Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Powiedzieć rekruterowi, że mam małe dziecko?

0
Podziel się:

Jestem młoda matką i chcę wrócić na rynek pracy. Jak wiadomo wychowanie małego dziecka wiąże się z nieoczekiwanymi absencjami w pracy. Czy na rozmowie kwalifikacyjnej powinnam wspomnieć o tym, że jestem młoda matką?

Jestem młoda matką i chcę wrócić na rynek pracy. Jak wiadomo wychowanie małego dziecka wiąże się z nieoczekiwanymi absencjami w pracy. Czy na rozmowie kwalifikacyjnej powinnam wspomnieć o tym, że jestem młodą matką?* *Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac

Zgodnie z obowiązującym prawem potencjalny pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej nie może pytać o plany macierzyńskie, wyznanie, pochodzenie itp. Osoba rekrutująca ma za zadanie sprawdzić wiedzę i umiejętności kandydata niezbędne do objęcia danego stanowiska.

Oczywiście, rekruter może zadać pytania niestandardowe, typu: ,,Jaki jest Pana/Pani dotychczasowy największy sukces zawodowy?", ,,Jakie są Pana/Pani największe zalety?". Ma to na celu zarówno rozładowanie stresu, jak również zaskoczenie kandydata, sprawdzenie jego spontanicznej reakcji. Nie są to jednak pytania osobiste, prywatne.

Pracodawca może zapytać o imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, adres do korespondencji, imiona i nazwiska rodziców, wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Może również poprosić o potwierdzenie tych informacji odpowiednimi dokumentami. Te pytania nie rodzą ryzyka dyskryminacji. Należy pamiętać, że jesteśmy chronieni przed naruszeniem naszych dóbr osobistych, zatem nie musi, a nawet nie powinna Pani informować potencjalnego pracodawcę o tym, że posiada Pani małe dziecko.

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)