Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

CV a przerwa w pracy. Jak ją wytłumaczyć?

0
Podziel się:

Jak najlepiej wytłumaczyć pracodawcy swoją długą przerwę w pracy, tak, aby nie wyjść na nieudacznika?

Jak najlepiej wytłumaczyć pracodawcy swoją długą przerwę w pracy, tak, aby nie wyjść na nieudacznika? Jeżeli przerwa ,,pomiędzy okresami zatrudnienia" nie trwała dłużej niż 3 miesiące, nie powinna wzbudzić podejrzeń pracodawcy. Samo poszukiwanie nowego miejsca pracy, proces rekrutacji trwają czasem bardzo długo. W przypadku wielu z nas przerwa w zatrudnieniu jest jednak dużo dłuższa. Przyczyn może być wiele, np. urlop macierzyński, wychowawczy, problemy ze znalezieniem nowej pracy, czy chociażby realizacja własnych pasji. Jak wytłumaczyć tak długą przerwę potencjalnemu, nowemu pracodawcy, aby nie nabrał do nas nieufności?

Wybierzmy odpowiedni szablon CV i zawsze piszmy prawdę. W przypadku dłuższej przerwy warto skorzystać z szablonu skupiającego się na naszych kwalifikacjach i umiejętnościach oraz doświadczeniu. Nie zawsze musimy nasze CV pisać w formie chronologicznej.

Główne powody dłuższej przerwy

Bezrobocie

Bezrobocie to najpowszechniejszy powód ,,przerw" w zawodowym życiorysie. W Polsce bez pracy pozostaje prawie dwa miliony (dane oficjalne). Najmniejszy problem z wytłumaczeniem braku zawodowej aktywności mają osoby z branż strukturalnie dotkniętych tym problemem, podobnie jak osoby z określonymi kwalifikacjami pochodzące z małych miasteczek, w których zlikwidowano jedyny duży zakład przemysłowy.

Znacznie większy problem mają bezrobotni, którzy stracili pracę w branży przeżywającej rozkwit - np. w informatyce czy w sprzedaży. Pracodawca zapyta, dlaczego stracili pracę i co spowodowało kłopot z jej znalezieniem. Nie warto kłamać, bo rekruter może zweryfikować tę informacje kontaktując się z poprzednim pracodawcą. Wytłumaczeniem, które dla nowego pracodawcy będzie akceptowalne, to: kłopoty firmy, utrata klientów i rynków zbytu, reorganizacja firmy czy rezygnacja z pewnych obszarów działalności. Możemy też wytłumaczyć to różnicami w sposobach wdrażania strategii firmy.

Urlop wychowawczy

Osoba poszukująca pracy po dłuższym okresie urlopu wychowawczego powinna być przygotowana na różnego rodzaju pytania ze strony pracodawcy. Będzie on na pewno ciekaw czy nie zapomnieliśmy swoich umiejętności zawodowych oraz czy jesteśmy na bieżąco w swojej dziedzinie. Będąc na urlopie wychowawczym nabywamy również wiele innych umiejętności, o czym warto wspomnieć. Drobne zlecenia, pomoc znajomym czy udzielanie się na branżowych forach - to wszystko pokaże potencjalnemu pracodawcy naszą aktywność oraz zaangażowanie. Poinformowanie go o tego typu aktywności powinno na początek wystarczyć, aby przełamać nieufność, potem oczywiście trzeba jeszcze w praktyce przekonać go do siebie.

Podróże

Polacy coraz częściej decydują się na dłuższe wyjazdy zagraniczne. 2- 3-trzytygodniowe wypady stają się powoli niewystarczające, zwłaszcza dla osób ciekawych świata, posiadających tzw. ,,żyłkę podróżnika". Wiele z nich decyduje się nawet na bezpłatny urlop z pracy lub nawet rezygnują z pracy, aby móc cieszyć się egzotyką przez dłuższy czas. Co zrobić po powrocie, gdy decydujemy się na kontynuację kariery zawodowej?

Najbezpieczniej będzie wytłumaczyć, że taka podróż była życiowym marzeniem i nie oznacza to, że będziemy takie wyjazdy organizować co roku. Atutem, którym może się wykazać osoba mająca za sobą długi okres podróży, jest umiejętność radzenia sobie z trudnościami, samodzielnego rozwiązywania problemów i szybkiej adaptacji. Tego typu cechy powinny zainteresować każdego pracodawcę poszukującego odpowiedzialnego i samodzielnego pracownika.

cv
rozmowa kwalifikacyjna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)