Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Edynburg - tu warto szukać pracy

0
Podziel się:

Stolica Szkocji to od kilku lat jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych przez polskich imigrantów przybywających na Wyspy. To doskonałe miejsce na szukanie pracy, o którą jest tu łatwiej niż w innych częściach Wielkiej Brytanii

Edynburg to siódme co do wielkości miasto w Zjednoczonym Królestwie. Mieszka tam blisko pół miliona osób, w tym liczna grupa polskich imigrantów. Jeśli wziąć pod uwagę samą Szkocję to pod względem liczby mieszkańców ustępuje tylko Glasgow.

Na liście najbardziej rozwiniętych miast w Wielkiej Brytanii jest już w ścisłej czołówce obok Aberdeen. W corocznym zestawieniu Cities Outlook 2012, Edynburg znalazł się wśród pięciu brytyjskich miast z najlepszymi perspektywami zatrudnienia.

547 Ł tygodniowo

To atrakcyjny rynek pracy, cechujący się niskim bezrobociem i wysokimi stawkami oferowanymi przez tamtejszych pracodawców. W niewielu regionach Wielkiej Brytanii można liczyć na tak dobre warunki zatrudnienia. Zarobki mieszkańców Edynburga należą do jednych z najwyższych w Zjednoczonym Królestwie. Przeciętna tygodniówka w szkockiej stolicy wynosi aż 537 Ł. Nie jest to jednak płaca, na którą może liczyć przeciętny polski imigrant.

Obecny poziom zatrudnienia w Edynburgu sięga 71,5 proc. To znacznie powyżej średniej krajowej. Szukając zajęcia w tym mieście nie możesz pominąć lokalnych agencji pracy. Stołeczni pracodawcy chętnie korzystają z ich usług zatrudniając pracowników w ramach kontraktów tymczasowych. Dotyczy to szczególnie branży produkcyjnej, cateringowej i hotelarskiej. Z kolei na stałe umowy mogą liczyć bez trudu wykwalifikowani specjaliści z branży finansowej, IT oraz inżynierowie i projektanci. Stolica Szkocji otoczona jest firmami elektronicznymi, bądź tworzącymi oprogramowanie.

Gdzie szukać pracy

Edynburg to dobre miejsce na szukanie pracy, o czym przekonało się już liczne grono polskich imigrantów. Nasi rodacy pracują tam najczęściej w branży hotelarsko-gastronomicznej (około 25 proc.), w budownictwie (ponad 12 proc.) oraz w handlu i usługach (około 11 proc.).

Nie brakuje tam ofert dla pracowników niewykwalifikowanych, które generuje głównie przemysł spożywczy i produkcyjny. W okolicach szkockiej stolicy ulokowanych jest wiele magazynów, hurtowni, fabryk i przetwórni, w których zatrudnienie znajdują nasi rodacy. W oddalonym o 16 km od Edynburga mieście Livingstone znajduje się duży magazyn dystrybucji towarów sieci Tesco. W stolicy Szkocji ulokowane jest też centrum obsługi klienta amerykańskiego potentata w handlu internetowym - firmy Amazon. Wśród znanych pracodawców należy wymienić DHL, Interlink Express, czy Kerry Foods DTS.

Edynburg to miasto przyciągające turystów z całego świata. Na osoby zainteresowane pracą w tej branży czekają liczne hotele, schroniska młodzieżowe, restauracje, oraz puby i kluby. Swoje hotele mają tu tak popularne sieci jak Travelodge i Intercontinental. Wśród zatrudnionych tam pracowników można spotkać polskie pokojówki.

Na imigrantów czeka też praca w porcie handlowym i rybackim oraz w przemyśle elektronicznym i maszynowym. W przypadku tych dwóch ostatnich sektorów poszukiwanie są już osoby ze specjalistycznymi kwalifikacjami i dobrą znajomością języka angielskiego.

Karierę w Edynburgu robią też bankierzy, menedżerowie, brokerzy, prawnicy i księgowi. Stolica Szkocji to drugie po londyńskim centrum finansowe Wielkiej Brytanii i szóste w Europie. Zatrudnienie w tym mieście znajdą też problemu pracownicy agencji PR, projektanci oraz studenci szukający praktyk.

Jak dojechać

Do Edynburga najłatwiej i najwygodniej dotrzeć drogą lotniczą. Kierunek ten znajduje się w ofercie tanich linii lotniczych. Na obecną chwilę możemy się tam dostać bezpośrednio z Gdańska i Krakowa. Inna opcja to lot z przesiadką w Londynie. Ceny biletów zaczynają się już od 91 zł (początek grudnia).

Samoloty z Polski lądują na lotnisku Edinburgh Airport (www.edinburghairport.com) oddalonym od miasta o około 13 km. Do centrum Edynburga łatwo dojedziemy autobusem. Na trasie z lotniska kursuje m.in. ekspresowy Aerlink 100, który jedzie na dworzec Edinburgh Waverley Station. W zależności od pory dnia kursy odbywają się co 10 min. (w godzinach szczytu) i co 30 min. (w nocy). Bilet kosztuje 3 Ł.

Osoby dla których niestraszna jest kilkunastogodzinna podróż autobusem mogą skorzystać z oferty linii autokarowych. Bilet otwarty w dwie strony (ważny 12 miesięcy) kosztuje 920 zł. Za przejazd w jedną stronę zapłacimy 600 zł.

Maciej Sibilak

Strony internetowe z ofertami pracy

www.s1jobs.com
www.hijobs.co.uk
www.careers-scotland.org.uk
www.monsterscotland.co.uk
www.scottishjobs.com
www.talentscotland.com
www.recruitmentscotland.com
www.jobs.scotsman.com
www.jobs.co.uk
Oferty w prasie: www.jobs.scotsman.com, www.theherald.co.uk/advertising/appointments.

Gdzie szukać pracy?

Agencje pracy:

Richardson Recruitment Limited (www.richardsonrecruitment.co.uk)
People for Work (www.peopleforwork.com).
George Street Recruitment, Frederick Street, Edinburgh, EH2 1EP
Search Consultancy Ltd, 9 Saint Colme Street, Edinburgh, Midlothian EH3 6AA
ASA Recruitment, 6 Coates Crescent, Edinburgh EH3 7AL
Manpower UK Ltd, 11 South Charlotte Street, Edinburgh, Midlothian EH2 4AS
Blue Arrow, 9 Coates Crescent, Edinburgh, Midlothian EH3 7AL

Time Recruitment Services Ltd, 10 Castle Terrace, Edinburgh, Midlothian EH1 2DP

Magazyny dystrybucji towarów, centra spedycyjne:
TESCO Livingston Distribution Centre (Carnegie Road, Livingston)
DHL Sameday (www.dhl.co.uk)
Interlink Express (www.interlinkexpress.com)
Pollock Ltd (www.pollock.co.uk)
Spring Distribution Ltd (www.springdistribution.co.uk)

Fabryki i przetwórnie:

Highlander Snacks Ltd (Highlander House, 2-6, Inchcorse Place, Whitehill Industrial Estate, Bathgate, tel. 01506-630778)
Vitello Foods (52, Main St, Stoneyburn, Bathgate, tel. 01501-763853)
Capital Dronks Ltd (www.capitalvending.co.uk)
Grampian Country Food Group Ltd (7, Bain Square, Livingston, tel. 01506-400400)
Pearson Meats Ltd (Midseat Cottage, Bathgate, tel. 07730-655059)
Kerry Foods DTS (Hunting Park, Livingston, tel. 01506-440752)

W Edynburgu znajduje się centrum obsługi specjalizującej się handlu internetowym - firmy Amazon.

Centrum dystrybucji towarów sieci Tesco ulokowane jest w Livingstone, miejscowości oddalonej od Edynbuga o 18 km.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)