Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Czy warto szukać pracę przez portale społecznościowe ?

0
Podziel się:

Dzisiaj Internet pozwala na sprawdzenie kandydata zaraz po otrzymaniu jego CV lub wcześniej. Coraz więcej firm prowadzi także rekrutację w mediach społecznościowych. Dlatego nie możemy zapominać o tej nowej drodze rekrutacji.

Czy warto szukać pracę przez portale społecznościowe ?

Kilka lat temu pracodawca, który chciał sprawdzić prawdomówność kandydata i jego zachowanie w różnych sytuacjach służbowych, sięgał po telefon i dzwonił do poprzedniego przełożonego. Czasem zaskakiwał kandydata rozmawiając nie tylko z przełożonym, ale także ze współpracownikami i podwładnymi. Dzisiaj Internet pozwala na sprawdzenie kandydata zaraz po otrzymaniu jego CV lub wcześniej. Coraz więcej firm prowadzi także rekrutację w mediach społecznościowych. Dlatego nie możemy zapominać o tej nowej drodze rekrutacji. Warto stworzyć profil w serwisie rekrutacyjnym i przemyśleć dokładnie poszczególne rubryki, poświęcając na to więcej niż kilka minut. Uważne wypełnienie pól z zakresu wykształcenia i doświadczenia, wpisanie słów kluczowych, a także przygotowanie odpowiedniego podsumowania naszej kariery, mogą stanowić o tym, czy rekruterzy znajdą nas wśród tysięcy kandydatów.

Uzupełnienie danych w elektronicznym CV zależy od etapu kariery, na którym się znajdujemy. Osoba o dużym doświadczeniu powinna przemyśleć obowiązki, które realizowała i projekty, w jakie była zaangażowana. Wypisanie 30 projektów, czy listy 12 stanowisk nie będzie skuteczne, bo nikt ich nie przeczyta, ani nie zapamięta. Z tego względu należy wybrać te, które najlepiej i najszerzej pokażą nasze dotychczasowe działania i zalety, a następnie wyeksponować je. Warto równocześnie pominąć takie, w których wiele osób może nam coś zarzucić - Internet skraca dystans i nasze wpadki łatwo mogą ujrzeć światło dzienne.

W innej sytuacji znajdują się osoby, które dopiero kończą studia i mają niewielkie doświadczenie. Wówczas warto podkreślić nie tylko projekty zawodowe, ale także te zrealizowane podczas studiów. Mogą pokazać nasze zalety - umiejętność pracy w zespole, umiejętność koordynacji, kreatywność, odpowiedzialność, itp.

Zdjęcie w profilu zawodowym nie jest niezbędne, ale ułatwia kontakt, pozwala łatwej zapamiętać osobę, a także ułatwia późniejszą rozmowę. Zdjęcie powinno być uśmiechnięte i sympatyczne, takie które nastraja pozytywnie do rozmowy. Kandydat nie musi występować na nim w garniturze, ale zdjęcia z imienin kolegi, czy z wakacji na plaży nie jest dobrze widziane.

Wędrując po Internecie, dołączamy do różnych forów - grup zainteresowań. W większości występujemy na nich pod wybranymi nickami, niemniej wiele osób rejestruje się na nich podając ten sam adres email, który widnieje w ich CV lub w profilu zawodowym. W ten sposób można łatwo odnaleźć miejsca, w których bywają, a także ich wypowiedzi i komentarze.

Odpowiedni bądź niewłaściwy dobór grup zainteresowań może nastawić przyszłego pracodawcę do kandydata pozytywnie lub negatywnie. Jeżeli rekruter znajdzie profesjonalne wypowiedzi marketingowca na forach typu "reklama", "wizerunek marki", czy "CI", wpłynie to pozytywnie na postrzeganie jego doświadczenia. Jednak jeśli większość wypowiedzi kandydata mówi o tym, że nie cierpi on swojej pracy, że całymi dniami gra we flaszowe gry, bądź czyta plotki o gwiazdach, to jego dalszy udział w procesie rekrutacji może stanąć pod dużym znakiem zapytania.

Wielu z nas ma swoje konto na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie, czyli Facebooku. Dla pracodawcy jest to idealne źródło informacji o kandydacie. Dlatego musimy tak budować swój profil, jak chcielibyśmy by przyszły pracodawca nas widział.

Jeśli nie chcemy, by wszyscy mieli dostęp do informacji o naszym życiu prywatnym, którymi dzielimy się na Facebooku, warto pomyśleć o zmianie ustawień naszego konta. Możemy bez problemu zablokować dostęp do naszych zdjęć oraz wpisów.

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o swój wizerunek na Facebooku, jest aplikacja BeKnown. Pozwala ona budować sieć kontaktów zawodowych, oddzielając je jednocześnie od prywatnych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom aplikacji możemy wyszukiwać ogłoszenia o pracę i kontaktować się z pracodawcami bez konieczności opuszczania naszego ulubionego portalu społecznościowego.

W dzisiejszych czasach brak dbałości o to, co pokazują o nas wyszukiwarki internetowe, może nas kosztować wymarzone stanowisko, więc warto dokładnie przemyśleć prezentację własnej osoby w wirtualnej przestrzeni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)