Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak unikać błędów podczas poszukiwania pracy?

0
Podziel się:

Rynek pracy jest obecnie bardzo trudny zarówno dla kandydatów, jak i pracodawców. I może niełatwo w to uwierzyć, ale prawie 3/4 pracodawców ma trudności ze znalezieniem kandydatów o wymaganych kompetencjach

Jak unikać błędów podczas poszukiwania pracy?

Rynek pracy jest obecnie bardzo trudny zarówno dla kandydatów, jak i pracodawców. I może niełatwo w to uwierzyć, ale prawie 3/4 pracodawców ma trudności ze znalezieniem kandydatów o wymaganych kompetencjach (raport Bilans Kapitału Ludzkiego - badanie pracodawców 2011, publikacja PARP 2012). Nie wysyłaj CV niedostosowanych do ofert pracy

Najczęstszym błędem popełnianym przez kandydatów jest wysyłanie CV niedostosowanego do ofert pracy. W poszukiwaniu pracy nie chodzi o ilość, a raczej każdy kandydat powinien skupić się na jakości wysyłanych dokumentów aplikacyjnych. Czyli jeśli aplikujemy na konkretną ofertę pracy najpierw powinniśmy ją uważnie przeczytać, zapoznać się z wymaganiami pracodawcy jeśli je spełniamy napisać odpowiednie CV, które będzie odpowiedzią właśnie na to ogłoszenie. Odradzamy wysyłanie CV jako tzw. korespondencję seryjną. Każdego pracodawcę należy potraktować poważnie, ponieważ my również chcemy tak zostać potraktowani przez niego.

Unikaj stereotypów

Myślenie stereotypami ogranicza nas. Warto o tym pamiętać poszukując pracy. Spełniasz wymagania pracodawcy, ale uważasz, że jesteś za młody lub za stary, masz za małe doświadczenie lub jesteś zbyt doświadczony, więc nie zaaplikujesz, bo i tak odrzucą Twoją kandydaturę. Nie przekonasz się dopóki nie spróbujesz. W pracy tak, jak i w innych dziedzinach życia warto walczyć ze stereotypami i je przełamywać.

Nie bądź pasywny

Oczekiwanie na interesujące oferty pracy nie wystarczy. Poszukiwanie pracy to ciężka pracy i jak w każdej trzeba wykazać się dużą aktywnością. Korzystanie z Internetu, portali społecznościowych oraz networking na pewno pomogą znaleźć pracę.

Uwierz w siebie i swoje możliwości

Wielu kandydatów uważa, że jeśli nie spełnia kilku wymagań pracodawcy z długiej listy, to nie warto wysłać swojej aplikacji i poddaje się już na starcie. W efekcie prowadzi to do obniżenia pewności siebie i zaniechania starań. Rzeczywistość jest często inna, a tego typu myślenie to tylko ucieczka przed podejmowaniem wyzwań.

Bądź elastyczny

Rynek pracy się zmienia, pracodawcy już coraz częściej oczekują od kandydatów elastyczności i mobilności. Musimy więc jako kandydaci być do tego przygotowani. Dotyczy to kandydatów reprezentujących wszystkie grupy wiekowe, ponieważ dla każdego z nas może to oznaczać sukces zawodowy. Kandydaci też muszą zmienić swoje myślenie o pracy i otworzyć się na nowe możliwości.

Nie mów tylko o odniesionych sukcesach

Pracodawca nie zatrudni Cię tylko na podstawie samych osiągnięć z przeszłości. Zależy mu bowiem przede wszystkim, na tym co wniesie do firmy Twoje zatrudnienie. Zamiast zaznaczać, że ukończyłeś prestiżową uczelnię z najlepszym wynikiem albo powtarzać, że ostatni pracodawca awansował Cię trzykrotnie, postaraj się przedstawić osiągnięcia w taki sposób, by rekruter zauważył szansę wykorzystania ich w jego firmie.

Nie podawaj zbyt wielu informacji

Jesteś zadowolony z przebiegu Twojej kariery zawodowej? To bardzo dobrze. Pamiętaj jednak, aby nie pisać o wszystkim. Pracodawcy nie oczekują powieści, więc skup się tylko na tych umiejętnościach i kompetencjach, o których napisał on w ofercie pracy. To pomoże rekruterowi w podjęciu właściwej decyzji i przyspieszy proces rekrutacyjny. Przejrzyj każdy punkt swojego CV zadając sobie pytanie ,,czy dane informacje dotyczące poszczególnych etapów kariery są odpowiedzią na wymagania postawione kandydatom w ofercie pracy.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)