Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak otworzyć prywatny żłobek?

0
Podziel się:

Chcę otworzyć prywatny żłobek. Jak starać się o dofinansowanie na otwarcie takiego biznesu?

Jak otworzyć prywatny żłobek?

Chcę otworzyć prywatny żłobek. Jak starać się o dofinansowanie na otwarcie takiego biznesu?

Odpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Obecnie trwają prace nad nowelizacją tzw. ustawy żłobkowej, czyli ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Kilka dni temu poparł ją Senat. Ustawa ta ma m.in. zmienić zasady przyznawania dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka. W myśl tej noweli dotację z budżetu na utworzenie lub prowadzenie tego typu placówek będą mogły otrzymać zarówno (tak jak dotychczas) gminy, jak i inne podmioty - osoby prawne, osoby fizyczne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dotacja będzie mogła wynieść do 80 proc. kosztów (obecnie - 50 proc., a w przypadku opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi - do 70 proc. kosztów).

Według strony internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, obecnie z dotacji celowej z budżetu gminy na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym mogą korzystać gminy, prywatni przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia). Zaś dotację celową z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z zakresu organizacji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 mogą otrzymać gminy (to właśnie ma zmienić nowelizacja ustawy). W budżecie państwa na 2013 rok zaplanowano środki finansowe na realizację zadań wynikających z ustawy w wysokości 101 mln zł, z czego 90 mln zł na tworzenie i funkcjonowanie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

Zakłada się, że program Maluch 2013 będzie realizowany w dwóch edycjach. Kolejna edycja konkursu będzie ogłoszona po zmianach w ustawie, najprawdopodobniej w lipcu 2013 roku.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)