Rozmowa kwalifikacyjna to stresujący moment dla wielu poszukujących pracy osób. Oparta jest na osobistej rozmowie i zwykle nie można przewidzieć przebiegu spotkania. Tym bardziej warto się odpowiednio starannie do niej przygotować. Tak samo jak nasza wiedza, liczy się wrażenie, jakie zrobimy na rozmówcach. Ono może realnie zaprocentować, nawet spowodować, że otrzymamy pracę. Przedstawiamy kilka prostych sposobów, jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej.
Ubiór
Wygląd to element, którym najłatwiej operować i najłatwiej wywołać takie wrażenie, na jakim nam zależy. Nawet jeśli firma nie wymaga bardzo eleganckich strojów, na spotkaniu nie wolno wyglądać, jakbyśmy spali w ubraniach. Zawsze też lepiej ubrać się bardziej konserwatywnie niż w sposób zbyt kolorowy i mogący wskazywać na niepoważne traktowanie całej sytuacji. Osoba w eleganckim, poważnym ubiorze kojarzy się z profesjonalizmem, oceniana jest jako godna zaufania.
Postawa
Mowa ciała to termin dość powszechnie znany i stosowany w rozmaitych dziedzinach życia. To nic innego jak wiadomości wysyłane za pomocą naszego ciała. Jednym z elementów jest postawa. Wyprostowana świadczy o pewności siebie oraz poczuciu własnej wartości i w ten sposób jest odbierana przez większość osób. Osoby przygarbione, pochylone oceniane są jako niepewne siebie, strachliwe, które mogą bać się podejmowania wyzwań. Pamiętaj o sylwetce.
Sposób chodzenia
Pewnie nigdy byś o tym nie pomyślał, ale na rozmowie kwalifikacyjnej ważną rolę odgrywa... tempo chodzenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że osobie rekrutującej i ono pomaga w ocenie starającej się o stanowisko w firmie osoby. Swoim sposobem chodzenia możesz stworzyć wrażenie bycia osobą pewną, poważną i kompetentną lub wręcz odwrotnie. Zbyt szybkie będzie świadczyło o nerwowości, natomiast zbyt wolne interpretowane jest w kategoriach braku pewności siebie.
Przywitanie
Wyraz twarzy i spojrzenie - to one mogą zaważyć o tym, czy dostaniesz wymarzoną pracę. Dużą rolę odgrywa pierwsze spojrzenie w oczy. Kontakt wzrokowy jest zresztą ważny nie tylko w trakcie powitania, ale podczas całej rozmowy, bowiem dobry mówca nawiązuje kontakt wzrokowy z wieloma osobami na ,,widowni" - wtedy łatwiej zdobywa ich sympatię. Kontakt wzrokowy sygnalizuje też uwagę i skupienie na temacie. Gdy ktoś patrzy nam w oczy, mamy poczucie, że to co mówimy jest istotne.
Uścisk dłoni
Uścisk dłoni jest jedną z naszych najważniejszych i najbardziej podstawowych form komunikacji. Słaby uścisk dłoni może nawet zmniejszyć szanse na zdobycie pracy. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii. Pewny i silny uścisk dłoni kojarzy się z osobą stanowczą, otwartą zdecydowaną. Potrząsnąć ręką można tylko raz. W trakcie rozmowy to gospodarz spotkania, czyli rekruter, pierwszy podaje rękę. Nie ma tu znaczenia płeć, wiek ani zajmowane stanowisko.
Zajmij pozycję
Siadamy dopiero wtedy, gdy dostaniemy na to przyzwolenie. Inicjatywa zawsze należy do osoby prowadzącej rozmowę. W pomieszczeniach, w których odbywają się spotkania układ siedzeń zwykle sam sugeruje, gdzie należy usiąść. W przypadku wątpliwości, warto zapytać o to, które miejsce możemy zająć. Jeśli miejsce nie zostanie nam wskazane, usiądźmy niezbyt blisko ani zbyt daleko od rozmówcy. Zawsze miejmy ręce na wierzchu, to sygnał, że niczego nie ukrywamy.
Kilka sekretów
Zdobycie maksymalnej ilości informacji na temat pracodawcy może skutkować sukcesem na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli kandydat na pracownika firmy będzie wiedział tak dużo jak się da o produktach, usługach, klientach i konkurencji, z pewnością będzie traktowany jak fachowiec i osoba zdeterminowana. Nie zaszkodzi nauczenie się nazwisk ważnych osób w firmie (dyrektora, członków rady nadzorczej). Zapamiętaj więc: im więcej wiesz o pracodawcy, tym większą masz szansę przekonać go do siebie.
Porażkę zamień w sukces
Gdy zdarzy się, że rekruter zada ci pytanie, na które nie znasz odpowiedzi, nie załamuj się. W prosty sposób porażkę możesz zamienić w sukces, pokazując, że jesteś bystry i reagujesz bardzo szybko. Gdy usłyszysz pytania: ,,Ile jest piłeczek tenisowych na świecie?", możesz odpowiedzieć: ,,Nie wiem, ale znam sposób, jak się szybko dowiedzieć. Proszę dać mi 10 minut". Jeśli będzie trzeba, skorzystaj z internetu w telefonie i znajdź odpowiedź. Rekruterowi nie chodziło bowiem o to, czy podasz konkretną liczbę, lecz o to jak potrafisz rozwiązywać problem. Pytania wykorzystujące tego typu sytuacje stosowane są w tych zawodach i stanowiskach, gdzie konieczna jest umiejętność szybkiego reagowania i podejmowania decyzji.
Zadaj pytanie
,,Czy ma pan/pani jakieś pytania?" - zwykle ,,pytanie o pytanie" zaskakuje na rozmowie kwalifikacyjnej. Bądź na nie przygotowany, bowiem poważny kandydat powinien zainteresować się szczegółami dotyczącymi pracy, którą chce wykonywać. Możesz zapytać o dalsze etapy procesu rekrutacji - w jaki sposób dotrze do ciebie wiadomość o dalszym etapie rekrutacji, czy powinieneś skontaktować się sam. Możesz też stworzyć listę z własnymi pytaniami i posiadać ją np. w eleganckim segregatorze.
Punktualność
Pod żadnym pozorem nie możesz spóźnić się na rozmowę, ponieważ nawet z najlepszymi kwalifikacjami możesz przekreślić swoje szanse na pracę. Będziesz postrzegany jako osoba lekceważąca zadania lub taka, która nie potrafi zaplanować prostych rzeczy. Jeśli spodziewasz się korków lub będziesz szukał drogi - wyjedź z domu dużo wcześniej niż zwykle. Do budynku wejdź 10 - 15 minut przed rozmową.
ml,MA,WP.PL