Na pokładach najnowocześniejszych samolotów przemierzają świat wszerz i wzdłuż. Nowy Jork, Londyn czy Melbourne to dla nich codzienność. Mieszkają w bajkowym Dubaju na koszt swojego pracodawcy. Ich zarobków zazdroszczą koledzy z konkurencyjnych firm. Zazdrościsz? Niepotrzebnie. Nawet nie mając doświadczenia zawodowego, możesz zostać pracownikiem jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm świata. Linie lotnicze Emirates poszukują w Polsce osób do swych załóg. Kto może pracować w Emirates i jak wygląda życie personelu pokładowego tłumaczy Alison Ward, Wiceprezes Emirates ds. Rekrutacji.
- Podobno Emirates są jedynymi liniami lotniczymi na świecie, które mają załogę ze 130 krajów świata. Czemu to ma służyć?
- Nasza załoga reprezentuje i odzwierciedla różnorodność naszych pasażerów i globalny zasięg naszej działalności. Przykładowo, Emirates zawsze zapewniają obecność co najmniej jednej osoby z personelu pokładowego, która rozumie i mówi w lokalnym języku miejsca, do i z którego realizowane jest połączenie.
- Emirates już w lutym wchodzą do Polski. W styczniu w Warszawie i Gdańsku odbywa się rekrutacja do pracy w linii. Jak dużo Polaków pracuje już na pokładach waszych samolotów?
- W obecnej chwili pracuje ponad 300 osób pochodzenia polskiego, w tym 274 osoby jako członkowie personelu pokładowego.
Polecamy: Gdzie odbędą się spotkanie rekrutacyjne
- Czy trudno zostać waszym pracownikiem? Jakie wymagania spełnić musi stewardesa? Zwracacie uwagę na wykształcenie, znajomość języków... Co jeszcze?
- Szukamy osób dynamicznych i towarzyskich, ale zarazem - bardzo profesjonalnych. Szukamy ludzi, którzy będą ambasadorami naszej marki i będą starali się utrzymać pozytywny i zdrowy styl życia. Głównymi wymaganiami wobec personelu pokładowego są:
- ukończenie co najmniej 21 lat w chwili przystąpienia do pracy w Emirates,
- ukończona szkoła średnia,
- biegła znajomość języka angielskiego (w mowie i piśmie)
Nasz personel musi także zapewniać wysoki poziom obsługi klienta podczas każdego lotu, a zatem oprócz wyżej wymienionych wymagań, powinien wykazywać pozytywne nastawienie i empatię dla innych, poszanowanie dla różnorodnych kultur, z których wywodzą się pasażerowie. Zdolność do przystosowania się do nowego otoczenia i ludzi oraz swobodę i motywację do radzenia sobie z wymagającym harmonogramem pracy.
- Potrzebne jest jakieś wcześniejsze przygotowanie? Może praktyka w innych liniach?
- Wcześniejsze doświadczenie w obsłudze klienta jest z pewnością pomocne, ale wcześniejsze doświadczenie w charakterze członka personelu pokładowego nie jest wymagane.
- Osoba, która przygotowuje się do pracy w liniach, zaczyna od szkolenia w Dubaju. Czego się uczy w Training College?
- Każdy członek personelu pokładowego Emirates uczestniczy w siedmiotygodniowym szkoleniu Ab Initio, w dedykowanej, niezwykle nowoczesnej placówce Emirates Aviation College.
Szkolenie załogi Emirates to kombinacja teorii i praktyki, którą z kolei można zdobyć w późniejszym szkoleniu na symulatorach wszystkich typów samolotów. To gwarantuje najbardziej realistyczne warunki kształcenia oraz pozwala naszej załodze zapewniać najlepszą podniebną obsługę.
Polecamy: Gdzie odbędą się spotkanie rekrutacyjne
Początkowe szkolenie załogi Emirates obejmuje: - bezpieczeństwo i procedury w sytuacjach awaryjnych (SEP),
- pierwszą pomoc (kurs akredytowany przez Royal College of Surgeons w Edynburgu),
- obsługę klienta,
- wizerunek personelu pokładowego Emirates i mundury załogi
- fitness i żywienie,
- procedury bezpieczeństwa.
- Stewardesy waszych linii zdobywają podczas zajęć licencję, np. na Boeinga 777, największego z Boeingów, i Airbusa 380. Czy to oznacza, że w razie kłopotów potrafią same wylądować?
- Licencja załogi obejmuje kwestie bezpieczeństwa i procedur w sytuacjach awaryjnych dla każdego statku powietrznego (przykładowo: B777 i A380), do obsługi drzwi itp., nie zaś samego samolotu czy np. sterowania nim.
- Bez czego, oprócz książeczki szczepień, stewardesa nie może rozpocząć lotu?
- Załoga jest zobowiązana do posiadania: Identyfikatora Firmowego, paszportu, podręcznika SEP (Safety and Emergency Procedures), Licencji GCAA (General Civil Aviation Authority, czyli urzędu lotnictwa cywilnego w ZEA), Licencję pierwszej pomocy (Medyczną) oraz Licencję SEP (Safety and Emergency Procedures).
- Czy praca na pokładzie samolotu to ciągłe "czuwanie"? A może jest też czas na sen, odpoczynek?
- W przeważającej części personel pokładowy jest bardzo zajęty i załoga jest ciągle w działaniu. Jednak w zależności od długości lotu, załoga ma przerwy i / lub czas na odpoczynek. Samoloty obsługujące najdłuższe trasy są wyposażone w specjalne pomieszczenia do odpoczynku dla załóg, w których można odpocząć lub pospać przez kilka godzin podczas lotu.
- Gdzie mieszkają stewardesy Emirates?
- Cała załoga zamieszkuje na stałe w Dubaju, w mieszkaniach zapewnianych przez Emirates.
- Na jaką pensję może liczyć początkująca, a na jaką doświadczona stewardesa? Czy zarobki uzależnione są od liczby lotów?
- Emirates oferują konkurencyjne, wolne od podatku wynagrodzenia z szeregiem atrakcyjnych korzyści. Są to m.in. zakwaterowanie, świadczenia medyczne i stomatologiczne, świadczenia Provident Fund (Kasa zapomogowo-pożyczkowa), transport do i z lotniska, corocznie przyznawane bilety lotnicze, hojne świadczenia urlopowe i zniżki na podróże lotnicze.
ml, JK, WP.PL