Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kierunek plastyczny czy humanistyczny?

0
Podziel się:

"Czy powinienem ukryć to, że często zmieniam pracę? Ale z drugiej strony, gdy doświadczenia zawodowe będę musiał poprzeć dokumentami, to wyjdę na kłamcę, czego stanowczo nie chcę. Co powinienem w tej sytuacji zrobić?"

Chodzę do 3 klasy gimnazjum. Niedługo będę musiała wybrać kolejną szkołę. Bardzo dobrze się uczę i myślałam raczej o najlepszym w mieście liceum z profilem humanistycznym plus rozszerzony angielski. Jednak ostatnio poważniej zastanawiam się nad liceum plastycznym. Po nim mam już zawód. Stąd moje pytanie, co wybrać? Jaki zawód mogłabym mieć po profilu humanistycznym? Myślałam o studiach związanych z aktorstwem, fotografią lub dekorowaniem wnętrz. Którą drogą najlepiej pójść? Odpowiada Małgorzata Majewska, monsterpolska.pl Koniec gimnazjum to rzeczywiście dobry moment na zastanowienie się, czym chcesz się zajmować. Nie ma jednak gotowej odpowiedzi na pytanie, co powinnaś zrobić. Nie ma jednoznacznych analiz, które dzisiaj pozwolą ze 100 proc. pewnością przewidzieć, jaki kierunek powinnaś obrać. Ważne jest to, żebyś przemyślała swoje mocne i słabe strony, i to uczyniła punktem wyjścia.

Polecamy: Masz pytania dotyczące rekrutacji lub pisania CV? Zapytaj naszych ekspertów! Jeśli chodzi o studia humanistyczne to uczelnie mają bogatą ofertę, więc na pewno znajdziesz kierunek dla siebie. Wybierz raczej taki, który jest niszowy, aby mieć większe szanse na rynku pracy. Jeśli chodzi o języki to tutaj warto zacząć uczyć się dodatkowo, innego niż angielski, języka obcego. Niezależnie jakie studia wybierz, to będzie Twój bardzo duży atut na rynku pracy. Tutaj też im język bardziej unikalny, tym perspektywy na ciekawą pracę większe. Liceum plastyczne nie jest złym pomysłem, jeśli i Ty masz pomysł na siebie i czujesz, że masz talent. Możesz pomyśleć o grafice - jest to ten obszar sztuk plastycznych, który ciągle się rozwija, a popyt na specjalistów z nią związanych jest stosunkowo duży. Warto jedynie zastanowić się, czy zdolności artystyczne nie mogłyby być jedynie dodatkowym atutem do kierunkowego wykształcenia.

Co do aktorstwa czy fotografii - sama musisz ocenić swoje umiejętności w tym zakresie i przemyśleć taką decyzję. Oba te kierunki wymagają nietuzinkowych umiejętności, kreatywności i, często - kosztownych kursów przygotowawczych do egzaminów. A przyszłość, jak w każdym zawodzie artystycznym, nie jest pewna.

Decyzja należy więc do Ciebie. Proponujemy przedyskutować ją z rodziną. Pamiętaj, że liceum i jego profil nie przesądza jeszcze Twojej przyszłości zawodowej. Po liceum czeka Cie strategiczny wybór, jakie studia wybrać.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)