Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Inne stanowisko na rozmowie, niż w ofercie pracy

0
Podziel się:

Jak powinien zachować się kandydat do pracy, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej okazuje się, że proponowane stanowisko jest inne niż to, na które aplikował?

Jak powinien zachować się kandydat do pracy, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej okazuje się, że proponowane stanowisko jest inne niż to, na które aplikował? Odpowiada Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

Zacznijmy od tego, czy zamiana stanowisk rzeczywiście może mieć miejsce. Tak, może, odezwała się zresztą do mnie kiedyś osoba, która znalazła się w takim położeniu. Skąd biorą się takie sytuacje? Istnieje możliwość pomylenia numeru referencyjnego w treści maila (podczas brania pod uwagę kilku ofert pracy z jednej firmy), poza tym może pomylić się sam rekrutujący.

Może się też okazać, że rekruter ma inny pomysł na zaangażowanie kandydata i będzie chciał przedstawić mu tę propozycję na spotkaniu rekrutacyjnym, po tym, jak na podstawie CV postawił pewne hipotezy na temat kompetencji i potencjału aplikanta.

Co w takiej sytuacji zrobić? Po pierwsze - nie panikować. Gdy już zorientujemy się, że prowadzimy rozmowę na temat innego stanowiska niż to, na które aplikowaliśmy, zacznijmy budować szczere relacje z pracodawcą i otwarcie zapytajmy, dlaczego rozmawiamy o innej posadzie. Jeżeli nie było to zwykłą pomyłką, a celowym zamiarem rekrutującego, zapytajmy co się dzieje ze stanowiskiem, które nas interesowało. Być może zostało już po prostu obsadzone, a być może pracodawca wolałby nas widzieć w innym miejscu - mimo, że to wybrane przez nas wciąż pozostaje wolne.

Zastanówmy się, czy złożyliśmy aplikację dlatego, że zainteresowaliśmy się konkretnie tą posadą, czy podoba nam się działalność firmy i przede wszystkim chcielibyśmy podjąć pracę w tej właśnie organizacji.

Wypytajmy o dokładny zakres obowiązków i wszystkie szczegóły pracy, spytajmy pracodawcy czemu uważa, że nasza kandydatura na to właśnie stanowisko byłaby lepsza. Przemyślmy, czy "nowa" posada jest dla nas atrakcyjna i czy posiadamy odpowiednie kompetencje, by podjąć taką pracę. Jeżeli tak - warto spróbować!

(AS)

rozmowa kwalifikacyjna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)