Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Referencje – co należy o nich wiedzieć?

1
Podziel się:

Niezależnie od tego, czy poszukujesz pracy, szukasz awansu, rozwijasz karierę czy rozwijasz firmę, ważne jest posiadanie referencji, które mogą ręczyć za twoje umiejętności.

Pozytywne referencję mogą być istotnym czynnikiem, który skłoni pracodawcę do zatrudnienia kandydata
Pozytywne referencję mogą być istotnym czynnikiem, który skłoni pracodawcę do zatrudnienia kandydata (iStock.com, FluxFactory)

Czasami po prostu musisz dostarczyć pracodawcom listę swoich referencji. Lub pracodawcy mogą poprosić cię, aby twoi poprzedni pracodawcy przesłali ci listy polecające (znane również jako listy referencyjne).

Czym są referencje?

Referencje dotyczące zatrudnienia to opinie byłych kolegów lub przełożonych, którzy mogą poświadczyć o twoich umiejętnościach i kwalifikacjach. Potencjalny pracodawca może skontaktować się z osobami wystawiającymi referencje, aby zadać pytania na twój temat.

Niektórzy pracodawcy będą wymagać, aby referencje zawierały rekomendację (zwaną również listem referencyjnym). Musisz konkretnie znać ich zawartość.

Kiedy starasz się o pracę, musisz mieć gotową listę referencji. Zazwyczaj pracodawcy pytają o trzy. Te dokumenty powinny być w stanie ręczyć za twoje umiejętności, zdolności i kwalifikacje związane z zadaniami, o które się ubiegasz.
Upewnij się, że pytasz o nie tylko ludzi, którzy dadzą ci pozytywne referencje. Zastanów się nad wypróbowaniem poprzednich pracodawców, współpracowników, kontaktów biznesowych i innych osób, które znają twoje zawodowe umiejętności.

Jak poprosić o referencje?

Odpowiedni sposób zapytania o referencje, dający danej osobie furtkę wyjściową, to najlepsza szansa na otrzymanie rekomendacji. Możesz danej osobie pomóc, podpowiadając, co powinno znaleźć się w takim dokumencie. Poinformuj tę osobę, o pracę na jakim stanowisku się ubiegasz i jakie informacje są ważne. Wówczas otrzymasz dokument skrojony na twoją miarę.

Istnieje kilka rodzajów listów rekomendacyjnych, które można wykorzystać do poszukiwania pracy, w tym rekomendacje akademickie od nauczycieli lub profesorów albo referencje od pracodawców. Spróbuj otrzymać referencje także po stażach, a nawet kursach, jakie odbyłeś albo wolontariacie, w którym uczestniczyłeś. Ma to znaczenie, jeżeli twoje doświadczenie zawodowe nie jest rozbudowane. Pokaże, że nie siedzisz w miejscu, jesteś aktywny, a tam, gdzie się pojawiasz, stajesz się wartością dodaną.

Kiedy szukasz pracy, spodziewaj się, że twoje referencje zostaną sprawdzone przez potencjalnych pracodawców. Pracodawcy mogą również przeprowadzić kontrolę wiarygodności potencjalnego pracownika. Dowiedz się więcej o rodzajach pytań, jakie pracodawcy będą zadawać w odniesieniu do referencji.

Jaką formę powinien mieć list referencyjny?

Kiedy podajesz list referencyjny do swojego ewentualnego pracodawcy, powinieneś umieścić swoje nazwisko u góry strony. Następnie naświetl swoje referencje, w tym imię i nazwisko osoby wystawiającej, stanowisko, firmę i dane kontaktowe, z odstępem pomiędzy poszczególnymi referencjami.

Za każdym razem, gdy korzystasz z kogoś jako punktu odniesienia, pamiętaj, aby poświęcić czas na zapoznanie go z tematem szukania przez siebie pracy.

Niezależnie od tego, czy piszesz, czy pytasz o referencje, zawsze warto przyjrzeć się przykładom różnych rodzajów listów referencyjnych. Jeśli piszesz je samodzielnie, możesz użyć tych przykładów jako szablonów. Jeśli prosisz o referencje osobę trzecią, możesz wysłać jej jeden z tych przykładów, aby pomóc jej napisać własną wersję.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
jajco
5 lata temu
jeszcze nie slyszałem żeby ktos miał złe referencje - dlatego są nic nie warte. nawet jak ktos chce sie pozbyc pracownika to da mu dobre referencje