Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać notariuszem?

0
Podziel się:

Notariusz to zawód, który wymaga ukończenia studiów prawniczych. Daje jednak szansę na uzyskanie wysokich zarobków.

Jak zostać notariuszem?
Zawód notariusza kojarzy się z dobrze płatną posadą. Nic więc dziwnego, że wiele młodych osób decyduje się na rozpoczęcie ścieżki edukacyjnej z myślą o zdobyciu wykształcenia pozwalającego na wykonywanie tego zawodu. Jakie wymagania należy spełnić, by móc prowadzić działalność notarialną?

Notariusz - opis zawodu

Notariusz to osoba, która zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem aktów notarialnych oraz tworzy projekty aktów. Ponadto do jej obowiązków należy tworzenie uwierzytelnionych odpisów dokumentów, przyjmowanie oświadczeń dotyczących spadków czy przechowywanie depozytów. Notariusz zobowiązany jest także do poświadczania własnoręcznego podpisu, potwierdzania zgodności odpisu. Wykonuje także szereg innych czynności notarialnych, których celem jest nadanie dokumentom ważności prawnej.

Notariusz może pracować we własnej kancelarii (wówczas zarobki są znacznie wyższe) albo znaleźć zatrudnienie w innej prywatnej kancelarii (pracując po części na czyjś rachunek).

Jak zostać notariuszem?

O zawodzie notariusza mogą myśleć wyłącznie osoby, które ukończyły studia prawnicze. W związku z tym, że na etapie kształcenia wyższego nie można wybrać specjalizacji "notariusz", decyzję o wykonywaniu tego zawodu można podjąć już po zakończeniu edukacji. W tym celu należy jednak zdobyć niezbędne uprawnienia.

Zgodnie z ustawą deregulacyjną dostępu do zawodu, osoba chcąca zdobyć zawód notariusza:

  • może być obywatelem dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej lub państw członkowskich EFTA,
  • musi odbyć 3,5-letnią aplikację i asesurę notarialną (z możliwością przerwania aplikacji na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy),
  • musi sporządzić co najmniej 70 projektów aktów notarialnych i co najmniej 14 projektów innych czynności notarialnych,
  • musi zostać objęta patronatem aplikanta notarialnego przez notariusza,
  • uzyskanie pozytywnego wyniku na trzyczęściowym egzaminie o charakterze praktycznym (część teoretyczna została zniesiona).

Po zdaniu egzaminu notarialnego możliwe jest uzyskanie statusu zastępcy notarialnego lub powołania na stanowisko notariusza.

Kto nadaje się na notariusza?

Poza koniecznością spełnienia warunków formalnych, notariusz powinien wykazywać się pewnymi cechami, które będą sprzyjały profesjonalnemu wykonywaniu swoich obowiązków.

Przede wszystkim notariusza powinna wyróżniać uczciwość. Istotną rolę odgrywa również odpowiedzialność, ponieważ zajmuje się on poświadczaniem i potwierdzaniem odpisów oraz innych dokumentów. W zawodzie tym przydaje się również rzetelność, ponieważ nierzadko od decyzji notariusza zależy prawidłowy przebieg wielu spraw, np. związanych z kupnem / sprzedażą mieszkania, przekazaniem spadku, itp. Niemałe znaczenie ma również dyskrecja - notariusz powinien umieć zachować tajemnicę z przekazywanych mu informacji, które bywają niekiedy dość poufne.

Jakie są zarobki notariusza?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ponieważ zarobki notariusza zależą od bardzo wielu czynników. Wpływ na wysokość dochodów ma między innymi doświadczenie. Sprawą oczywistą jest, iż osoba stawiająca swoje pierwsze kroki w tym zawodzie zarobi znacznie mniej niż notariusz z dużym doświadczeniem oraz renomą. Wysokość zarobków uzależniona jest również od miejsca pracy. Im bardziej prestiżowa i ciesząca się zaufaniem kancelaria, tym wyższych zarobków można oczekiwać. Warto przy tym mieć świadomość, że praca na własny rachunek, tzn. prowadząc własną kancelarię notarialną nie zawsze oznacza wyższych dochodów. Jeśli notariuszowi uda się znaleźć zatrudnienie w dobrze prosperującej kancelarii, np. sygnowanej nazwiskiem znanego notariusza, wówczas zarobki mogą być znacznie wyższe - szczególnie na początki swojej drogi zawodowej. W miarę zdobywania doświadczenia i nabierania renomy, praca we własnej kancelarii faktycznie może przynieść wyższe dochody.

Mówiąc o zarobkach notariusza, należy mieć na uwadze fakt, że ich wysokość determinowana jest tzw. taksą notarialną określającą maksymalną wysokość zarobków za świadczenie konkretnych usług. Jej wartość uzależniona jest od wartości przedmiotu będącego podstawą czynności notarialnej.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Notariusz to intratny zawód, który pozwala osiągać wyższe niż średnie zarobki. Warto jednak mieć świadomość, że znalezienie zatrudnienia wcale może nie być łatwe. Obecnie na rynku pracy mało jest ogłoszeń, w których kancelarie poszukują prawników posiadających taką specjalność. Warto jednak rynek śledzić na bieżąco, korzystając m.in. z www.praca.money.pl.

Plusy i minusy pracy notariusza

Praca w kancelarii na stanowisku notariusza posiada wady i zalety.

Do plusów zaliczyć można:

  • wysokie zarobki.

Do minusów zaliczyć można:

  • dużą odpowiedzialność,
  • konieczność poświęcenia wielu lat na zdobycie wykształcenia.
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)