Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

0
Podziel się:

Jakie gesty są istotne, których warto się nauczyć, aby dobrze wypaść podczas rozmowy?

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

Bardzo dużo się mówi o tym, jak ważna jest mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej. Niestety nie mam w tej kwestii żadnego doświadczenia. Czy to mnie dyskwalifikuje? Na co powinnam zwrócić uwagę? Słyszałam o sytuacjach, gdzie wystarczyło źle usiąść i już z góry przekreślano kandydata. Czy faktycznie tak jest? Jakie gesty są istotne, których powinnam się nauczyć, aby dobrze wypaść podczas rozmowy? Mowa ciała jest faktycznie istotnym elementem oceny naszej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej. Wielu ekspertów twierdzi, że komunikaty niewerbalne (intonacja, ton głosu, tempo mowy), czy mowa ciała (gestykulacja, mimika, postawa) są o wiele bardziej znaczące niż komunikaty werbalne.

Najistotniejsze jest jednak to, aby mowa ciała była spójna z tym co mówimy - wtedy stajemy się wiarygodni dla naszego rozmówcy. Brak wiedzy na temat tego aspektu komunikacji jest pewnym utrudnieniem, ale na pewno nikogo nie dyskwalifikuje.

Z badań wynika że mowa naszego ciała jest najczęściej nieświadoma i mimowolna, można jednak zgłębić wiedzę w tym obszarze i doskonalić technikę kierowania naszą komunikacją niewerbalną.

Kilka istotnych wskazówek:

Uścisk dłoni jest pierwszym kontaktem fizycznym pomiędzy rozmówcami, ważne aby był pewny i silny

Postawa ciała - podczas rozmowy, warto siedzieć pewnie, ale przy tym nie ,,zamykać się na rozmówcę" poprzez splatanie rąk, czy zakładania nogę na nogę. Warto natomiast delikatnie pochylić się w kierunku rozmówcy skupiając uwagę na rozmówcy i na tym, co mówi.

Gestykulacja - powinna być spójna z tym, co mówimy. Zarówno nadmierna jak i zbyt ograniczona gestykulacja nie jest dobra.

Kontakt wzrokowy - ważne aby podczas rozmowy zachować kontakt wzrokowy. Pokazuje to nasze zainteresowanie i szacunek wobec rozmówcy i tego, co chce nam zakomunikować.

Ważne jest także, aby zachować równowagę, nie wpatrywać się nadmiernie w rozmówcę, ponieważ może to spowodować dyskomfort u drugiej osoby.

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

rozmowa kwalifikacyjna
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)