Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wywiad kompetencyjny na rozmowie o pracę

0
Podziel się:

Wiele osób udaje się na rozmowę rekrutacyjną jak w podróż w nieznane. Stresują się spotkaniem, obawiając się podchwytliwych, zaskakujących pytań czy też testów rodem z filmów szpiegowskich. Tymczasem rekruter ma jedno, ale za to bardzo ważne zadanie – zweryfikować kompetencje kandydata przydatne na danym stanowisku pracy. Dlatego kluczem oraz podpowiedzią, czego możemy się spodziewać podczas procesu rekrutacji jest opis stanowiska pracy oraz kultura organizacyjna firmy, do której aplikujemy

Wywiad kompetencyjny na rozmowie o pracę

Wiele osób udaje się na rozmowę rekrutacyjną jak w podróż w nieznane. Stresują się spotkaniem, obawiając się podchwytliwych, zaskakujących pytań czy też testów rodem z filmów szpiegowskich. Tymczasem rekruter ma jedno, ale za to bardzo ważne zadanie - zweryfikować kompetencje kandydata przydatne na danym stanowisku pracy. Dlatego kluczem oraz podpowiedzią, czego możemy się spodziewać podczas procesu rekrutacji jest opis stanowiska pracy oraz kultura organizacyjna firmy, do której aplikujemy.

Należy dokładnie przeanalizować, jakie są oczekiwania od idealnego kandydata oraz jaki będzie jego zakres odpowiedzialności. Czy aplikujemy na stanowisko, które wymaga kreatywności, innowacyjności? A może szczególnie liczy się umiejętność rozwiązywania problemów czy też dokładność oraz skrupulatność? Czy mamy pracować na stanowisku samodzielnym, jako członek zespołu, a może przełożony? Jakie kompetencje wyróżniają osobę, której poszukuje pracodawca?

Dokładna analiza opisu stanowiska pozwala nam zrozumieć, jakich cech oraz umiejętności poszukuje rekruter, a tym samym jakie pytania może nam zadać.

Jednym z najczęściej stosowanych narzędzi selekcji jest wywiad kompetencyjny. To nic innego, jak rozmowa z tym, że ukierunkowana na jeden cel - potwierdzenie wybranych kompetencji kandydata poprzez przytoczenie konkretnych, prawdziwych przypadków z życia zawodowego. Rekruter uzna, że posiadamy daną umiejętność, jeżeli będziemy w stanie podać przykład projektu, zadania czy też sytuacji, z którą przyszło nam się zmierzyć. Przykłady pytań:

Czy może Pan / Pani podać przykład projektu, którego realizacja była dla Pana / Pani szczególnie satysfakcjonująca /szczególnie trudna?

Czy przypomina sobie Pan / Pani sytuację konfliktową w Pana / Pani zespole i w jaki sposób zażegnał Pan / Pani problem?

Ponieważ dla rekrutera liczą się konkretne przypadki oraz przykłady ich rozwiązań, możemy się spodziewać, że będzie bardzo dociekliwy, aż potwierdzi czy rzeczywiście mieliśmy możliwość wykazać się określonymi kompetencjami czy też nie. Odpowiedzi ogólne nie będą punktowane. Dlatego, kiedy już przeanalizujemy kluczowe kompetencje na danym stanowisku pracy, warto trochę powspominać i przywołać przykłady, które będą dowodziły naszych umiejętności oraz profesjonalnej podstawy.

Zdarza się, że rekruterzy zadają pytania, które kandydaci odbierają jako dziwne czy też nietypowe. Przykład:

Co by Pan zrobił, gdyby był Pan jednogroszówką, która wpadła do miksera? W jaki sposób spróbowałby Pan się wydostać.

Tego typu pytania, zdawane są z reguły podczas rozmów rekrutacyjnych na stanowiska, które wymagają kreatywności oraz niesztampowego myślenia. W takim przypadku nie ma odpowiedzi dobrych ani złych liczy się proaktywność, pomysłowość oraz umiejętność twórczego myślenia pod presją czasu.

Jeżeli zdajemy sobie sprawę, z intencji rekrutera żadne pytanie nie wyda nam się zaskakujące. Oczywiście rekruterzy, w ramach technik diagnostycznych mogą stosować również testy, w tym testy psychologiczne, różnego rodzaju zadania czy też gry symulacyjne. Jednakże rozmowa kwalifikacyjna jest w każdym przypadku wstępnym etapem selekcji. Rekruter poinformuje nas czy przewidziane są kolejne kroki i jeśli tak to jak będzie wyglądać proces.

Wiele zależy również od kultury organizacyjnej firmy, do której aplikujemy oraz od rodzaju działalności. W środowisku mniej formalnym możemy sobie pozwolić na większą dozę swobody, również podczas rozmowy rekrutacyjnej. Ponadto pracodawcy zależy na tym, aby pracownicy wpisywali się w przyjęte standardy, ten aspekt również będzie weryfikowany.

Dlatego dobre przygotowanie to postawa. Jeżeli świadomie aplikujemy na wybrane stanowisko, znamy specyfikę firmy oraz oczekiwania przyszłego pracodawcy, przebieg procesu rekrutacyjnego nie powinien nas zaskoczyć.

Jadwiga Naduk
Head of Market Research & Consultancy, Hays Poland

rozmowa kwalifikacyjna
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)