href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">
Praktyki studenckie to integralna, bardzo ważna część nauczania. Stanowi istotny element przygotowania zawodowego studenta do przyszłej pracy. Daje możliwość zdobywania osobistych doświadczeń zawodowych i kształtowania umiejętności praktycznych w oparciu o wiedzę teoretyczną. Dzięki nim absolwenci mają przewagę na rynku pracy, tylko trzeba wykorzystać je jak najlepiej. W związku z tym warto zastanowić się nad wyborem firmy, zebrać opinie od znajomych, poczytać fora internetowe i wybrać taką, która umożliwi rozwój w obszarze zainteresowań. Kilka tygodni praktyk to jednak za krótki okres, żeby poznać świat biznesu, czy też specyfikację danego zawodu.
W związku z tym wielu z nich decyduje się kontynuować praktyki już poza programem studiów, na własna rękę, po to tylko, żeby zdobyć doświadczenie i dodatkowe umiejętności, które w przyszłości zaowocują ciekawą pracą. Praktyka zawodowa na studiach dowodzi dorosłości i ambicji danej osoby, która szybko się aklimatyzuje w firmie, lepiej współpracuje w grupie, nie ma problemu z poruszaniem się w obszarze biura. Nie można unikać praktyk, czy staży.
Słyszy się, że wielu studentów trafia na praktyki z przypadku, czy też wybiera pracodawcę, który niewiele wymaga. Wielu nie zastanawia się nad wyborem ciekawej firmy, nie chce tracić czasu na badanie rynku. Szukają pracodawcy, który wystawia jedynie zaświadczenie o odbyciu praktyk. To jeden z głównych błędów, jaki popełniają studenci, a pracodawcy podkreślają, że brak obycia biznesowego to jeden z głównych problemów, który nierzadko dyskwalifikuje kandydata do pracy.
Małgorzata Tłuczek
Specjalista ds. personalnych