Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niedopuszczalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

0
Podziel się:

W 2005 roku Sąd Najwyższy wyraził swoje stanowisko w tej sprawie. Pracodawca może ukarać pracownika, który naraża go swoim ubiorem lub zachowaniem na straty

Niedopuszczalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna służy temu, żeby jak najlepiej poznać kandydata. Doświadczony i profesjonalny rekruter prowadzi rozmowę zazwyczaj tak, by sprawdzić, na ile kompetencje kandydata wpasowują się w oczekiwania pracodawcy. Dlatego powinien pytać w kontekście umiejętności, doświadczeń i osiągnięć danego kandydata, a także dopytać o obszar związany z jego stylem pracy, referencjami, oczekiwaniami. Jednak czasami rozmowę przeprowadza osoba nie będąca profesjonalnym rekruterem i zadaje pytania, których prawnie zadać nie może. Pytania niedozwolone możemy podzielić na osobiste oraz będące podstawą do dyskryminacji.

Osobiste to takie, które naruszają naszą sferę personalną, np.:

o pytania o plany macierzyńskie
o stan cywilny
o pytania ile, w jakim wieku posiadasz dzieci

Pytania będące podstawą do dyskryminacji to m. in. pytania o:

o wiek
o orientację seksualną
o religię
o pochodzenie
o poglądy polityczne

Pracodawca nie ma również prawa pytać o tajemnice związane z pracą w poprzedniej firmie. W momencie, gdy takie pytanie padnie, można w sposób spokojny i dyplomatyczny przypomnieć rekruterowi, że nie czujemy się upoważnieni do odpowiadania na takie pytania.

Oczywiście pojawia się jednocześnie pytanie, czy chcemy pracować u pracodawcy, który nie przestrzega zasad i już na samym początku wprowadza nam w sytuację dużego dyskomfortu, ale to już jest inna kwestia.

Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)