Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zdobyć pracę w Kanadzie

0
Podziel się:

Jak znaleźć zatrudnienie w Kanadzie i na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie? Na nasze pytania odpowiada Antony C. Muszyński, prawnik z Calgary, prezes Euro Labour Infusion

Jak zdobyć pracę w Kanadzie

- Jakie jest najlepsze miejsce do pracy i życia w Kanadzie?

- Oczywiście Alberta. Najbogatsza prowincja. Trzy razy większa od Polski i tylko 4 mln mieszkańców. Do tego spektakularne Góry Skaliste. Nie mówię tego tylko dlatego, że sam się urodziłem w Albercie.

- W jakich zawodach Polakom najłatwiej znaleźć pracę w prowincji Alberta? Jak kształtują się zarobki w poszczególnych branżach i zawodach?

- Mówiąc ogólnie, im większe umiejętności posiadasz, tym łatwiej będzie ci znaleźć pracę w Albercie. Największe zapotrzebowanie występuje w przemyśle ciężkim na takie zawody jak: monter rurociągów, spawacz, mechanik sprzętu ciężkiego, monter konstrukcji stalowych, stolarz oraz inne powiązane z budownictwem i przemysłem. Pracodawcy Alberty jednak nie szukają tzw. ,,złotych rączek", lecz pracowników o konkretnych, poświadczonych umiejętnościach i doświadczeniu.

Wykaz zarobków dla większości kanadyjskich zawodów można odszukać na stronie www.workingincanada.gc.ca. Prawo zabrania kanadyjskim pracodawcom płacić obcokrajowcom mniej niż miejscowym pracownikom zatrudnionym na podobnym stanowisku. Nasza firma rekrutuje fachowców o wysokich umiejętnościach z Polski do takich zawodów jak: mechanik sprzętu rolniczego, stolarz meblowy, mechanik sprzętu budowlanego, dekarz, monter fasad aluminiowych, serowar (do produkcji serów), tokarz/frezer, technik dentystyczny. Są to zawody rzemieślnicze, wymagające konkretnych umiejętności, a pensje dla nich kształtują się w przedziale od 20 tys. dol. kanadyjskich (stolarz meblowy) do 36 tys. dol. kanadyjskich (monter rurociągów). W wielu przypadkach kanadyjscy pracodawcy płacą nawet więcej niż wynosi minimalna pensja wymagana przez prawo. Jeżeli pensje w ofertach wyrażone są w kanadyjskich dolarach, wtedy możemy być pewni, że określono stawki brutto. Wliczając nadgodziny, zarobki w wymienionych zawodach mogą dochodzić do 80 tys. dolarów
lub więcej rocznie.

- Jak wygląda procedura załatwienia zezwolenia na pracę? Czy konieczny jest wstępny kontrakt z pracodawcą przed wyjazdem z Polski? Czy konieczna jest wizyta w Ambasadzie Kanady w Warszawie?

- Procedura pozyskania pozwolenia na pracę zazwyczaj rozpoczyna się od tego, że pracodawca musi zdobyć w odpowiednim, kanadyjskim urzędzie pozwolenie na zatrudnienie obcokrajowca lub grupy pracowników zza granicy. Dokument ten to Labour Market Opinion (LMO) i jest wydawany dla firm, które potrafią wykazać, że zatrudnienie pracownika z obcego kraju nie wpłynie negatywnie na kanadyjski rynek pracy. W obliczu bezrobocia na stopie 4 proc., w pewnych zawodach i częściach Kanady, wielu pracodawców otrzymuje łatwo taki dokument. Z dokumentem zawierającym nazwisko zagranicznego pracownika (np. polski stolarz meblowy), może on starać się o wystawienie pozwolenia na pracę w jakimkolwiek punkcie przekroczenia granicy Kanady (np. na lotnisku), ale także w Ambasadzie Kanady w Polsce, bądź też w kraju swojej rezydentury (np. Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii w Ambasadzie Kanady w Wielkiej Brytanii).

Jeżeli kanadyjscy pracodawcy są zainteresowani zatrudnieniem pracownika zza granicy, zazwyczaj wymaga się od nich opublikowania otwartej oferty pracy na stronie www.jobbank.gc.ca. W przeciwieństwie do obywateli wielu innych krajów, Polacy posiadający polski paszport biometryczny, nie muszą posiadać wizy, aby przyjechać do Kanady.

Współmałżonek lub partner pracownika, który uzyskał pozwolenie na pracę w konkretnej firmie, także może otrzymać pozwolenie na pracę. Będzie to ,,otwarte" pozwolenie upoważniające do podjęcia pracy u jakiegokolwiek pracodawcy. Jednak jeśli będzie to praca w opiece nad dziećmi lub służbie zdrowia wymagany będzie test medyczny. Cała rodzina pracownika będzie mogła korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego za darmo, a dzieci będą mogły uczęszczać do lokalnych szkół także za darmo.

- Czy jest szansa na załatwienie zezwolenia dopiero po przylocie do Kanady i wyszukaniu na miejscu pracodawcy?

- Polak wkraczający do Kanady, jako tzw. ,,Visitor", tak jak większość odwiedzających, może tu pozostać przez 6 miesięcy, a podejmowanie w tym czasie pracy bez pozwolenia będzie łamaniem prawa. Z drugiej strony poszukiwanie pracy jest jednak całkowicie legalne. Można szukać pracodawcy posiadającego już LMO, albo przekonać innego, aby wystąpił po taki dokument, co da nam możliwość z kolei wystąpienia o pozwolenie na pracę. Im bardziej poszukiwany przez pracodawców zawód i umiejętności, tym łatwiej będzie nam znaleźć pracę, zwłaszcza w Albercie, gdzie występuje deficyt wykwalifikowanych pracowników.

Przed wydaniem pozwolenia na pracę osobie o statusie ,,Visitor", prawdopodobnie będzie konieczne opuszczenie Kanady, ale wystarczy w tym przypadku udać się na przejście graniczne, gdzie należy wystąpić o stosowny dokument. Można też wrócić do Polski na kilka tygodni lub miesięcy i poczekać, aż pracodawca przyśle LMO, po czym możemy starać się o pozwolenie na pracę w Ambasadzie Kanady w Warszawie lub na lotnisku w Kanadzie. Chciałbym tu podkreślić - przed rozpoczęciem pracy należy pozyskać pozwolenie, status ,,Visitor" nie jest równoznaczny z pozwoleniem na pracę.

- Zainteresowani pracą w Kanadzie muszą znać język angielski? Na jakim poziomie? Ktoś to sprawdza?

- To naprawdę zależy od pracy jakiej się szuka. Jest mało prawdopodobne, aby kanadyjski pracodawca chciał zatrudnić osobę, która absolutnie nie mówi po angielsku. Z mojego doświadczenia wynika, że podstawowa znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym całkowicie wystarcza, aby podjąć pracę w większości zawodów budowlanych i przemysłowych. Pracodawca prawdopodobnie też nie otrzyma LMO, jeśli urzędnicy wykryją, że pracodawca nie wymaga języka angielskiego lub francuskiego od obcokrajowca. Znajomość języka angielskiego może być sprawdzona w trakcie rozmowy w Ambasadzie Kanady przez sekcję ds. wiz, gdy staramy się o pozwolenie na pracę lub przez funkcjonariusza Urzędu Emigracyjnego na lotnisku w Kanadzie.

pytania zadawał
Zbigniew Greźlikowski

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)