Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej

0
Podziel się:

Czy tunele w uszach mogą być przeszkodą w zdobyciu pracy?

(C) Firma V - Fotolia.com /

Pytanie: "Skończyłem technikum i zacząłem szukać pracy. Niestety nie mogę nic znaleźć. Podejrzewam, że ma na to duży wpływ fakt posiadania przeze mnie tuneli w uszach, gdyż rekruterzy zawsze dziwnie na nie patrzą. Nie szukam pracy w banku tylko w firmach kurierskich, na magazynie - ogólnie praca raczej fizyczna. Czy tunele mogą być, aż taką przeszkodą?"

Odpowiada Barbara Osuchowska, ekspert K&K Selekt

Szanowny Panie,

zgodnie z Kodeksem Pracy wszyscy pracownicy (a także kandydaci do pracy) powinni być równo traktowani bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, wyznanie czy orientację seksualną. Patrząc jednak na polską rzeczywistość, mam świadomość, że nie zawsze są one w pełni respektowane. W wielu krajach tolerancja dla odmienności jest uwarunkowana kulturowo i odmienny wygląd nie wzbudza sensacji ani nie wpływa na odbiór drugiej osoby, jest to także rezultatem dużo bardziej "kolorowego" społeczeństwa. W Polsce niestandardowy wygląd jest wciąż dla wielu osób czymś wyjątkowym i często bywa negowany.

Każdy pracodawca, chcący uchodzić za firmę etyczną, powinien podczas rekrutacji zwracać uwagę jedynie na kompetencje i umiejętności kandydatów do pracy. Czy fakt posiadania tatuaży, dredów, czy właśnie tuneli w uszach, w jakikolwiek sposób czyni kogoś gorszym pracownikiem? Na pewno nie. Tym bardziej, że wspomina pan o pracy, w której nie będzie pan miał kontaktu z klientem, tym bardziej nie powinno to mieć wpływu na decyzję potencjalnego pracodawcy.

Myślę, że warto aby po każdej rozmowie dopytać dokładnie, co zdecydowało o odrzuceniu pana kandydatury. Proszę nalegać na konkrety, dotyczące pana wykształcenia, doświadczenia czy kwalifikacji, np. długość praktyki w prowadzeniu samochodu w przypadku pracy kuriera, czy też obsługi wózka widłowego w przypadku pracy w magazynie. Być może powody odrzucenia są zupełnie inne i jest coś, co mógłby pan poprawić, aby następnym razem te pracę dostać.

Proszę nie myśleć też podczas rozmowy o tym, czy ktoś patrzy na pana uszy i co sobie myśli o tunelach - to pana tylko zdekoncentruje. Proszę być sobą i starać się zaprezentować jako najlepszego kandydata do pracy - z tunelami czy bez nich.

rozmowa kwalifikacyjna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)