Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Propozycje stylizacji dla kobiet i mężczyzn

2
Podziel się:

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej każdy chce zaprezentować się jak najlepiej. Co włożyć, żeby czuć się komfortowo, wyglądać profesjonalnie i wywrzeć pozytywne wrażenie na rekruterze bądź przyszłym pracodawcy? Jak powinna ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną kobieta, a jak mężczyzna?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Propozycje stylizacji dla kobiet i mężczyzn
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Propozycje stylizacji dla kobiet i mężczyzn (iStock.com)

Rozmowa kwalifikacyjna - dlaczego strój jest tak ważny?

Choć nie ocenia się książki po okładce, to aparycja na rozmowie kwalifikacyjnej ma duże znaczenie. Wydaje się, że w tej sytuacji strój to powierzchowny i nic nieznaczący element. Trzeba przyznać, że umiejętności, doświadczenie i możliwości kandydata są ważne, ale rekruterzy zwracają również uwagę na ogólny wygląd potencjalnego pracownika. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest zatem odpowiednim czasem na modowe faux pas. Co na takim spotkaniu mówi o nas ubranie?

● Szacunek dla rozmówcy

Nienaganny i schludny wygląd już podczas procesu rekrutacyjnego pokazuje, że kandydat na pracownika okazuje szacunek wobec rozmówcy oraz pracodawcy. Może to przekładać się na to, że potencjalny pracownik będzie odebrany jako osoba, która z takim samym szacunkiem będzie w przyszłości podchodzić do klientów oraz współpracowników.

● Dobre pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie kształtuje się przez niecałą minutę i może trwać nawet kilka miesięcy. Można je zrobić tylko raz. Czasem te kilkanaście bądź kilkadziesiąt sekund może zadecydować o rezultacie rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne jest, żeby ubranie było dostosowane do branży i stanowiska, o które ubiega się kandydat.

● Odzwierciedlenie osobowości

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwraca się uwagę na wcześniej wspomniane doświadczenie, wiedzę i potencjał kandydata, czyli tzw. umiejętności twarde, ale coraz częściej zwraca się uwagę również na umiejętności miękkie. Określają one zdolności osobiste i interpersonalne. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną może zatem odzwierciedlić te umiejętności i cechy - na przykład poprzez kolor marynarki czy koszuli. Odpowiednia barwa stroju lub dodatków może nawet sprawić, że rekruter z większym zainteresowaniem będzie słuchał wypowiedzi kandydata i odbierze go jako osobę, która dobrze radzi sobie w kontaktach z innymi ludźmi oraz stresujących sytuacjach.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną - najważniejsze wskazówki dla kobiet

Spódnica czy spodnie, sukienka czy garnitur, koszula czy sweter, szpilki czy baleriny? Wybór damskiej stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną z jednej strony jest prosty, bo przed kandydatką do pracy jest mnóstwo możliwości. Czasem jednak od nadmiaru rozwiązań nie można wpaść na ten jeden trafiony pomysł. Warto zatem skorzystać z gotowych rozwiązań. Eleganckie spódnice na rozmowę kwalifikacyjną znajdziesz na Domodi i to właśnie one są strzałem w dziesiątkę. Warto także poznać uniwersalne zasady w wyborze stroju na rozmowę kwalifikacyjną dla Pań:

1. Ramiona powinny być zakryte.
2. Jeśli kandydatka na stanowisko decyduje się na ubranie spódnicy, jej minimalna długość powinna sięgać do kolan.
3. Niezależnie od pogody, do spódnicy należy ubrać rajstopy.
4. Nie wypada zakładać butów z odkrytymi palcami.
5. Jeśli wybór padnie na buty na obcasie, nie powinny być one wyższe niż 8 cm.
6. Koszula ani bluzka nie powinny mieć głębokiego dekoltu.
7. Czerwony dodatek sprawi, że kandydatka skutecznie przyciągnie uwagę rozmówcy - nie można jednak z nim przesadzać.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną - najważniejsze wskazówki dla mężczyzn

Podstawą w większości stylizacji na rozmowę o pracę stanowi odpowiednia koszula, spodnie oraz marynarka. Standardowo można wybrać białą koszulę i ciemne spodnie. Marynarki męskie na rozmowę kwalifikacyjną można znaleźć na Allani.pl i to z nimi mężczyzna ma większe pole do manewru. W zależności od branży może wybrać marynarkę w stonowanym odcieniu lub nawet w mocnym kolorze.

Warto zastosować się do najważniejszych zasad:

1. Kolor skarpetek powinien być dobrany do butów i spodni, natomiast ich długość powinna zasłaniać nogi, kiedy kandydat usiądzie.
2. Jeśli kandydat ubiera na rozmowę kwalifikacyjną koszulę, musi ona mieć długie rękawy - bez względu na to, czy jest ona ubrana solo, z marynarką, czy ze swetrem.
3. W trakcie spotkania nie należy rozluźniać krawata.
4. Nie można zakładać butów z odkrytymi palcami.

Damskie stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną - 3 klasyczne propozycje

Stroje damskie na rozmowę kwalifikacyjną będą się różnić w zależności od tego, na jakie stanowisko ubiega się kandydatka.

● Praca w banku

Ubrania w korporacjach często ograniczają się do standardowego biznesowego dress code. Dotyczy to również stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną. Odpowiednim ubiorem będzie klasyczna biała koszula, ołówkowa granatowa spódnica i pasująca kolorystycznie marynarka. Zabudowane szpilki (obcas 3-8 cm) w towarzystwie cielistych rajstop idealnie dopełnią biznesową stylizację.

● Agencja reklamowa

W branży reklamowej kreatywność jest wskazana również w ubiorze. Strój może być podobny do tego, który ubiera się na rozmowę kwalifikacyjną w korporacji, jednak w tej kwestii można trochę bardziej zaszaleć z kolorami. Czerwony garnitur z białą koszulą, czarnymi szpilkami i torebką w tym samym odcieniu to strzał w dziesiątkę. W tej sytuacji mile widziana jest również biżuteria, jednak i tutaj trzeba znać umiar. Srebrne lub złote kolczyki i zegarek w zupełności wystarczą.

● Stanowisko sprzedawcy w sklepie

Inaczej można spojrzeć na strój na rozmowę kwalifikacyjną w przypadku pracy w sklepie stacjonarnym. Zazwyczaj w sklepach odzieżowych, drogeriach kosmetycznych czy salonach jubilerskich dress code ustalany jest z góry. Wówczas rozmowa o pracę przyjmuje mniej formalny charakter niż w przypadku aplikowania na stanowisko w biurze. Nie oznacza to jednak, że wypada przyjść na spotkanie w jeansach i t-shircie. Warto postawić na styl smart casual, czyli koszulę w ulubionym kolorze i granatowe chinosy. Do tego klasyczne balerinki i voilà - komfortowy i nieformalny strój na rozmowę kwalifikacyjną gotowy!

Męskie stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną - 3 klasyczne propozycje

Podobnie jak w przypadku strojów damskich, również mężczyźni powinni dobrać stylizację ze względu na sytuację i kulturę organizacyjną firmy, do której aplikują.

● Praca w korporacji

Stanowisko w dużych przedsiębiorstwach, szczególnie na stanowiskach menadżerskich, zawsze wymaga eleganckiego stylu. Wybierając się na taką rozmowę kwalifikacyjną, warto postawić na klasyczne rozwiązanie - dopasowany granatowy garnitur, białą koszulę, brązowe buty oraz pasek.

● Agencja reklamowa

Chcąc pokazać niebanalne podejście do sytuacji - mężczyźni na rozmowach kwalifikacyjnych w agencjach kreatywnych mogą zdecydować się na odważniejszy krok stylizacyjny. W większości agencji reklamowych panuje dość luźna atmosfera, dlatego warto się do niej dostosować. Należy pokazać, że liczy się wygoda, kreatywność i szczypta elegancji. Dobrym rozwiązaniem jest wyjście poza określone schematy. Można zatem włożyć błękitną koszulę (kolor niebieski wspomaga bowiem kreatywność), ciemne spodnie i...czerwone trampki! Zegarek w kolorze butów dodatkowo przykuje uwagę rozmówcy. To elegancja w nowoczesnym i zdecydowanie - kreatywnym - wydaniu.

● Stanowisko sprzedawcy w sklepie

Bezpiecznym rozwiązaniem, zarówno w przypadku formalnych, jak i mniej oficjalnych spotkań rekrutacyjnych, jest koszula i spodnie. Ubiegając się na stanowisko sprzedawcy w punkcie stacjonarnym, warto postawić na klasykę: błękitną koszulę oraz granatowe chinosy. Odpowiednie będą półbuty w brązowym kolorze. Nie warto przesadzać również z dodatkami, na takim spotkaniu lepiej odpuścić wkładanie krawata, marynarki czy eleganckiego zegarka.

Uniwersalną zasadą w stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest to, żeby ubranie było schludne i czyste. W przypadku rekrutacji szansa zaprezentowanie się jest tylko jedna, dlatego nie warto jej zmarnować nieodpowiednim ubiorem.

rozmowa kwalifikacyjna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
WYRÓŻNIONE
anthx
3 lata temu
Bzdury powielane przez wszystkich ekspertów i modystów. Największy mit to że lepiej być overdressed niż underdressed. Nie raz już słyszałem jak ktoś na stanowisko np. kierownika spawalni wpadł na rozmowę w garniaku i skończył z łatką klauna za ubiór, a w firmie przez tydzień jeszcze cisnęli bekę z elegancika. Garnitury TYLKO do urzędów i banków - kropka.
UCZEŃ
5 lata temu
LEKCJE Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SĄ NAJLEPSZE
NAJNOWSZE KOMENTARZE (2)
anthx
3 lata temu
Bzdury powielane przez wszystkich ekspertów i modystów. Największy mit to że lepiej być overdressed niż underdressed. Nie raz już słyszałem jak ktoś na stanowisko np. kierownika spawalni wpadł na rozmowę w garniaku i skończył z łatką klauna za ubiór, a w firmie przez tydzień jeszcze cisnęli bekę z elegancika. Garnitury TYLKO do urzędów i banków - kropka.
UCZEŃ
5 lata temu
LEKCJE Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SĄ NAJLEPSZE