Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca wakacyjna dla niepełnoletnich

0
Podziel się:

Jaką prace mogą wykonywać?

Praca wakacyjna dla niepełnoletnich

Chciałabym podjąć się pracy wakacyjnej, jednakże kończę 18 lat dopiero we wrześniu. Jaki charakter pracy mogłabym wykonywać w takim przypadku? Dodatkowo chciałabym wiedzieć jak wygląda umowa o pracę w takiej sytuacji i o jakie dokumenty należy zadbać. Jeśli nie ukończyła Pani jeszcze osiemnastego roku życia, zatrudnienie jest jak najbardziej możliwe, jednak będzie Pani traktowana jako pracownik młodociany. Zgodnie z art. 190 kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie ukończyła 18. Przepisy przewidują możliwość zatrudnienia młodocianego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz do przy wykonywaniu prac lekkich.

Przykładowo: sprzedawca, kelnerka, opiekunka do dzieci itp. Warto zapamiętać, że praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego pracownika, a także nie może utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Ten wymiar pracy obowiązuje również w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony równocześnie u kilku pracodawców.

Natomiast tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie odbywania przez niego zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin. Są to przepisy bezwzględnie obowiązujące. W stosunku młodocianego obowiązują szczególne przepisy dotyczące ochrony zdrowia.

Pracownik podlega obowiązkowym wstępnym badaniom lekarskim przed podjęciem pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Ponadto, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy. Podkreślić należy, że w przeciwieństwie do zwykłego pracownika, młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. Pora nocna dla młodocianego przypada od 22 do 6 rano.

Młodocianemu przysługuje urlop wypoczynkowy, który uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy ten wymiar zwiększa się do 26 dni. Jeżeli chodzi o niezbędne dokumenty, jakie należy przedłożyć pracodawcy to określa je Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Pracodawca może żądać: kwestionariusza osobowego wraz z niezbędną liczbą fotografii, orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy, może żądać także przedłożenia zaświadczenia o niekaralności.

Małgorzata Stawicka, Kancelaria Prawna ARKANA

prawo
porady prawne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)