"Czy istnieją takie pytania rekrutacyjne, na które można przygotować sobie odpowiedzi wcześniej i nauczyć się ich na pamięć?" Odpowiada Małgorzata Majewska, monsterpolska.pl Oczywiście, że tak. Pytań takich jest wiele i padają one praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Warto nie tyle nauczyć się ich na pamięć (nie możemy dosłownie recytować zapamiętanych sformułowań, istnieje bowiem ryzyko, że wypadniemy sztucznie i nienaturalnie). Rekomendujemy natomiast przygotowanie się do nich.
Na pewno usłyszysz pytanie dlaczego chcesz zmienić pracę i czego oczekujesz od nowej pracy. To ważne, abyś dokładnie przemyślał obie te kwestie. Pamiętaj, żeby nie mówić źle o swoim byłym pracodawcy i szefie. Kolejne pytanie to,* dlaczego chcesz pracować w konkretnej firmie i co możesz do niej wnieść*. Tutaj warto zabłysnąć wiedzą o firmie i pokazaniem naszych kompetencji jako odpowiedzi na potrzeby firmy. Rekruterzy często proszą o wymienienie swoich zalet, wad, sukcesów i porażek - pamiętaj, żeby mówić o konkretach i realnych korzyściach, jakie Twoje działania przyniosły firmie. Jeśli podajesz słabe strony, to podkreśl jak pracujesz nad ich wyeliminowaniem.
Często padają pytania o to, czy wolimy pracę indywidualną czy w zespole. Kolejna grupa pytań może dotyczyć oczekiwań - jak widzimy siebie za rok, za pięć, czego oczekujemy po nowej pracy. Nie unikniemy również pytania o wynagrodzenie, jakiego oczekujemy.
Z całą pewnością padną pytania, których się nie spodziewasz i wtedy zachowaj spokój. Przygotowanie się do pewnej puli standardowych zagadnień, na pewno Ci pomoże.
(AS)