ściśle ze stanowiskiem, na które aplikujemy, ale mogą stać się silnym atutem naszej kandydatury. W liście motywacyjnym wymienić można zatem znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy różnych kategorii czy nawet podstawowe zapoznanie się z pakietem MS Office.

Zainteresowania w liście motywacyjnym

Kolejnym punktem, który warto zawrzeć w liście motywacyjnym przy braku doświadczenia zawodowego, są zainteresowania. To temat, który z pozoru wydaje się banalny. Jednak choćby maleńka wzmianka o hobby związanym luźno ze stanowiskiem pracy może zwiększyć nasze szanse na otrzymanie pracy.
Oto kilka przykładów:

  • aplikacja na stanowisko kelnerki – uprawa i parzenie kawy, chińskie techniki parzenia herbaty, turystyka winiarska, ogólne zasady savoir-vivre;
  • aplikacja na stanowisko asystenta/młodszego programisty – gry komputerowe, nowinki technologiczne, nowe technologie;
  • aplikacja na stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym – moda haute couture, techniki szycia, techniki sprzedażowe, dekoracja wnętrz.

Wizja rozwoju – jak ją ująć w liście motywacyjnym?

Gdy nie posiadamy doświadczenia zawodowego, nasz list motywacyjny powinien opierać się jednak przede wszystkim na motywacji i wizji stanowiska, na które aplikujemy. Warto napisać, co zainteresowało nas w ofercie pracy i które punkty szczególnie wydają się nam ciekawe. Poza tym możemy spróbować podpiąć pewne aspekty opisane w ogłoszeniu pod nasze umiejętności i doświadczenia zdobyte podczas nauki czy prac wolontariackich.
Dodatkowym plusem jest także przekazanie w liście motywacyjnym kilku zdań o naszej wizji przyszłej pracy. Dotyczy to zarówno stanowiska, na które kandydujemy, jak i samej firmy. Warto napisać, jak wyobrażamy sobie zakres obowiązków, czego oczekujemy się nauczyć i jakie umiejętności rozwinąć. Z drugiej strony możemy także napisać kilka słów o tym, jaki może być nasz wkład w rozwój firmy czy konkretnego jej działu. Wskazanie oczekiwań oraz możliwego wkładu własnego sprawia, że pracodawca widzi zarówno nasze zaangażowanie w rozwój osobisty, jak i w interes firmy.

Podkreślenie chęci rozwoju w liście motywacyjnym

Osoby bez doświadczenia zawodowego zwiększą swoje szanse na zatrudnienie na danym stanowisku również wtedy, gdy w liście motywacyjnym wykażą zainteresowanie różnymi formami dokształcania i podnoszenia kompetencji. Wiadome jest, że każdy kandydat bez względu na swoje doświadczenie potrzebuje wstępnego przeszkolenia, ponieważ różne firmy posiadają odmienne standardy i metody pracy.
Zatem wyrażenie chęci wzięcia udziału w szkoleniach, kursach i warsztatach może być plusem naszej kandydatury. Zdecydowanie gorzej mogą wypaść osoby udowadniające, że wiedzą już wszystko niż te, które chcą zdobywać nowe doświadczenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)