Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

List motywacyjny to coś więcej niż zbiór cech

0
Podziel się:

Coraz częściej umiejętności społeczne i predyspozycje osobowościowe traktowane są równie poważnie jak nabyte kwalifikacje.

Przeglądając oferty pracy, na pewno zauważyłeś, że oprócz doświadczenia i kompetencji twardych, pracodawcy często zamieszczają w ogłoszeniu informacje dotyczące miękkich umiejętności potencjalnych pracowników - czyli cech i predyspozycji osobowościowych.
Warszawiak zarabia więcej Pracownicy domowi będą lepiej chronieni Ile zarabiamy po godzinach?
Coraz częściej umiejętności społeczne i predyspozycje osobowościowe traktowane są równie poważnie jak nabyte kwalifikacje, a rekruterzy zwracają szczególną uwagę na dopasowanie kandydata do istniejącej kultury organizacyjnej w firmie. Podstawą do zatrudnienia już dawno przestało być tylko i wyłącznie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Większość pracodawców wie, iż podstawą efektywnej realizacji zadań przez pracownika są również umiejętności nawiązywania kontaktów, asertywność, determinacja czy zaangażowanie.

Zwróć uwagę na cechy charakteru, które zamieszczone są w ofercie, a w swojej aplikacji wykaż, iż je posiadasz. Musisz mieć na uwadze, że dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy jest dla pracodawcy bardzo ważne - pamiętaj o tym pisząc swoje dokumenty aplikacyjne.

Łatwo powiedzieć, ale jak to napisać?

Zapewne nie raz czytałeś w poradnikach, iż nie należy po prostu wymieniać swoich zalet i kompetencji. Należy je również uzasadnić. Umieszczanie listy umiejętności miękkich w CV nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepsze będzie umieszczenie informacji o predyspozycjach psychofizycznych w liście motywacyjnym.

Pracodawcy chcą dowiedzieć się z listu, czy potrafisz odpowiednio uargumentować wymienione cechy, czy jesteś świadomy, co niesie za sobą bycie komunikatywnym, kreatywnym, ambitnym...

Ponieważ nie masz jeszcze wieloletniego doświadczenia zawodowego, dowiedź swoich kompetencji, ukazując w liście to, co przemawia za ich posiadaniem. Odpowiednio wykaż, dlaczego zdecydowałeś się zaprezentować dane kompetencje i dlaczego uważasz, że je posiadasz.

Przyjrzyjmy się paru pożądanym cechom w kilku dziedzinach:

Marketing
Większość ofert z obszaru marketingu wymaga kreatywności, inicjatywy w działaniu oraz samodzielności.

"Jestem osobą kreatywną, aktywną oraz wykazującą inicjatywę w działaniu. Samodzielnie wykonuję powierzone mi zadania i obowiązki."

Informacja zaprezentowana w ten sposób, oprócz wymienienia cech pożądanych w ofercie pracy, może nie przekonać pracodawcy o ich posiadaniu. Skuteczniejsze będzie:

W trakcie studiów uczestniczyłam w szeregu przedsięwzięć oraz brałam aktywny udział w pracach koła naukowego, inicjując wiele projektów uczelnianych. Wiele z nich samodzielnie organizowałam oraz przygotowywałam materiały promocyjne, zachęcające innych studentów do współuczestniczenia.

Administracja biurowa
W pracach administracyjnych najważniejszymi kompetencjami miękkimi są umiejętności planistyczne i organizacyjne. W wielu ofertach pracodawcy szczególny nacisk kładą również na umiejętności pracy wielozadaniowej.

"Jestem osobą zorganizowaną, umiejącą planować zadania i czas pracy. Z łatwością przychodzi mi wykonywanie wielu czynności i powierzonych obowiązków w krótkim czasie. "

Prezentując cechy w liście motywacyjnym, pamiętaj, aby odpowiednio je uargumentować oraz pokazać przyszłemu pracodawcy korzyści z Twoich umiejętności:

Dzięki doskonałym umiejętnościom planistycznym, które nabyłam studiując na dwóch kierunkach oraz pracując dorywczo w restauracji, z łatwością łączę wykonywanie wielu obowiązków, skutecznie organizując swój czas oraz zadania do wykonania. Umiejętności pracy wielozadaniowej oraz ustalania priorytetów pozwalają mi na terminową realizację powierzonych obowiązków.

| Zobacz także: |
| --- |

Sprzedaż
Kluczowymi kompetencjami w sprzedaży będzie komunikatywność oraz rozwinięte umiejętności interpersonalne. W ofertach dotyczących sprzedaży stworzenie efektywnego listu motywacyjnego jest szczególnie ważne - już na tym etapie potencjalny pracodawca będzie sprawdzał Twoje umiejętności zaprezentowania oferty - w tym przypadku samego siebie.

"Jestem osobą komunikatywną, otwartą, z łatwością nawiązującą pozytywne relacje z klientami."

Doskonałe zdolności interpersonalne oraz komunikatywność, które w trakcie studiów rozwijałam pracując na promocjach oraz jako telemarketerka, z pewnością pozwolą mi na realizację postawionych przede mną celów sprzedażowych na wysokim poziomie. Podczas pracy jako hostessa, miałam okazję rozwijać moje umiejętności prowadzenia rozmów i prezentacji handlowych, które chętnie wykorzystam w pracy dla Państwa.

Pisząc list motywacyjny, pamiętaj, aby wszystkie wymienione kompetencje odpowiednio uargumentować oraz pokazać potencjalnemu pracodawcy korzyści, jakie osiągnie zatrudniając osobę o danych cechach. Umieszczenie listy przymiotników, niepopartych żadnymi przykładami, nie niesie za sobą żadnej istotnej informacji. Mało tego może spowodować odrzucenie aplikacji, która będzie szablonowa, niewyróżniająca się spośród setki innych, ściągniętych gotowych wzorów z Internetu.

Agnieszka Esterhuizen

| Zobacz także: |
| --- |

list motywacyjny
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)