Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2012-07-30
Skuteczne szukanie pracy to wykorzystanie maksymalnie największej liczby sposobów kontaktu z pracodawcą. Poniżej znajdziesz listę sposobów poszukiwania pracy. Korzystając z nich, zwiększysz swoją szansę na znalezienie pracy. Może się okazać, że jej szukanie wcale nie jest takie trudne.
Sieć kontaktów
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów poszukiwania pracy są kontakty osobiste. Nie zapominaj więc o rodzinie i znajomych. Często informacja o wolnym stanowisku przenosi się pocztą pantoflową. Pytaj, proś o informację. Może ktoś podsunie Ci ciekawy pomysł. Osobie, którą prosisz o pomoc, postaraj się przedstawić swoje CV.
Oferty pracy powiatowych urzędów pracy
Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest rejestracja w powiatowym urzędzie pracy. Możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. Masz prawo do otrzymywania ofert pracy w systemie poradnictwa zawodowego, a także uczestniczenia w organizowanych przez urząd giełdach pracy. Wszystkie oferty pracy zgłaszane do urzędu są udostępniane automatycznie poprzez wywieszenie ich treści na specjalnych tablicach ogłoszeń, a także zamieszczane są w internetowym, ogólnopolskim serwisie urzędów pracy na stronie: www.psz.praca.gov.pl
Prasa
Wcześnie rano kup gazetę, czasem o przyjęciu oferty decyduje pierwszeństwo zgłoszenia. Zacznij od ogłoszeń drobnych, pozostałe ogłoszenia prawie zawsze oferują dłuższy czas składania ofert. Czytając ogłoszenia drobne, musisz mieć na uwadze ewentualną konieczność szybkiego skorzystania z telefonu. Często w dziennikach pojawiają się dodatki z ofertami z lokalnego rynku pracy (np. „Gazeta Wyborcza” publikuje dodatek „Praca” co tydzień w poniedziałek). Niektóre oferty zamieszczane są wyłącznie w dziennikach lokalnych lub w wydawnictwach branżowych i specjalistycznych oraz wspomnianych dodatkach.
Internet
Do szukania pracy możesz wykorzystać także Internet. W ogólnopolskich i lokalnych serwisach internetowych znajdziesz informacje o ofertach pracy. Internet daje także możliwość pozostawienia przez zainteresowaną osobę swojego życiorysu i innych wymaganych dokumentów.
Pośrednictwo pracy zagranicznej EURES
Europejskie służby zatrudnienia są siecią, w ramach której współpracują ze sobą publiczne służby zatrudnienia i ich partnerzy na rynku pracy. Sieć ta wspiera mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym i transgranicznym w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii.
Targi i giełdy pracy
Targi i giełdy pracy to miejsca, w których można spotkać pracodawców poszukujących kandydatów do zatrudnienia w swojej firmie. Informacje o odbywających się targach znajdziesz w prasie lokalnej, urzędach pracy oraz w Internecie.
Własne ogłoszenia
Możesz także zamieścić własne ogłoszenie w Internecie, prasie lub w wyznaczonym do tego celu miejscu (np. na tablicy ogłoszeń). Ogłoszenie musi być krótkie i zwięzłe oraz informować o możliwości kontaktu (należy podać numer telefonu, adres e-mail).
Samodzielne zwracanie się do pracodawcy
Warto przygotować listę firm, do których należy złożyć swoją ofertę, mimo że firmy te nie poszukują pracowników. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się w nich miejsca pracy, a Twoje CV już będzie w ich bazie.
Biura karier
Biura karier są swoistym pośrednikiem między absolwentami szkół wyższych a rynkiem pracy. Zbierają informacje o aktualnych wymaganiach i potrzebach potencjalnych pracodawców i przekazują je studentom oraz absolwentom.
OHP
Ochotnicze Hufce Pracy od wielu lat podejmują szereg inicjatyw w zakresie ograniczania bezrobocia i jego negatywnych skutków wśród młodzieży. Będziesz mógł znaleźć tu oferty pracy stałej i tymczasowej.
Agencje zatrudnienia
Agencje zatrudnienia świadczą usługi w zakresie: pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej.
Nie ma jednego, uniwersalnego, dobrego dla wszystkich sposobu poszukiwania pracy! Planuj i działaj – bądź aktywnym człowiekiem! Bądź cierpliwy!
_ Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają jedynie charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one jednak wiążącej interpretacji przepisów prawnych. _