Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jaki profil w szkole wybrać?

0
Podziel się:

Niedługo stanę przed wyborem profilu w szkole licealnej, matematyczno-fizyczny lub humanistyczny. Uważam, że wybór któregoś z nich zaszufladkuje mnie na pewną grupę zawodową. Niestety nie wiem co chciałbym w przyszłości robić, bo nie mam na razie ukierunkowanych zainteresowań. Jaka grupa zawodowa jest teraz potrzebna na rynku pracy, a raczej jaka będzie za kilka lat?

(C) Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com /

"Niedługo stanę przed wyborem profilu w szkole licealnej, matematyczno-fizyczny lub humanistyczny. Uważam, że wybór któregoś z nich zaszufladkuje mnie na pewną grupę zawodową. Niestety nie wiem co chciałbym w przyszłości robić, bo nie mam na razie ukierunkowanych zainteresowań. Jaka grupa zawodowa jest teraz potrzebna na rynku pracy, a raczej jaka będzie za kilka lat?" - pyta Internauta.

Odpowiada Radosław Marszałek, ekspert K&K Selekt

Rzeczywiście wybór profilu w szkole średniej znacząco wpływa na możliwość wyboru studiów, ze względu na późniejszą ilość punktów na maturze. Z doświadczenia widzę, że nie zawsze, ale w większości przypadków, znacząco determinuje to późniejszą karierę zawodową. Warto więc poważnie zastanowić się nad wyborem profilu zawodowego, co, jak sobie wyobrażam i sam pamiętam z czasów licealnych nie jest łatwe w tak młodym wieku. Sądzę, że ważne byłoby spotkać się z doradcą zawodowym - są to osoby, które przy pomocy dokładnego wywiadu i badań preferencji będą mogły pomóc panu podjąć decyzję co do kierunku zawodowego, bazując na cechach charakteru i preferencjach. Doradca zawodowy zaproponuje kilka dróg rozwoju i w oparciu o nie warto byłoby poczytać dokładnie z czym wiąże się praca na danym stanowisku lub w danej branży. To zapewne pomoże wyobrazić sobie, jak taka praca miałaby wyglądać i czy to by panu odpowiadało.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)