Na rozmowie kwalifikacyjnej dowiedziałam się, że brakuje mi inteligencji emocjonalnej i nie mam szansy na pracę w ich firmie. Uważam, że mam dobre kwalifikacje i doświadczenie w swoim zawodzie. Czy inteligencja emocjonalna naprawdę istnieje? Czy można nad nią popracować? Czym ona właściwie jest? Tak, istnieje coś takiego jak inteligencja emocjonalna. Nawet jeżeli ktoś ma ogromną wiedzę i na studiach miał same piątki, to nie oznacza, że poradzi sobie w życiu zawodowym równie dobrze. Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania własnego stanu emocjonalnego oraz osób w otoczeniu, aby potrafić używać emocje właściwie do radzenia sobie ze stanem emocjonalnym innych osób.
Można takie umiejętności rozwijać. Podstawowym krokiem do tego jest umiejętność rozpoznawania własnych uczuć. Gdy ktoś ma wysoki poziom inteligencji emocjonalnej potrafi nie tylko rozpoznawać, ale również wpływać na swoje uczucia. Takie osoby nie poddają się emocjom, jedynie ubierają je w słowa, mówią o tym i dzięki temu potrafią je kontrolować.
Inteligencja emocjonalna to samokontrola. Inteligencja emocjonalna ma bardzo duży wpływ na naszą karierę zawodową. Zwykła inteligencja ma pozytywny wpływ na indywidualne sukcesy. Jednakże na sukcesy w pracy, gdzie często dochodzi komunikacja z resztą personelu, praca zespołowa- największe znaczenie ma właśnie inteligencja emocjonalna. Do tego wszystkiego dochodzi umiejętność porozumienia się z innymi i predyspozycje do działania w grupie.
Inteligencja emocjonalna to też umiejętność budowania optymalnych relacji, które również wpływają na sukcesy w biznesie. Zwykła inteligencja pozwoli rozwijać nasz talent zawodowy, ale jeżeli nie będziemy posiadać inteligencji emocjonalnej, nie będziemy mogli nawet tym talentem się cieszyć.
Podsumowując praca to nieustanny kontakt z ludźmi. Zyskują w niej zawsze osoby, które mają rozwinięte zdolności komunikowania się. Jeżeli potrafimy wykazać się asertywnością i empatią, będziemy wiarygodni w swoim otoczeniu.
Wydanie internetowe magazynrekruter.pl