Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Branża budowlana już nie zatrudnia?

0
Podziel się:

Jakie szanse na zatrudnienie mają osoby z wyższym wykształceniem?

Branża budowlana już nie zatrudnia?

Mam 24 lata, ukończyłam Wojskową Akademię Techniczną na kierunku Budownictwo. Tytuł inżyniera zrobiłam dziennie, magistra zaocznie, ogółem mam już ponad dwuletnie doświadczenie zawodowe w branży, praca w biurze projektowym i przy kosztorysowaniu (rok) , oraz rok doświadczenia w pracy na budowie w jednej z większych firm w Polsce. Budowa na czas której mam podpisaną umowę już się kończy, firma nie przedłuży jej ze mną, ponieważ nie ma zleceń na inne inwestycje (do tej pory zwolnił już około 30 proc. pracowników). Podsumowując: mam wyższe wykształcenie techniczne, pewne doświadczenie w branży. Mam ogromny problem ze znalezieniem pracy (od prawie pół roku). Wynajmuje pokój w Warszawie, płacę rachunki, raty... potrzebuję minimum 2800 zł netto żeby przeżyć - nie wspominając już, że jako młoda, wykształcona kobieta, chciałabym sobie pozwolić na coś więcej, niż wydatki na rachunki i jedzenie. Nie jest zupełnie tak, że jestem jakąś "życiową sierotą", jestem dobra w swoim fachu. Owszem, wiele muszę się jeszcze
nauczyć, ale wiele już potrafię. Jestem zdesperowana... robię wszystko żeby znaleźć pracę - codziennie wysyłam CV, uruchomiłam nieliczne znajomości które mam i nic. Nie wiem co mogę zrobić więcej. Czy naprawdę nie ma innego wyjścia, jak wyjazd za granicę do pracy w polu, na zmywaku, sprzątając dla młodego inżyniera z tego kraju? Proszę o jakąś radę.
Szanowna Pani,
przyznam, że jestem dość zaskoczona Pani mailem, ponieważ branża budowlana wciąż potrzebuje wielu osób z wykształceniem i doświadczeniem w branży. Uważam też, że sporo ogłoszeń tego typu pojawia się na portalach internetowych.

Jeśli sądzi Pani (i jak się domyślam, ma to potwierdzenie także w Pani dokonaniach zawodowych), że jest merytorycznie dobra w tym co robi, problem może leżeć gdzie indziej. Nie wiem, na jakie stanowiska dokładnie Pani aplikuje, ani na jakim etapie odpada Pani z procesu rekrutacji - czy weryfikacji CV, czy po rozmowach, ale przedstawię najczęstsze powody odrzucania Kandydatów wynikające NIE z merytoryki czy doświadczenia.

1. Nieczytelne CV: zbyt mało informacji, nieprecyzyjne określenie zakresu obowiązków, bądź odwrotnie: natłok informacji, nieprzejrzysta forma - czasem ,,w morzu" innych aplikacji sprawiają, że pracodawca wybierze innych Kandydatów do rozmów bezpośrednich.

2. Niewystarczająca umiejętność zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej: niedocenienie lub przecenienie własnych umiejętności, koloryzowanie, podawanie nieprecyzyjnych informacji, a także stres, brak pewności siebie, czyli coś, na co ciężko się przygotować i najtrudniej zmienić. 3. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe w odniesieniu do stanowiska lub swoich kwalifikacji.

3. W ekstremalnych przypadkach: roszczeniowa postawa, brak szacunku, niegrzeczne zachowanie, brak komunikatywności.

Czasem może to być także, mimo wszystko, kwestia np. niewystarczającego doświadczenia - każdy pracodawca ma jednak swoje własne oczekiwania co do kwalifikacji poszczególnych osób i może oceniać nasze doświadczenie inaczej, niż my sami je widzimy.

Nie umiem powiedzieć dokładnie, jakie aspekty decydowały w Pani przypadku, mam jednak nadzieję, że przedstawione przeze mnie argumenty są pomocne w analizie swoich dotychczasowych działań i pomogą Pani w znalezieniu satysfakcjonującej pracy.

Barbara Osuchowska, Grupa K&K Selekt

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)