Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest? Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

1
Podziel się:

Rozmowa kwalifikacyjna - to od niej zależeć może to, czy zostaniemy przyjęci do pracy. Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest? Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować? (Pexels)

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest?

Rozmowa kwalifikacyjna to nic innego jak rozmowa rekrutacyjna, która nazywana jest także wywiadem z potencjalnym pracownikiem. To jedno z podstawowych narzędzi w procesie selekcji kandydatów na pracownika. Co jest celem rozmowy kwalifikacyjnej? To nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kandydatem oraz bliższe poznanie go i jego kompetencji.

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap procesu rekrutacji. Zapraszani są na nią kandydaci, których CV i list motywacyjny wzbudzą zainteresowanie pracodawcy. Jest to proces oceny i selekcji kandydata przez przedstawiciela przedsiębiorstwa, który przeprowadzany jest w celu zatrudnienia. Podczas tego procesu pracodawca ustala, czy kandydat jest odpowiednią osoba do objęcia danego stanowiska i jaki wkład może wnieść do firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować?

Nie istnieje żaden utarty schemat przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Wszystko zależy od branży, w jakiej chcemy podjąć pracę. Jeśli w wymaganiach pracodawcy wymieniona jest kreatywność, to musimy się przygotować na rozwiązywanie jakiegoś zadania przedstawionego przez rekrutera.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Warto zapoznać się szczegółowo z informacjami na temat działalności firmy, do której się aplikuje, gdyż osoby zajmujące się rekrutacją mogą sprawdzać poziom tej wiedzy u kandydata. Pracodawcy może zależeć na tym, by przyszły pracownik miał świadomość tego, do jakiej firmy trafił. Częstym pytaniem zadawanym przez rekrutera jest to, dlaczego pracownik aplikuje do pracy w firmie.

Rozmowa kwalifikacyjna. Jakie pytania?

Spodziewać się należy pytań otwartych, na które odpowiedź może być dowolna i zależy od poglądów, charakteru czy kompetencji kandydata. To pozwala na bliższe poznanie pracownika. Eksperci zalecają, że im bardziej niestandardowe pytanie, tym lepiej.

Zadawane są także pytania problemowe, dzięki którym pracodawca może sprawdzić, czy kandydat będzie w stanie rozwiązać problemy, z jakimi może spotkać się podczas pracy na stanowisku, na które aplikuje. Pytanie może dotyczyć sytuacji, do jakiej może dojść w przedsiębiorstwie.

Pracodawca może także pytać o słabe i mocne strony pracownika, sprecyzowanie oczekiwań względem przyszłego pracodawcy czy o hobby i zainteresowania. Na rozmowę o pracę warto zabrać ze sobą referencje od poprzedniego pracodawcy. Zalecany jest klasyczny strój, który może być dodatkowym atutem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rozmowa kwalifikacyjna
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(1)
Antypisiak
4 lata temu
Och wystarczy powiedzieć, że tata jest posłem PISu, a Jarosław trzymał cię do chrztu i robota gwarantowana.