Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dobre kwalifikacje staną się gwarantem sukcesu

0
Podziel się:

Z badań przeprowadzonych przez Agencję Zatrudnienia Trenkwalder wynika, że najważniejsze dla pracodawców w Niemczech i Austrii będą kwalifikacje pracowników z nowych krajów UE, a nie tylko koszty personalne

Z badań przeprowadzonych przez Agencję Zatrudnienia Trenkwalder wynika, że najważniejsze dla pracodawców w Niemczech i Austrii będą kwalifikacje pracowników z nowych krajów UE, a nie tylko koszty personalne. Największym zainteresowaniem wśród pracodawców cieszą się pracownicy z krajów położonych najbliżej miejsca pracy.

Już od 1 maja 2011 roku pracownicy z tzw. nowych krajów Unii Europejskiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia) będą mogli bez żadnych przeszkód podejmować pracę w Niemczech i Austrii. Biorąc pod uwagę braki kadrowe na tych rynkach, zmiany te mogą skutkować znacznymi migracjami pracowników z krajów Europy Wschodniej. Nie ma jednak pewności czy migracja będzie miała charakter równie gwałtowny, jak zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Szacunkowe dane dotyczące zapotrzebowania na pracowników w Niemczech, zależnie od źródła, mówią o liczbie od 200 tys. do nawet 500 tys. wolnych miejsc pracy. Według danych Agencji Zatrudnienia Trenkwalder największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branżach technicznych. Najczęściej poszukiwanymi pracownikami są elektrycy, mechanicy maszyn przemysłowych oraz operatorzy maszyn CNC. Problemów ze znalezieniem pracy w Niemczech nie powinni mieć również specjaliści z branży budowlanej i IT.

Badanie przeprowadzone przez Agencję Zatrudnienia Trenkwalder wśród przedsiębiorstw austriackich pokazuje duże zainteresowanie pracownikami z nowych krajów Unii. Co więcej, wyniki badania pokazują, że ponad 40% badanych przedsiębiorstw już zatrudnia pracowników z tych krajów. Należy również podkreślić, że ponad 1/3 z nich przewiduje dalsze zatrudnienie osób z Europy Wschodniej.

Największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w przemyśle i handlu. Aż 32,5% badanych przedsiębiorstw wskazało przemysł jako branżę/specjalizację, w której planuje zatrudnienie pracowników z nowych krajów UE. Branżę handlową wskazało aż 28,9% przedsiębiorstw austriackich.

Wśród przebadanych przez Agencję Zatrudnienia Trenkwalder przedsiębiorstw największym zainteresowaniem cieszą się pracownicy z krajów położonych najbliżej Austrii. Ponad 40% badanych wskazało Węgry, Słowację, Słowenię i Czechy jako najbardziej interesujące do pozyskania personelu. Polska znalazła się dopiero na miejscu 5. Niemalże 30% badanych wskazało nasz kraj jako interesujące źródło pracowników.

Z przeprowadzonego badania wynika, że wbrew panującemu przeświadczeniu, to nie koszty zatrudnienia są najważniejsze dla zagranicznych pracodawców. Aż 42,9% badanych firm uznało kwalifikacje jako najważniejszy powód zatrudniania pracowników z nowych krajów UE. Jednocześnie tylko 14,3% przedsiębiorstw wskazało na koszty zatrudnienia. Ważnym elementem jest również znajomość języków, którą wyróżnia aż 31,1% badanych firm.

Pracodawców austriackich zapytano również o ich plany dotyczące wsparcia pracowników z zagranicy w organizacji transportu i zakwaterowania. Prawie 70% badanych nie planuje udzielać jakiekolwiek wsparcia w tym zakresie, tylko 1/5 będzie oferowała wsparcie organizacyjne, a co dziesiąte przedsiębiorstwo udzieli pracownikom z zagranicy wsparcia finansowego. Dlatego też Polacy chcący wyjechać do pracy do Austrii muszą posiadać znajomość języka oraz pożądane kwalifikacje, ale również muszą być przygotowani do wyjazdu pod kątem organizacyjnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)